Strasti i žestoke polemike jesu li nastavnici ove godine udžbenike birali po kvaliteti i vlastitu uvjerenju ili su pristajali na ponude izdavača, koji su im uz kupnju udžbenika nudili i određene beneficije, ne stišavaju se iako je Katalog odobrenih, odnosno izabranih udžbenika objavljen.
Iz njega je vidljivo da najveći dio tržišta udžbenika, posebno za osnovnu školu, drže Školska knjiga i Profil, a da je Alfa daleko iza njih. Za udžbenike ostalih izdavača odlučio se iznimno malen broj nastavnika.
Za neke propast
Na izbor udžbenika utječu mito i korupcija. Zbog neimaštine pojedini nastavnici prisiljeni su birati ne najbolje nego najdarežljivije izdavače. Zato nije čudno što su najtraženiji udžbenici najvećih komentira autor udžbenika iz matematike Vinko Bajrović. Dodaje kako je "korupcija javna stvar koja je zahvatila cijelo društvo".
Ističe da su škole loše opremljene i kad im tkogod ponudi klimatiziranje prostora, nove kompjutore i ostalo, jasno je da će prihvatiti tu ponudu. Bajrović, čiji su udžbenici u izdanju Elementa, specijaliziranog za matematiku, dostigli smiješnu nakladu, analizirao je podjelu tržišta i došao do činjenica koje po mnogima zabrinjavaju, jer male izdavače vode u propast. Profil drži tako 61,88 posto tržišta udžbenika iz matematike, Školska knjiga 26,45 posto, SYS 5,28, Element 3,96 i Neodidakta 2,42 posto.
Iz toga je vidljivo da su dva izdavača podijelila kolač i da veliki u nesmiljenoj borbi posežu za korupcijom koju ministarstvo ne želi vidjeti ljuti se Bajrović i ističe kako nije tajna da su se priređivali bogati domjenci, izleti i dijelili darovi. Slabom prolaznošću svojih udžbenika šokiran je i Zvonimir Diklić.
Posebno mu nije jasno kako je "Moj hrvatski" za šesti razred, koji je napisao sa StjepkomTežakom s više od pedeset posto prije tri godine ove godine pao ispod dva posto. To je strašno, nije mi jasno kako smo se tako srozali. Malo sam preradio taj udžbenik i uskladio ga s novim nastavnim planom i programom.
I sad odjednom ne valja. Težak je autor i nekih drugih udžbenika koje je izdala Školska knjiga i odlično stoje. A ovaj naš nikako zdvojan je Diklić. Udžbenik "Hrvatski jezik 5" skupine autora među kojima je danas pokojni Težak pojedinci optužuju da nije usklađen s nastavnim planom i programom i pitaju se kako je uopće mogao proći povjerenstvo.
Nejednaka mjerila
Prof. Dragica Skelin iz povjerenstva koje je ocjenjivalo taj udžbenik nije o tome željela razgovarati, a dr. Jasna Vince Marinac tvrdi da je riječ o dobrom udžbeniku.
Prof. Melita Kuntić kaže da ponavljanje lekcija iz prethodnog razreda nije problem, pa joj ne smeta što učenici u petom razredu po tom udžbeniku ponovno uče Č i Ć te DŽ i Đ.
No pojedini autori drugih udžbenika iz hrvatskoga jezika nisu bili te sreće i povjerenstva istog ministarstva izbacivala su im nastavne jedinice o Č i Ć na primjer.
Irena Kustura
Večernji list
Hrvatski informatičari opet svjetski prvaci!
Nakon prošlotjedne ekipne pobjede na jednom od najprestižnijih svjetskih informatičkih natjecanja TopCoder, učenici V. zagrebačke gimnazije isti su uspjeh ponovili na natjecanju ACSL (American Computer Science League) održanom u subotu kraj Houstona, izvijestili su voditelji pobjedničke hrvatske ekipe.
Ekipa V. gimnazije osvojila je 118 od mogućih 120 bodova, a njezin uspjeh upotpunila je i juniorska ekipa iste gimnazije koja je u svojoj konkurenciji zauzela treće mjesto.
Uz ekipe iz V. gimnazije, koje su vodili njihovi mentori Bojan Radman i Predrag Brođanac, na natjecanju su nastupile još dvije ekipe iz Hrvatske - ekipe XV. gimnazije iz Zagreba i III. gimnazije iz Osijeka.
ACSL već 28 godina organizira informatičko natjecanje srednjoškolaca.
Hina
{mxc}