Vlada odlučila o rebalansu proračuna, minus između 23 i 25 milijardi kuna
Vlada je na današnjoj sjednici odlučila o rebalansu proračuna zbog velikog smanjenja prihoda izazvanog krizom. Ušteda ima u svim resorima, a rashodna strana ostala je ista, rekao je ministar financija Zdravko Marić.
Vlada je procijenila da će pad BDP-a biti 9,4%, dok je Europska komisija procijenila pad od 9,1%. Procjena rasta BDP-a je također optimističnija. Oni su procijenili 7,5%, mi smo kazali 6,1%. To me posebno veseli, jer su oni u svom izvješću konstatirali kako je Hrvatska ovu krizu dočekala na puno kvalitetniji i otporniji način, rekao je premijer Andrej Plenković na sjednici Vlade.
- Ovo je jedna neobična okolnost koju nitko nije želio, ali moramo ići u rebalans. Ono što je najvažnije, mi smo odlučili ostati na razini planiranih rashoda 147,3 milijarde kuna, a kada je riječ o prihodima oni će pasti 122 milijarde kuna. Naša je zadaća da kompenziramo taj manjak koji je između 23,5 i 25 milijardi kuna i zbog toga se odvijaju sve ove operacije na financijskim tržištima.
- Moramo biti čvrsti i izdržati ovih nekoliko mjeseci koji su pred nama. Meni je osobno žao, jer sve što smo se trudili zadnjih par godina je dovedeno u novu okolnost, jednu sliku koju nitko od nas nije zamišljao da bi se moglo dogoditi.
Premijer je rekao da je prihvaćena provedba aktivnosti iz akcijskog plana Republike Hrvatske za pridruživanje Europskom tečajnom mehanizmu II i bankovnoj uniji.
- Mi smo ovaj akcijski plan pripremili s europskim institucijama, dodao je.
Ministar financija Zdravko Marić predstavio je 6 mjesečno izvješće o provedbi reformi kao i rebalans proračuna.
Nacionalni program reformi iznosi 65% uspješnosti i da nije bilo korone, uvjeren je kaže Marić, uspješnost bi digli preko 70%.
Što se tiče rebalansa proračuna, do sad niti jedan put nije bio u prvoj polovici godine, rekao je Marić.
- 23,2 milijarde je manje nego što smo originalno predvidjeli. Za novu stranu proračuna su mjere koje tiču odgode ili djelomičnog ili potpunog oslobođenja od poreznih davanja i pada gospodarskih aktivnosti. Vodili smo se i zadnjim raspoloživim podacima, rekao je Marić.
Nismo nikad vidjeli da prihod od PDV-a u apsolutnom iznosu ima negativni predznak. U više od dva tjedna više smo imali povrata PDV-a, nego što smo naplatili, ali se situacija popravila što se tiče kraja mjeseca, istaknuo je Marić.
- Rashodna strana proračuna je možda i najsnažnija poruka ovog rebalansa. Oko 7 milijardi kuna je koji nisu originalno planirani, a to su mjere potpore za očuvanje radnih mjesta. Uštedama na svim rashodnim stavkama, uspjeli smo se svesti na to da rashodovna strana proračuna ostane nepromijenjena. Pomogla je i EU s onim između ugovorenog i alociranog, rekao je Marić.
U ostatku godine ideja je, dodaje, kombinacijom domaćeg i međunarodnog tržišta ispuniti veliku većinu plana financiranja. Predviđeni iznos je od 9,5 milijardi kuna. Predviđeni su načini financiranja i sredstva europskih fondova, kao i međunarodnih financijskih institucija.
- Za ovaj puta ću napraviti izliku i smatram da je ovo proračun koji osigurava daljnje funkcioniranje države i naravno s ovakvim rebalansom imamo uokvirenu priču, rekao je Marić.
U rebalansu proračuna namaknuto je dodatnih 100 milijuna kuna za sanaciju nakon potresa, te dodatnih 41 milijun koji idu iz Fonda za zaštitu okoliša, naveo je premijer. Zatražit će i sredstva iz europskog fonda solidarnosti.
Ministar graditeljstva Predgrag Štromar je rekao kako je pripremljen Zakon te da je kroz radne skupine i sastanke sa strukom naći rješenja, te zahvalio svima na suradnji.
- Obnova će trajati godinama, posebno zaštićenih kulturnih spomenika. Ljudi koji su ostali beu doma ne mogu čekati. Statičari privode posao kraju, pregledano je više od 18 000 objekata, rekao je Štromar.
Svakom kućanstvu će pomoći s 20 000 kuna, dodaje.
(hkv)