Podjele među Hrvatima u Bosni i Hercegovini

 

Od osam ministarstava, koliko ih ima nova vlada Hercegbosanske županije sa sjedištem u Livnu i koja graniči s Hrvatskom, četiri će pripasti Hrvatima, tri Srbima i jedno Bošnjacima. Srbi će dobiti čak dva ministarstva više u odnosu na još uvijek aktualni saziv vlasti koji dolazi iz HDZ-a BiH. Ova je stranka, inače nekoć sestrinska HDZ-u Hrvatske, nakon petnaest godine spremljena u povijest. Umjesto HDZ-a BiH na vlast je zasjela nova Sanaderova sestrinska stranaka HDZ 1990. koju vodi Bozo Ljubić u koaliciji s HSP-om Đapić - dr. Jurišić, sestrinskom strankom HSP-a iz Hrvatske. Podjelu među najsnažnijom hrvatskom strankom iskoristili su Srbi iz općina Drvara, Glamoča i Grahova čiji je SNSD dobio pet skupštinskih mjesta koji su pak donijeli čak tri ministarstva. Uz ministarstvo pravosuđa, Srbima je pripao resor gospodarstva i zdravstva. Ustupak na koji je radi većine u skupštini pristao HDZ 1990. imat će goleme posljedice. Prije svega to je preseljenje sjedišta Šuma Herceg-Bosne iz Kupresa u Drvar. Time će ova hrvatska općina izgubiti praktično jedinu instituciju i dalje otvoriti prostora iseljavanju Hrvata. S druge strane nekadašnji centar srpske pobune u zapadnoj Bosni, Drvar dalje će jačati svoju poziciju.

 General Roso organizira sastanak u biskupiji

Primjer Hercegbosanske županije samo ukazuje kako se državni partneri iz srpskih i bošnjačkih stranaka ophode prema Hrvatima na državnoj i federalnoj razini. Do ove su pozicije Hrvati dovedeni cijepanjem HDZ-a BiH uz blagoslov hrvatskoga premijera Ive Sanadera, ali i bahatošću dijela HDZ-a, te bolesnim ambicijama pojedinaca koji su umjesto sudbine naroda izabrali fotelje. Zbog ove pogubne pozicije brojnim se inicijativama nastoje zatopliti odnosi između dva HDZ-a u BiH, ali prije svega zbog toga što će sukob dviju stranaka, ali i naroda, pa i same crkve, presudno utjecati na odziv na birališta u 11. izbornoj jedinici za Hrvatski sabor.

Kako sada stvari stoje, Sanaderov HDZ, koji je na proteklim izborima u BiH izvukao četiri zastupnika, koji su i donijeli prevlast u Saboru, sada najviše može očekivati da bi u utrku za većinu u BiH mogao računati na najviše dva zastupnika. Situacija bi se jedino mogla izmijeniti u slučaju da se, za razliku od sadašnjih saborskih zastupnika, na najviše pozicije na listi pozicioniraju Hrvati iz BiH, a ne oni na privremenom radu u Zagrebu ili pak oni što ih najveće biračko tijelo iz ove jedinice nikada nije niti upoznalo. Ovih četvero zastupnika do sada nikada nisu inicirali niti jednu sjednicu koja bi se odnosila na položaj Hrvata u BiH ili pak ustavne promjene protiv kojih je bio službeni Zagreb.

Zbog toga je, nakon susreta s predsjednikom HDZ-a Hrvatske, skupina generala dobila zadaću pomirbe dvaju HDZ-a. Predvodi ih general Ante Roso, nekadašnji zapovjednik Glavnog stožera HVO-a, koji pokušava organizirati susret zaraćenih tabora dvije Hrvatske demokratske zajednice u Bosni i Hercegovini. Za sada je posve neizvjesno hoće li doći do njegove realizacije. Jedan od generala i dužnosnik HDZ-a, Krešimir Ćosić, istaknuo je nedavno kako Zagreb nastoji pronaći "treću" osobu koja bi bila podesna za obje strane i uspjela okupiti članstvo oko jednoga HDZ-a. Preliminarno je sastanak bIo dogovoren u Mostaru, a u organiziranje eventualnog susreta uključeni su i predstavnici Biskupskoga ordinarijata crkve u Mostaru. Organizacija ovoga susreta radi se u najvećoj tajnosti i o detaljima su upoznati samo najznačajniji stranački dužnosnici iz HDZ-a BiH i HDZ-a 1990. Zasada nije poznato jesu li se pozivu odazvali stranački čelnici i hoće li do susreta uopće doći.

U taborima dvaju HDZ-a nisu znali ili pak nisu željeli otkrivati pojedinosti oko organiziranja sastanka. Cilj okupljanja ovih dviju stranaka je rad na njihovu međusobnom približavanju nakon što se ova stranka pocijepala ususret izbora. Tijekom izborne kampanje iz oba su se tabora sipale otrovne strjelice s izbacivanjem prljavoga rublja, a pojedini su mediji bili istinski stranački bilteni koji su pridonosili stvaranja atmosfere mržnje. Nakon izbora niti jedan HDZ nije dobio premoćnu potporu birača kako bi mogao samostalno zastupati interese Hrvata u BiH.

Samostalno HDZ BiH ima neznatnu prednost, a HDZ 1990. u savezništvu s Jurišićevim HSP-om može ostvariti prevlast. HDZ 1990. poziva na suradnju koju HDZ BiH odbija. Istodobno i HDZ 1990. na primjeru Hercegbosanske i Zapadnohercegovačke županije izbacuje drugi HDZ u vlasti, što su "starije" kolege već učinile njima u Srednjoj Bosni i Posavini. Zbog toge je teško vjerovati o iskrenosti poziva za suradnjom. S druge strane bez dogovora hrvatskih stranaka na državnoj, odnosno federalnoj razini teško je očekivati da će partneri iz bošnjačkih i srpskih stranaka ozbiljno prihvatiti hrvatske predstavnike, a oni samostalno otvaraju opasan prostor biti dio nove Alijanse u kojoj Hrvati nisu služili ni za ukras, nego za vođenje i pisanje kaznenih prijava protiv drugih Hrvata.

 Srpske i bošnjačke stranke slažu vlast Hrvatima

U međuvremenu su bošnjačke i srpske stranke nastavile licitirati s kojim će HDZ-om u vlast. Uvjet je da će u vlasti bitivonaj HDZ koji traži manje. Što se tiče političkih razlika, povoljniji je za Srbe HDZ BiH jer je podržao ustavne promjene. Slično razmišlja i SDA koja bi radije sa starom strankom u koaliciju, dok pak Stranka za BiH Harisa Silajdžića svoje saveznike traži u Ljubićevom HDZ-u. Stari HDZ je značajno hendikepiran budući je njihov predsjednik Dragan Čović u zatvoru nakon čudne nepravomoćne presude stranih sudac.

Savez nezavisnih socijaldemokrata Milorada Dodika od kojega je izravno premijer Ivo Sanader tražio da koalira s HDZ-om 1990 nagovijestio je kako bi mogli promijeniti odluku i prekršiti dogovor sa Čovićem budući su im 'odnosi sa Zagrebom jako važni'. "Iza HDZ-a 1990. na neki način stoji predsjednik (vlade) Hrvatske, a Republici Srpskoj je bitan odnos s Hrvatskom", izjavio je dužnosnik SNSD-a Rajko Vasić. Istodobno bošnjačke su stranke ponudile za dva HDZ-a pomirbenu formulu. Ta kemija podrazumijeva koaliciju s HDZ-om BiH na državnoj razini, s obzirom na veći broj zastupnika, a samim tim i jači legitimitet, dok bi na federalnom uz HDZ BiH bio uključen i HDZ 1990. jer je nužan takav raspored snaga, odnosno koalicija četiriju stranke. Ovakva kombinacija sada međutim nije prihvatljiva HDZ-u koji ima Sanaderovu potporu.

Mario Dujmović
Hrvatski list

{mxc} 

Sri, 9-10-2024, 05:14:00

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.