Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća donosi niz tekstova posvećenih povjesničaru umjetnosti, arheologu, muzeologu, kolekcionaru, darovatelju i utemeljitelju muzeja, galerija i drugih kulturnih ustanova u Republici Hrvatskoj dr. Antunu Baueru (Vukovar, 18. kolovoza 1911. – Zagreb, 9. travnja 2000.) koji su objavljeni u knjižici „Život i rad dr. Antuna Bauera – prema kazivanju dr. Antuna Bauera“ (Đakovo, UPT, 1994.) autorice Nevenke Nekić. Neka ovi prilozi budu skroman doprinos čuvanju uspomene na osobu koja je svojim radom silno oplemenila i nemjerljivo zadužila hrvatsku kulturu, a prepuštena je – kao i toliki drugi naši velezaslužnici – potpunomu zaboravu. (hkv)
Život i rad dr. Antuna Bauera (15)
Naša suvremena likovna umjetnost
Posebno poglavlje mojega rada tiče se organizacija likovnog života naše suvremene umjetnosti. Da se dobije objektivni i stvarni pogled na našu likovnu stvarnost, ne može se mimoići amaterizam. Činjenica je da ti amateri čine 90 posto svih likovni stvaralaca danas, a nemaju pristup ni u jednu galeriju. Zato sam inicirao u Novskoj galeriju umjetnina našeg suvremenog likovnog amaterizma sa zadatkom da skupi djela amatera, da ih predstavi i omogući komparaciju s povlaštenom kastom likovnjaka, a time i da se omogući objektivna procjena značenja amaterizma. Skupljeno je 360 djela.
Slična inicijativa pokrenuta je u Jastrebarskom gdje je također namjera otvoriti novu galeriju poput Novske za koju smo uspjeli do sada skupiti 100 djela, a rad na prikupljanju se nastavlja. Za tu svrhu dobili smo zgradu bivše Općine s 300 m2 prostora na prvom katu.
Pratim zbivanja u likovnoj umjetnosti i prema mojoj evidenciji u zadnjih 3-4 godine umjetnici su poklonili oko 10.000 djela u humanitarne svrhe, od čega veći broj otpada na takozvane amatere.
Poslije otvorenja galerije u Novskoj odlučili smo predstaviti taj fond u Zagrebu u Starogradskoj vijećnici. Tada sam u razgovoru s austrijskim ambasadorom gospodinom Berlakovichem, koji je gradišćanski Hrvat i slikar, spomenuo ideju da se ta izložba postavi u Gradišću. To bi bilo u znak zahvalnosti što se Gradišće najranije uključilo u skupljanje humanitarne pomoći za Hrvatsku. Onda je ta ideja promijenjena u zamisao stalne galerije u Gradišću koja bi bila naš poklon i koja bi vezivala Hrvatsku i Gradišće. Trebala bi se stalno popunjavati. Time bi se hrvatska umjetnost predstavila u Austriji.
Organizirajući niz izložbi vidio sam velik odaziv publike i to mi govori da je potrebno otvarati stalne galerije. Smatram da bi u svakom mjestu koje je sijelo županije trebala biti galerija umjetnina. I u ovim ratnim vremenima izložbe su bile dobrodošla duhovna hrana za našu javnost.
Nevenka Nekić
(nastavlja se)
Povezano
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (1)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (2)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (3)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (4)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (5)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (6)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (7)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (8)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (9)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (10)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (11)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (12)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (13)
N. Nekić: Život i rad dr. Antuna Bauera (14)