Čestitamo Zapadnobalkanskoj ličnosti godine
Jako nas veseli još jedan vanjskopolitički uspjeh hrvatske Vlade o kojem možemo izvijestiti na temelju pisanja tiskovne agencije iz jedne od susjednih prijateljskih država. Naime, predsjednica Vlade Republike Hrvatske između mnogih obveza stigla je u nedjelju u posjet Tuzli, gdje je primila nagradu za ličnost godine u regiji Zapadnog Balkana. Ovo veliko priznanje naša premijerka dobila je u izboru Tuzlanskog lista. Uspjeh je tim veći jer je na ovaj način ujedno nastavljen niz u kojem priznanja za zapadnobalkanske osobe godine odlaze vodećim političarima Republike Hrvatske. Naime, za one koji ne znaju, treba reći kako je istu nagradu već prije primio i predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić.
"Došla sam osobno, zato što smatram da je to uistinu veliko i važno priznanje, pogotovo kad dolazi od novinara, uredništva i čitatelja Tuzlanskog lista" - rekla je prilikom nedjeljnog uručivanja nagrade Jadranka Kosor. Naša premijerka, iako je primila nagradu za učinjeno u prošloj godini, odmah je pokazala i punu odgovornost prema zapadnobalkanskoj budućnosti obećanjem kako će nastojati opravdati dano joj povjerenje. Štoviše, čini nam se da je iskazano povjerenje Tuzlanskog lista u obliku nagrade za osobu godine i važnije od povjerenja hrvatskih građana koje je HDZ dobio na zadnjim parlamentarnim izborima. Tada se zaokruživala u prvom redu stranka, i to samo na razini jedne od republika bivše Jugoslavije, a ovoj puta radi se o izboru političara kao osobe i još k tome na regionalnoj razni.
Inače, za one koje to zanima, Tuzlanski list izlazi već tri godine i zapošljava 38 djelatnika uz nakladu od 2.500 primjeraka, što je približno 66 tiskanih primjeraka po uposleniku. U usporedbi s Portalom Hrvatskoga kulturnog vijeća radi se o mediju s manjom nakladom, ali smo mi ovdje ipak u prednosti zbog toga što izlazimo godinu dana više. Štoviše, mi se ne možemo pohvaliti s nekom brojkom o čitanosti Portala po uposlenoj osobi, budući da osoba u radnom odnosu uopće nemamo.
Kako bez Tuzlanskog lista ne bi toliko jasno došla do izražaja nastojanja Banskih dvora u pridobivanju povjerenja u Regiji, kao i zbog značenja koje ovaj list ima za rad i osjećaj odgovornosti predsjednice Vlade Republike Hrvatske Jadranke Kosor, pao nam je na pamet i jedan konstruktivan prijedlog. Naime, primijetiti smo da je u delegaciji hrvatske Vlade bio i ministar kulture Božo Biskupić, pa bi se mogao preko njegovog Ministarstva pokrenuti projekt međunarodne suradnje kojim bi se Tuzlanski list pojavio i na hrvatskim kioscima. Ili bi potpredsjednik Vlade i ministar financija Ivan Šuker, koji je također bi u pratnji premijerke Jadranke Kosor, mogao iznaći financijska rješenja kojim bi se hrvatsko tržište i općenito ekonomija bolje priredili za tiskovine iz susjednih regionalnih prijateljskih zemalja.
Uostalom, prvi konkretni koraci u tom duhu već su poduzeti. Jadranka Kosor istaknula je na svečanosti u Tuzli kako dokumenti "Pravne stečevine Europske unije" koji su prevedeni novcima hrvatskih poreznih obveznika biti ustupljeni "svim susjedima i svim zainteresiranim zemljama". Time je također učinjen još jedan važan odmak od politike njezina prethodnika, jer je koliko se sjećamo prijevode dokumenata Europske unije dr. Ivo Sanader nudio tek Republici Srbiji i Crnoj Gori. Sada je to prošireno i na sve susjedne zemlje i na sve zainteresirane zemlje.
I za kraj izrazit ćemo i jednu određenu dozu negodovanja zbog načina na koji je bosanskohercegovačka izvještajna agencija Fena izvijestila o cijelom događaju. U njezinoj vijesti uručivanje nagrade našoj premijerki čini tek uvodni dio, dok je većina teksta ipak posvećena bosanskohercegovačkim političarima i osobama iz javnog života, s naglaskom na negativnosti koje vladaju među njima. Primjerice, čini nam se potpuno nepriličnim da se u vijestima s ovako važnih događanja i svečanosti za Republiku Hrvatsku izvještava o tome da će se tek kasnije uručiti nagrade za doprinos međunarodnoj afirmaciji BiH i za obranu i afirmaciju državnosti BiH dr. Zlatku Lagumdžiji, predsjedniku SDP-a BiH, i dr. Denisu Bećiroviću, potpredsjedniku SDP-a BiH i zastupniku u Zastupničkom domu PS BiH. Naime, spomenuta dvojica nisu htjeli doći na skup na kojem se odaje priznanje i Nihadu Imamoviću, predsjedniku ASA Holdinga. Zbog ovakvog načina izvještavanja Fene ispada kako je dolazak iz Zagreba u grad Tuzlu najviše delegacije hrvatske Vlade bila manje važna od nazočnosti Nihada Imamovića iz ASA Holdinga, što stvarno po nama nije lijepo i tako se u Hrvatskoj nikada ne bi pisalo.
M. M.
Jadranka Kosor - "Ličnost godine u regiji Zapadnog Balkana"
Tuzla - Na prigodnoj svečanosti upriličenoj večeras u Hotelu Tuzla, u povodu 3. obljetnice Tuzlanskog lista, predsjednici Vlade Republike Hrvatske Jadranki Kosor uručeno je priznanje "Ličnost godine u regiji Zapadnog Balkana".
"Došla sam osobno, zato što smatram da je to uistinu veliko i važno priznanje, pogotovo kad dolazi od novinara, uredništva i čitatelja Tuzlanskog lista. Nastojat ću opravdati to povjerenje", izjavila je novinarima premijerka Kosor, kazavši kako će ovu prigodu iskoristiti za snaženje dobrosusjedskih odnosa između dvije prijateljske zemlje, Hrvatske i Bosne i Hercegovine.
"Hrvatska će uložiti sav napor kao dobra susjeda u potpori Bosni i Hercegovini na euroatlanskom putu. U tom smislu smo prošle godine i donijeli odluku da darujemo prijevode "Pravne stečevine Europske unije" svim susjedima i svim zainteresiranim zemljama. Tu svakako mislimo i na BiH. Dakle, i ovu nagradu shvaćam i doživljavam kao još jedan od načina građenja mostova, suradnje , međusobnog poštovanja i uvažavanja", izjavila je predsjednica Vlade Republike Hrvatske.
Pored premijerke Kosor, na večerašnjoj svečanosti, kojoj je prisustvovao i visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko, priznanja su uručena i drugim najuspješnijim političkim ličnostima, privrednicima, umjetnicima, pojedincima i kolektivima, čiji je rad ostavio traga u protekloj godini recesije.
Priznanje je uručeno i Sulejmanu Tihiću, predsjedniku SDA BiH i Doma naroda PS BiH, koji je prema odluci redakcijskog kolegija i čitatelja najbolji političar u BiH, Miji Krešiću, zamjeniku ministra sigurnosti BiH, za doprinos sigurnosti BiH, Zdravku Krsmanoviću, načelniku Opštine Foča, kao najboljem načelniku u RS-u, zatim Asimu Sarajliću, načelniku Općine Vogošća, kao najboljem načelniku u FBiH. Priznanje je primio i Hrvoje Vojković, predsjednik Uprave CROATIA osiguranje, za najboljeg menadžera u regiji, dok je plaketu za najboljeg menadžera u BiH primio Nihad Imamović, predsjednik ASA Holldinga. Za najboljeg menadžera u Tuzlanskom kantonu proglašen je Rešad Husagić, direktor Rudnika "Kreka", dok je mr. Almazaga Ćatović prema mišljenju redakcijskog kolegija i čitatelja Tuzlanskog lista najuspješniji promotor turizma. Enis Bešlagić primio je priznanje kao najpopularniji glumac, te Miren Aljić, koji je od strane kolega izabran za novinara godine Tuzlanskog lista.
Priznanje u ime Vlade Federacije BiH za doprinos monetarnoj disciplini i uspješnim pregovorima s MMF-om primio je Nail Šećkanović, ministar prometa i komunikcija, dok je priznanje Draganu Čoviću za najkooperativnijeg političara, u njegovo ime, preuzeo tajnik HDZ BiH Vlado Džoić. Zbog nemogućnosti dolaska, priznanje dr. Svetlani Cenić, profesorici banjalučkog fakulteta, borcu protiv korupcije, bit će naknadno uručeno, kao i Halidu Bešliću, koji je proglašen za estradnu ličnost 2009. godine.
Podsjećanja radi, u listopadu prošle godine Federalna uprava policije podnijela je krivičnu prijavu protiv Damira Hadžića, načelnika Općine Novi grad i potpredsjednika SDP-a, i Huseina Hasibovića, direktora građevinske firme "Butmir", zbog ucjenjivanja Nihada Imamovića i drugih biznismena.
Fena