Kriza vlasti u BiH: Sanader od Busha traži da OHR ostane

 

Analizirajući prijedloge postdaytonskog ustroja BiH o kojima već više od godinu dana raspravljaju predstavnici međunarodne zajednice i političkih stranaka u BiH, hrvatski premijer Ivo Sanader poslao je pismo američkom State Departmentu. U pismu, o čijem postojanju nikakve službene informacije nemaju u veleposlanstvima SAD-a u Zagrebu i Sarajevu, hrvatski premijer prije svega upozorava na politički položaj Hrvata u BiH i opasnost da oni kao najmalobrojniji narod budu svedeni na nacionalnu manjinu ako započeti pregovori o ustavnim promjenama, koje vode Amerikanci, odu u pogrešnom smjeru.

RS prijeti

Iako se sadržaj non-papera upućena podtajniku State Departmenta Nicholasu Burnsu čuva daleko od očiju javnosti i medija, iz povjerljivih izvora doznajemo da je premijer Sanader zatražio od SAD-a određene korekcije u američkim prijedlozima ustavnih promjena u BiH, koje u ožujku ove godine nisu prihvatili zastupnici u parlamentu BiH.

Naš izvor tvrdi da je premijer Sanader bliže stavu Venecijanske komisije o prilikama u BiH, koja, među ostalim, inzistira na smanjenju administracije, ukidanju dvoentitetskog načina glasovanja, jačanju ovlasti države. Naš izvor tvrdi da je čelnik hrvatske Vlade u pismu američkom predsjedniku podsjetio na zaključke koje je nedavno izglasovala Parlamentarna skupština Vijeća Europe, u koje je uvršten prijedlog o postupnom ukidanju ovlasti entiteta. To je naišlo na oštru kritiku političke vlasti u Republici Srpskoj koja i dalje prijeti referendumom o izlasku iz BiH budu li se poricale njezine Daytonskim sporazumom priznate poludržavne ovlasti. Među ostalim, od političke administracije SAD-a na čelu s Georgeom Bushom hrvatski premijer traži da se svojim nesumnjivim autoritetom zauzme za to da ostane Ured visokog predstavnika (OHR) koji jamči jači utjecaj međunarodne zajednice u još uvijek dezorijentirani politički i društveni prostor BiH. Njegovo inzistiranje na produljenju mandata OHR-a počiva na već proklamiranim tezama da BiH u ovakvom stanju jednostavno ne može preuzeti ovlasti funkcionalne države.

Međunarodni skup

Hrvatski premijer smatra da je nužno, u ozračju neizvjesnosti, organiziranje posebne međunarodne konferencije o BiH na kojoj bi glavnu riječ, uz predstavnike EU, imale Sjedinjene Države kao ključni konstruktor Daytonskog mirovnog sporazuma.

Kako je nakon nedavnog posjeta službenom Washingtonu hrvatski premijer ocijenjen kao političar koji će u regiji imati savjetodavnu ulogu, i njegovo pismu ima težinu.

Zdenko Jurilj
Večernji list

{mxc} 

Pet, 4-10-2024, 01:51:22

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.