Novac za vrijeđanje i omalovažavanje hrvatske države

Je li većina političke vladajuće elite rastrošna, bez moralnih načela, neosjetljiva na nepravde i Kunemuke naroda, jer se prema ratnim profiterima, novo-bogatima drugačije odnosi nego prema radniku, seljaku, učitelju i ostalima, ili vlada po komunističkim načelima, ali pod motom „birani smo demokratskim putem i voljom naroda“, pa ne moramo slušati glas naroda jer on je svoje već rekao na izborima. Ne moraju srediti biračke spiskove, ovi im odgovaraju za manipulacije, a niti modernizirati birački zakon ili ga bar uskladiti npr. s njemačkim ili austrijskim izbornim zakonom.

Povod ovom pisanju je podatak iz Slobodne Dalmacije od 26. 8. 2017. da Vlada iz državnog proračuna mjesečno izdvaja 270 000. kuna za tjednik Srpskog narodnog vijeća Novosti, a taj tjednik izgleda kao umnoženi sindikalni list iz prošlog sistema. O sadržaju tjednika pisali su već mnogi, a isto tako i o broju prodanih tjednika.

Mogu samo zamisliti koliko bi taj iznos pomogao mnogim školama, pogotovo onima kojima prokišnjava krov i koje nemaju civilizirane uvjete za održavanje nastave.

Ipak bi postavila pitanje zar u Hrvatskoj ne bi trebali biti pred zakonom svi isti. Zar uvjeti za socijalnu pomoć, pravo UpitnikSredstvaSvaka pomoć je hvale vrijedna. Ali tko je kontrolirao korištenje tih namjenskih sredstava? Je li pripadnik srpske manjine stvarno imao korist od tih sredstava? (Neki još i danas nemaju u selu električnu energiju. Na sramoti svih.) Ili se radi o nenamjenskom trošenju pojedinaca? Može se pomisliti i na pranje novca. Što to znači implementacija Ustavnog zakona o nacionalnim manjinama, zar to ne radi izvršna i zakonodavna vlast RH?na rad, stanovanje, ulazak u bolnicu, dobivanje mjesta u domu i u svemu ostalom što je normalna usluga države građanima u jednoj uređenoj, demokratskoj i socijalnoj državi trebali biti isti? Bez obzira jesmo li pripadnik većinskog naroda ili neke manjine. Izgleda da to nije tako, jer su nas mnoge države pa i UNHCR još 2006. držale za divljake. Primjer je davanje sredstava SDF-u.

Srpski demokratski forum je za 2006. za svoje programe i rad dobio ukupno 6 184 694.- kuna, 5 375563. iz donacija, 559 131. iz proračuna i 250 000. vlastitih prihoda.

Za repatrijaciju i reintegraciju izbjeglica na PPDS UNHCR i Kraljevina Danska donirali su 2 967 291. kuna.

Za implementaciju Ustavnog zakona o nacionalnim manjinama – pravo na rad od raznih veleposlanstava ukupno 932 945. kuna.

Za izdavanje časopisa „Identitet“ 640 000. kuna od Savjeta za nacionalne manjine.

Manji iznosi su išli na skrb o starijima i razna savjetovanja kao npr. Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi je dalo Novosti188 128.- kuna za socijalnu, zdravstvenu i pravnu pomoć osobama u potrebi.

Izmišljeni programi postoje i danas.

Svaka pomoć je hvale vrijedna. Ali tko je kontrolirao korištenje tih namjenskih sredstava? Je li pripadnik srpske manjine stvarno imao korist od tih sredstava? (Neki još i danas nemaju u selu električnu energiju. Na sramoti svih.) Ili se radi o nenamjenskom trošenju pojedinaca? Može se pomisliti i na pranje novca. Što to znači implementacija Ustavnog zakona o nacionalnim manjinama, zar to ne radi izvršna i zakonodavna vlast RH?

Svakako je SDF dobiveno i potrošio.

Kasnije nisam pratila rad raznih srpskih foruma i vijeća. Ali sve skupa ukazuje na to da se ništa ne mijenja. SNV dobiva godišnje za tjednik Novosti iz proračuna 3 240 000. kuna, pa nas njihovi novinari mogu vrijeđati, omalovažavati i ismijavati, jer radi se samo o „bezazlenoj“ satiri. Oni su elita srpske manjine i može im biti.

Mira Ivanišević

Ned, 26-03-2023, 01:08:15

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2023 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.