Putinova invazija na Ukrajinu - usporedni prikaz naoružanja i vojne opreme ruske i ukrajinske vojske
Danas je 29. dan ruske invazije na Ukrajinu.
Evo rezultata drugog dijela moje raščlambe i analize.
Podsjećam, napravio sam cjelovitu profesionalnu analizu sa usporednim prikazom naoružanja i vojne opreme kojom raspolažu ruska i ukrajinska vojska. Izradio sam cjelovitu analizu odnosno raščlambu s komparativnim pristupom o tome koje naoružanje i vojnu opremu koristi ruska vojska u invaziju na Ukrajinu, a koje naoružanje i vojnu opremu koristi ukrajinska vojska u obrani.
Tenkovi
Završno. Ruska vojska raspolaže s 12420 tenkova dok ukrajinska vojska raspolaže s 2596 tenkova (riječ je o podacima prije agresije).
Ruska vojska u invaziji na Ukrajinu nije uporabila ratne robote koje je učinkovito koristila u Siriji. Njihovi napredni robotski sustavi su vrlo moćni i ubojiti. Uspješno su testirani 2015. godine, a vatreno krštenje su imali u sirijskoj pokrajini Latakiji gdje su sudjelovali u udaru na položaje tzv. Islamske države. U napadu na položaje ISIL-a sudjelovalo je šest sustava Platform-M te četiri robotske amfibije Argo, a pokrivale su ih samohodne haubice Actasia koje mogu uništavati neprijateljske položaje iz visokog kuta paljbe. Robotski sustavi približili su se islamističkim uporištima na svega stotinjak metara nakon čega su osuli paljbu kako bi namamili pripadnike ISIL-a da usmjere napad na robote, što je u ruskom zapovjednom središtu iskorišteno kako bi se s položaja samohodnih haubica na teroriste sručila topnička kanonada. Zaštita topničke paljbe omogućila je napredovanje snaga regularne sirijske vojske koja je posve nesmetano zauzela strateške položaje na uzvisinama gdje su se ukopali ISIL-ovci. Kombinirani napad u Latakiji nadgledavali su dronovi iz zraka koji su topništvo upozoravali na kretnje isilovaca.
T-72
Oklopna vozila
Ruska vojska raspolaže s 30122 oklopna vozila, a ukrajinska vojska ima 12303 oklopna vozila (riječ je o podacima prije započinjanja ruske agresije na Ukrajinu).
Snimke s bojišta u Ukrajini nedvojbeno ukazuju da ruska vojska koristi stara sovjetska oklopna vozila, gusjeničare i točkaše . Oni su stari nekoliko decenija i raspoređeni su mehaniziranom pješaštvu, koje djeluje i nastupa zajedno s tenkovima.
Od oklopnih vozila točkaša najbrojniji su BTR-80 i BTR-82A, prvi s teškim sovjetskim mitraljezom, a drugi je moderniji ruski s topom kalibra 30 milimetara.
Što se tiče gusjeničara, najbrojniji su MT-LB s teškim mitraljezom i BMP2 naoružan topom kalibra 30 milimetara.
Ruske zračno-desantne snage koriste oklopna vozila gusjeničare BMD-2 i 4, ali i znatno moderniziranu inačicu BMD-4M i BMD-MDM. Modernizacija obuhvaća bolju elektroniku, optiku i preciznije naoružanje.
Laka oklopna vozila i MRAP (otporna na mine i napade iz zasjede) su jedina grupa borbene tehnike u ruskoj vojsci koja je potpuno nova.
Ruski laki „tigr-M“ i „iveko ris“(u naoružanje su ušli prije 2014.) u naoružanju su zračno desantnih snaga ruske vojske, izviđača, specijalnih snaga i Rosgvardije.
MT-LB
Snimke s bojišta ukazuju, da je ono što nedostaje svim tipovima ruskih oklopnih vozila zapravo dodatni oklop u vidu rešetke (koju su koristili Amerikanci u Iraku i Afganistanu) koji zaustavlja projektile iz ručnih raketnih bacača RPG, najmasovnijeg protuoklopnog oružja u Ukrajinskoj vojsci.
Rusija još nije koristila svoja najsuvremenija oklopna vozila „bumerang“ i „kurganjec 25“. Pokazala ih je na vojnom mimohodu u Moskvi 2015. godine.
Što se tiče ukrajinske vojske, ona u bojevim djelovanjima masovno i uspješno koristi rešetkastu zaštitu. Imaju starije oklopno vozilo BTR-3 i novo domaće oklopno vozilo BTR-4E.
Snimke uništene ukrajinske tehnike pokazuju da ipak najveći dio ukrajinski oklopnih snaga čine sovjetski modeli BRDM-2 (za izviđanje), BMP (borbeno vozilo pješaštva za podršku tenkovima) i oklopna borbena vozila BTR-60, 70 i 80.
Kad se govori o lakim oklopnim vozilima i MRAP vozilima riječ je o novim sustavima ukrajinskog podrijetla. Riječ je o vozilima „kozak“,“navator“ i „varta“. Sva su izrađena po uzoru na zapadna vozila i stečenim iskustvima u ratovima u Iraku i Afganistanu.
Topništvo
Snimke s bojišta ukazuju da nije slova Z i V, teško da bi se moglo razlikovati rusko i ukrajinsko topništvo. Pretežno je riječ o topništvu iz vremena SSSR-a.
Ruska vojska ima samohodne haubice 2S3 i 2S19 kalibra 152 milimetra, koje potiče iz sovjetskog vremena i danas im čini osnovno topničko naoružanje. Nova samohotka „koalicija SV“ za sada nije viđena na bojištu.
Najbrojniji višecijevni lanseri raketa su također sovjetski „BM.21 grad“, „smerč“, „tornado“ i „uragan“. Jedini novi sustav je bacač raketa kratkog dometa „TOS-1A solncopek“
Najupečatljivije staro sovjetsko oružje su haubice D-30, iz šezdesetih godina prošlog stoljeća, čija je zadnja modernizacija napravljena još davne 1978. godine.
„Kindžal“
Ukrajinska vojska također koristi sovjetske sustave, s tim da je prvog dana ruske invazije na Ukrajinu viđen stari protutenkovski top MT-12, potpuno aut u eri brzih pokreta tenkova i oklopnih vozila.
Rusko topništvo je daleko brojnije od ukrajinskog.
Ruska vojska ima 7571 topničkih sredstava, 6574 samohodna topničke sredstva i 3391 pokretnih bacača raketa. Ukrajinska vojska ima 2040 topničkih sredstava,1067 samohodnih topničkih sredstava i 490 pokretnih bacača raketa (riječ je o podacima prije invazije).
Ruska vojska je već, kao što stoji u prvom dijelu moje analize, uporabila svoje supersonične rakete svoj moćni raketni sustav „Kindžal“. Riječ je o moćnom i nevjerojatno brzom raketnom sustavu koji trenutno ne može presresti niti jedan sustav proturaketne obrane NATO saveza. Valja znati da Rusija raspolaže i s najmodernijim supersoničnim oružjem „Avangardom“ međukontinentalnog dometa. Riječ je o projektilu koji je dvadeset sedam puta brži od zvuka.
Lako naoružanje
Za laike su puške i mitraljezi ruske i ukrajinske vojske isti.
Jedina razlika je ta što ukrajinski branitelji imaju stariju verziju „kalašnjikova“ AK-47 i AKM kalibra 7,62 milimetra , dok ruski vojnici (osim specijalnih snaga) koriste AK-74 u manjem kalibru 5,45mm.
Specijalne ruske snage imaju novu opremu, specifično obojene puške i velike količine optičko-elektronske opreme. Također i rusko pješaštvo te zračno-desantne snage imaju novu opremu.
Ukrajinski branitelji na bojišnici su također dobro opremljeni, posebno pripadnici Nacionalne garde i bojne AZOV u Donbasu.
Za razliku od borbene tehnike, balistička zaštitna oprema, kacige, panciri, štitnici za laktove i koljena, rukavice - kod obje vojske je u većini slučajeva novije proizvodnje.
Slijedi nastavak
Pero Kovačević