Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća donosi niz tekstova posvećenih povjesničaru umjetnosti, arheologu, muzeologu, kolekcionaru, darovatelju i utemeljitelju muzeja, galerija i drugih kulturnih ustanova u Republici Hrvatskoj dr. Antunu Baueru (Vukovar, 18. kolovoza 1911. – Zagreb, 9. travnja 2000.) koji su objavljeni u knjižici „Život i rad dr. Antuna Bauera – prema kazivanju dr. Antuna Bauera“ (Đakovo, UPT, 1994.) autorice Nevenke Nekić. Neka ovi prilozi budu skroman doprinos čuvanju uspomene na osobu koja je svojim radom silno oplemenila i nemjerljivo zadužila hrvatsku kulturu, a prepuštena je – kao i toliki drugi naši velezaslužnici – potpunomu zaboravu. (hkv)
Život i rad dr. Antuna Bauera (16)
Stoji Grad
Najbolniji trenutak u mojem životu bila je vijest da je pao Vukovar. Ta se vijest munjevito proširila svijetom i zaprepastila i moje kolege jer su doznali da je i galerija opljačkana. Prva se javila kolegica iz Berlina iz Kaiser-Friedrich Museuma da me izvijesti kako suosjeća sa mnom. Pitao sam kako je došla do te informacije, a ona mi je rekla da je čula vijest na radiju i da posjeduje katalog izložbe moje zbirke. Molio sam ju neka njezin muzej uputi peticiju u UN i UNESCO.
Odmah drugi dan javio se dr. K. Cvijić iz Londona, pa onda kolegica iz British Museuma koja je radila u Biblioteci toga muzeja zadužena za hrvatske tekstove. I njih sam molio da se jave u ime ustanova na UN i UNESCO i zauzmu za vukovarsku zbirku. Javili su mi se i kolege iz Instituta za muzeologiju u Madridu koji su poslali i novinarku za intervju, a kasnije i novu ekipu za dopunu informacija. I oni su pisali na ove međunarodne institucije. Njima se pridružuju i drugi, kao Vlado Martinić, kolekcionar iz Švicarske koji je skupio nekoliko stotina potpisa intelektualaca s kongresa u Baselu i tu peticiju uputio na UN uz informaciju o galeriji u Vukovaru. Tada se iz ureda UN-a uputio apel na vladu u Beogradu za povrat zbirke. Od ministra vanjskih poslova Srbije došao je u UN odgovor da je kolekcija smještena u Novom Sadu, da je pod stručnim vodstvom i da će biti vraćena Vukovaru i Hrvatskoj. Bilo je još peticija i pokušaja, valja spomenuti apel koji je uputio HAZU u dijaspori iz Basela na UNESCO. Do sad nije bilo nikakvog rezultata.
* * *
Na vijest da je pao Vukovar osnovano je u Sydneyu »Društvo prijatelja Vukovara«. Na prvom sastanku skupljeno je 30.000 dolara koje je jedan Vukovarac donio u Osijek u bolnicu za ranjene Vukovarce. To mi je društvo poslalo poruku da će obnoviti crkvu, gimnaziju, a najljepšu zgradu uredit će za zbirku »Bauer«. U toj zbirci bilo je prije rata 1648 djela naših majstora i više od 20.000 svezaka dokumentacije o likovnoj umjetnosti.
Ponovno sam počeo skupljati djela za novu zbirku u Vukovaru. Primio sam za nju i ostavštinu gospođe Mire Križanić, kolekcionarke umjetnina, rodom iz Iloka, koja je bila vezana i uz Vukovar. Oporučno je ostavila kolekciju zbirci »Bauer« i galeriji Vukovar. To je 16 djela starijih majstora većih formata: Bulić, Šestić i drugi.
Autoportret kao Don Kihot
Karikatura
Skupio sam ovdje u svojem stanu i bogatu dokumentaciju o likovnim zbivanjima kod nas: izložbama, kolonijama, umjetnicima, zbivanjima... Tu je 6–7000 originala crteža, skica, akvarela, tempera, ulja, studijska dokumentacija o svakom umjetniku, bogata biblioteka i nekoliko tisuća listova mojih rukopisa koji sadržavaju moje bilješke o likovnim zbivanjima kroz 40 godina kod nas. Bilježio sam svoje komentare, kontakte, polemike... To je građa koja bi trebala biti temelj za našu Albertinu. Ona je bila moj san od 1943. kada sam ustupio Zagrebu arhiv za likovnu umjetnost u kojem sam skupio oko 14.000 originala, skica, crteža, arhivsku građu o likovnim organizacijama, arhiv salona »Ulrich«, arhiv »Društva hrvatske likovne umjetnosti« koje je bilo inicijator Moderne galerije, niz ostavina pojedinih likovnih umjetnika.
Imam i dnevnik kroz punih 60 godina na čije me vođenje potaknuo moj stari profesor Viktor Hoffiller.
Moj zadnji san je da dobijem jedan prostor od grada Zagreba kako bih smjestio tu zbirku. Znam da će u protivnom propasti, a želio bih da to ostane Zagrebu i hrvatskom narodu za koji sam cijeli život radio.
Nevenka Nekić
(nastavlja se)
____________
Prijepis novinskoga članka
(G. M., »Danas na tribini Muzejskog društva Rijeka gost dr. Antun Bauer«, »Novi list«, 1991.)
DANAS NA TRIBINI MUZEJSKOG DRUŠTVA RIJEKA
GOST dr. ANTUN BAUER
RIJEKA – Na prvoj ovogodišnjoj tribini Muzejskog društva Rijeka, koja će se održati u ponedjeljak u 12 sati u Muzeju narodne revolucije, predavač će biti dr. Antun Bauer iz Zagreba. Tema njegova predavanja bit će »Oprema muzejskog prostora kao središta potreba za vitalizaciju kulturnog života lokaliteta i regije«.
Dr. Antun Bauer ima osamdeset godina i već šezdeset godina radi u svojoj struci kao povjesničar umjetnosti i kao predavač. Sudjelovao je i na raznim arheološkim iskapanjima, a posebno ističemo Vučedol. Njegovom zaslugom »Vučedolska golubica« obišla je svijet. U poratnom razdoblju, sudjelovao je u otkrivanju starih hrvatskih grobova u Istri, što je bilo od posebnog značenja u tadašnjim političkim raspravama s Italijom. Odgojio je i mnoge generacije studenata povijesti i arheologije, a osnovao je i katedru za muzeologiju i Muzejski dokumentacijski centar u Zagrebu. Osnovao je također i Gliptoteku u Zagrebu gdje je četrdeset godina čuvao rastavljeni spomenik Bana Jelačića. U ponovnom postavljanju ovoga spomenika na zagrebačkom centralnom trgu, dr. Bauer bio je jedna od ključnih ličnosti.
Osnovao je i druge institucije kao što su Gradski muzej i Galerija u rodnom Vukovaru, kojemu je također poklonio i Zbirku Bauer. Cijeloga života, te još i sada, poticao je razvoj likovnog amaterizma.
Prošle godine uveliko zanimanje javnosti izazvao je njegov izbor za Velikog meštra »Braće Hrvatskog zmaja«.
G. M.
Povezano
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (1)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (2)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (3)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (4)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (5)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (6)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (7)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (8)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (9)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (10)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (11)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (12)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (13)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (14)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (15)