Banka slučaj: OHR 'pere ruke' od Hercegovačke banke

 

Međunarodna uprava u Bosni i Hercegovini odlučila je prepustiti rješavanje sudbine Hercegovačke banke domaćim vlastima nakon brutalne akcije gašenja i gotovo šestogodišnjeg odugovlačenja koje je vodilo očito njezinu gašenju još od trenutka kad se OHR odlučio obračunati s političkim projektom Hrvata u BiH, Hrvatskom samoupravom iz 2001. godine. Gašenjem banke nanesena je golema šteta banci, ali i gospodarstvu Hrvata u BiH.

Jučer je visoki predstavnik Christian Schwarz-Schilling donio odluku o završetku misije privremene upraviteljice Hercegovačke banke Toby Robinson, čiji će posao preuzeti Agencija za bankarstvo Federacije BiH, u kojoj jučer ništa nisu znali o toj odluci. Odluku o zahvali bankarica Robinson dočekala je s nemalo iznenađenja jer nije okončan proces prodaje ili pak likvidacije Hercegovačke banke.

To pranje ruku međunarodne zajednice pokazuje krajnje licemjerje, budući da Agencija ne može trenutačno nastaviti golemi posao. Držanje posljednjih šest godina Hercegovačku banku zatvorenom, bez ikakva rješenja, ali niti bilo kakvih konkretnih nalaza o navodnom kriminalu, jedino se može tumačiti teškim zločinom koji će očito ostati bez kazne.

U trenutku gašenja banka je imala 140 milijuna maraka aktive, a u svome vlasništvu nekoliko iznimno profitabilnih poduzeća. U banci su zarobljeni deseci milijuna maraka, što je imalo goleme negativne posljedice za gospodarstvo, prije svega Hercegovine. 

Podsjetimo, odluku o gašenju banke donio je bivši visoki predstavnik Wolfgang Petritsch 6. travnja 2001., samo mjesec dana nakon političke pobune Hrvata u BiH protiv vlasti Alijanse. Hercegovačka banka ocijenjena je motorom projekta Hrvatske samouprave, nakon čega su zajedničku odluku donijeli tadašnji američki veleposlanik Thomas Miller, koji je inaugurirao vlast bez Hrvata, i Petritschev zamjenik Ralph Johnston.

U eri sljedećeg visokog predstavnika Paddyja Ashdowna donesena je odluka da banka neće biti ugašena. Schwartz-Schillingu pripala je najteža zadaća, iako praktički nema nikakve veze s jednim od najstrožih poteza međunarodne uprave u BiH. 

Zoran Krešić 
Večernji list

{mxc} 

Pon, 14-10-2024, 03:39:32

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.