Priopćenje HKV-a u svezi izjava predstavnika srpske manjine oko priznanja Kosova
Izjava protonamjesnika Srpske pravoslavne crkve u Zagrebu, Milenka Popovića , objavljena u «Slobodnoj Dalmaciji» 7. ožujka 2008., izravno je pozivanje na promjenu granica Republike Hrvatske i zazivanje nove agresije na Hrvatsku.
Još su svježa sjećanja na ulogu SPC-a u vrijeme agresije na Hrvatsku početkom devedesetih godina prošloga stoljeća, te i zato mjerodavna tijela na takve recidive trebaju odgovoriti promptno i odlučno.
Slične izjave, odnosno manje ili više uvijene prijetnje dolaze zadnjih dana od mnogih predstavnika srpske manjine u Hrvatskoj (dr. Milorad Pupovac, Čedomir Višnjić, Slobodan Uzelac). Svi su oni obnašatelji visokih funkcija u hrvatskoj državi, što njihovim izjavama daje dodatnu težinu.
Istodobno prijetnje dolaze i iz Srbije, te iz «republike srpske» u BiH. Reagiranje hrvatske državne vlasti je mlako ili posve izostaje, što ohrabruje sve one koji prijete Hrvatskoj ili ju ucjenjuju s drugih strana, uključujući europske birokrate koji usred Zagreba pozdravljaju «narod Zapadnoga Balkana», te traže od Hrvatske da se ne drži međunarodnoga prava .
Držimo da je ovih dana nesamostalna i kunktatorska politika koju od početka stoljeća vodi tzv. hrvatska politička elita – dolazi na naplatu. Zadnji je čas za otrježnjenje i povratak na hrvatski put, u skladu s hrvatskim državnim i nacionalnim interesima.
Za
Hrvatsko kulturno vijeće
Predsjednik
Hrvoje Hitrec
Nemojte priznavati Kosovo, barem ne prije nego što to učini Srbija! Za Hrvatsku je Srbija važnija od Kosova, posebno kada je u pitanju ekonomski interes, poruke su predstavnika udruga i kulturnih organizacija srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj kao i Srpske pravoslavne crkve (SPC) upućene hrvatskoj Vladi.
‘Izbjeći ultimatume’
Hrvatska se ne treba žuriti s priznanjem. Može se voditi politika da Hrvatska nije neprijatelj Kosova i bez toga priznanja – drži Čedomir Višnjić, predsjednik Srpskog kulturnog društva “Prosvjeta”. On spušta loptu na zemlju i kaže kako srpska zajednica ipak ne bi prema hrvatskoj Vladi trebala ići ni sa kakvim ultimatumima. |
Da bi Hrvatska Kosovo trebala priznati tek nakon što to učini Srbija smatraju i u SPC-u, gdje se pribojavaju crnog scenarija na ovim prostorima:
- Bojim se da Hrvatska u slučaju priznanja nema šanse zadržati AVNOJ-ske granice. To bi joj se moglo vratiti kao bumerang – upozorava protonamjesnik SPC-a u Zagrebu Milenko Popović. - Pogledajte što se događa u Vukovaru, kaže on, dodajući kako mu se ipak čini da sve ovo nije stav čitavog hrvatskog naroda.
- Izgleda da se na Hrvatsku radi veliki pritisak, i kako netko opet želi da Hrvati i Srbi ratuju za tuđe interese – tvrdi Popović.
Čekajući ‘Dan D’
Dok se kao mogući datum priznanja spominje 15. ožujka, Milorad Pupovac, potpredsjednik SDSS-a, najavljuje da bi u slučaju brzog priznavanja Kosova ta stranka mogla napustiti Vladu. Premijer Sanader novinarima je kazao kako su se o tom pitanju on i predsjednik Mesić dogovorili prije Predsjednikova puta u Japan, iako nije želio potvrditi datum.
Sanader je čak ukorio potpredsjednika Vlade Slobodana Uzelca da “neće on određivati kada će Vlada priznati Kosovo”. To, ali i često ponavljanje HNS-ove predsjednice Vesne Pusić da je 15. ožujka upravo “taj datum”, daju naslutiti da će se Hrvatska uskoro pridružiti velikom dijelu europskih zemalja koje su priznale neovisno Kosovo.
Veljko Džakula: SDSS štiti sebe
Upozorenja SDSS-a imaju i nemaju smisla. Najave o izlasku iz Vlade su više zbog toga da sebe ograde i skinu moralnu odgovornost sa sebe u slučaju priznanja – proziva Veljko Džakula iz SDF-a. |
Srpsku zajednicu u Hrvatskoj sve to vrlo zabrinjava, iako tonovi kojima to prenose osciliraju od umjerenih do žešćih.
- Razgovori s koalicijskim partnerima, s predsjednikom Mesićem te s Beogradom i Prištinom, preduvjet su donošenju moguće odluke o priznanju. Takvi razgovori su kakvo-takvo jamstvo za kontrolu mogućih posljedica takve odluke – kaže Milorad Pupovac, dodajući kako do tih razgovora ipak još nije došlo.
Marija Cvrtila
Slobodna Dalmacija
{mxc}