Kišobrani umjesto knjiga!
U Jutarnjem listu od 15. studenoga 2019. objavljen je članak novinarke Karmele Devčić pod naslovom “Hit izdanje Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje lako dostupna i online, školska gramatika i dalje se dobro prodaje” (HIT IZDANJE INSTITUTA ZA HRVATSKI JEZIK I JEZIKOSLOVLJE Iako dostupna i online, školska gramatika i dalje se dobro prodaje). Uz članak, iza naslova, objavljena je slika na Interliberu. Razumije se samo po sebi da na slici treba biti prikazana “Hrvatska školska gramatika” Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje jer je riječ u naslovu i tekstu članka baš o izdanju te školske gramatike. Međutim, na slici čitatelji Jutarnjega lista vide autorice školskoga priručnika i institutskoga ravnatelja koji drže u rukama kišobrane s glagoljicom. Slika preporučuje svojim čitateljima ne školsku gramatiku nego kišobrane nepoznate tvrtke.
Isti takav kišobran crnih boja bio je darovan dvjema damama: bivšoj hrvatskoj predsjednici i sadašnjoj ministrici znanosti i obrazovanja. Valjda crni mogu nositi i muškarci i žene, a bijeli samo žene. Usput budi rečeno da nije jasno, zašto kišobran treba otvarati u zatvorenoj prostoriji gdje nema kiše, osim prilika kada je riječ o reklamiranju kišobrana? Ispada da je to umjesto hit izdanja “opet imamo top proizvod”.
Foto: Slobodna Dalmacija
Obično na Zagrebačkom velesajmu knjiga izdavači reklamiraju, predstavljaju ili nude vlastite knjige, a ne kišobrane. Institut nije izrađivač kišobrana, ni reklamer koji reklamira tvornički proizvod, nego državna znanstvenoistraživačka ustanova koja se bavi u prvom redu istraživanjem hrvatskoga jezika. Reklamiranje naprava za zaštitu od kiše nije institutski posao. Staroslavenski institut, koji istražuje glagoljicu, ne bavi se reklamiranjem, nadamo se, suvenira ili proizvoda s motivom glagoljice. Ispada da je netko pobrkao kišobran i školski priručnik koji je namijenjen učenicima osnovne i srednje škole. Bolje je da dalje ne komentiramo…
(hkv)