Moji zavičaji / MOSLAVINA OŽIVLJENA 2
Krajem 2023. godine Ogranak MH u Kutini izdao je novu knjigu Đure Vidmarovića o Moslavini „oživljenoj“, kojoj je urednik Dražen Kovačević. Prva knjiga, također u izdanju našega Ogranka, izašla je 2020. godine, a urednik joj je bio Dragutin Pasarić. Vidmarović je još tada razmišljao o nadnaslovu Moji zavičaji, kojega nova knjiga, na zadovoljstvo svih nas, ima. Jer, Đuro je rođen u Piljenicama u Slavoniji, djetinjstvo je provodio na rijeci Pakri, na Trebežu i u Lonjskome polju, u Moslavini. U školu je išao u Ilovi i Kutini, koje su također u Moslavini. I sve svoje zavičaje voli, često im dolazi i piše s ljubavlju o njima. A otkad već godinama u travnju dolazi u rodne Piljenice sa svojom pjesničkom priredbom Rijeka, šuma, nebo, to je blagdan za sve njegove prijatelje koji se bave perom, diljem naše domovine. Kojoj je služio i služi na više načina, pa i kao veleposlanik u Kijevu. Stihovi se tada čitaju na obali Pakre, na travi, pod granama velikih vrba, često u društvu tamošnjih labudova.
Knjigom Moslavina oživljena želio je pokazati životnost Moslavine kroz četrdeset godina njezinoga praćenja: u arheologiji, etnografiji i folkloristi, fotografiji, hrvatskoj tradicijskoj literaturi, glazbenoj baštini… Prikazao je i likovni trijenale Moslavine, monografije, književnost recentnu i kvalitetni kulturni amaterizam, povijest, poznate osobe koje su ostavile dubok trag u Moslavini, a mjesto u knjizi dao je i svojemu selu Ilovi. Kao što piše urednik te knjige Dragutin Pasarić, nadahnuće za naslov Vidmarović je našao u knjizi hrvatskoga književnika, povjesničara i jezikoslovca Pavla Rittera Vitezovića Croatia rediviva (17./18.st). Sam autor, već kod prve knjige govori da ju je zamislio kao dio trilogije Moji zavičaji.
Zbog vrijednih prikaza navedenoga, Ogranak je podržao Đuru Vidmarovića u pisanju knjige Moslavina oživljena 2, s nadnaslovom Moji zavičaji, koji krasi korice ove knjige svojim značenjem i ljepotom proživljenoga. Pritom smo ga poticali i pomagali mu u prikupljanju literature, u čemu posebnu ulogu ima urednik ove knjige, Dražen Kovačević. Pisac knjige i ovdje s puno truda i brige prikazuje događaje i osobe, koji su vrijedni da se za njih zna, koji su obogatili Moslavinu. Prikazao je rad Višnje Sever, Mije Stuparića, svećenika Alojzija Petranovića, Dragutina Dumančića, Dragutina Pasarića, Ante Juretića, Katarine Brkić, Senke Slivar, Željka Stubičana, svećenika Krešimira Bulića, Dubravke Jelčić, Rose L. Harper, Božice Brkan i Borisa Domagoja Biletića, Milana Ilića, Ante Šestića, Zorke Sever, Luke Tomca, KUD-a Repušnica i Ivana Masneca, povjesnice, prikaze moslavačkih župa, historiografski rad Dražena Kovačevića i Franka Miroševića, živote svećenika – žrtava Drugoga svjetskog rata i poraća, o knjižničarstu o kojemu piše Jadranka Del Ponte, o ivanićgradskim križnim putovima, sjećanjima msgr. Vladimira Stankovića, vlč. Ignaca Valčičaka, generala Zvonimira Červenka, o ratnom zapovjedniku Rudiju Stipčiću, memoarima liječnika branitelja Vladimira Mičetića.
Budući da bi se o Moslavini mogla pisati i treća knjiga, drugom je obuhvatio ono što u prvu nije stalo, a ostat će građe i za neki nastavak.
Iz predgovora urednika Dražena Kovačevića: Moslavina je politički i crkveno podijeljena na tri dijela. Đuro Vidmarović je poput Moslavine emocionalno podijeljen, jer je vezan uz tri zemljopisno-zavičajna prostora: zapadnu Slavoniju, Lonjsko polje i Moslavinu. Ni jedan dio nije u svom književnom i znanstvenom stvaranju zapostavio pa sam u pogovoru Moslavini oživljenoj izrazio želju da se na jednom mjestu objave i njegovi radovi o Lonjskom polju i o zapadnoj Slavoniji. Nisam izgubio nadu da će se to i dogoditi. Životni i radni put odveo je Đuru Vidmarovića često i daleko od Moslavine. No nikad ga nije u potpunosti odvojio od nje. Dok bi se nalazio bilo gdje, diljem Hrvatske ili Europe, pratio je sve što se u njoj događalo i što su objavljivali moslavački autori. Davao je prikaze njihovih djela punih pet desetljeća. Svojim autoritetom i znanjem bio je recenzent brojnim moslavačkim autorima, dajući im korisne savjete i potičući ih da nastave dalje stvarati. Neumorno je pisao o njima i sudjelovao u njihovom promoviranju. Često ih je i pozivao u svoju uredničku emisiju Susret u Riječi na Laudato TV.
Moslavina oživljena 2 upravo je promovirana u okviru skupa koji organiziraju Ogranak Matice hrvatske u Kutini, Park prirode Lonjsko polje, Grad Kutina i Turistička zajednica Grada Kutine, a koja se održava redovito već 22 godine. Radi se o obilježavanju Ramsarske konvencije, koja je ustanovila Svjetski dan vlažnih staništa.
Predstavljanja Matičinih izdanja na našim „Danima močvare“ uvijek su sadržajna, bogata i zanimljiva. I vrlo posjećena. Ove godine Dani su, kao i uvijek, održani 2. veljače (u nekom od sela na rubu Lonjskoga polja), ovaj put u selu Repušnica, u autentičnim moslavačkim trijemovima, izgrađenim tako da obilježavaju jedan od ulazaka u PP Lonjsko polje. Drugi izgrađeni službeni ulaz u Lonjsko polje je u selu Osekovo.
Predstavljanje Vidmarovićeve knjige i stručni radovi Ministarstva i PP Lonjskoga polja ove su godine obogaćeni izložbom kutinskoga slikara Ivice Bilandžića i glazbenim nastupom učenika Elene Vlajsović i Karla Plandera, Osnovne glazbene škole Borisa Papandopula.
Katarina Brkić