Republika Hrvatska je sa svojim većinskim narodom i manjinama „nitko"
Tek smo se možda oporavili od govora predsjednika Josipovića u Izraelu, a on nas je ponovno iznenadio svojom prezentacijom u Bruxellesu. Na pitanja zbog čega želimo, uz sve poteškoće u EU, ući u EU odgovorio je, bar koliko sam mogla shvatiti na vijestima: „Hrvatska želi postati netko i ne biti u nekoj čekaonici i samo promatrati, već želi i sudjelovati u odlučivanju." Kratko i jasno. Možda uglednim EU političarima nije jasno zbog čega želimo ući u EU, ne samo zbog krize koja vlada u njoj, već i zbog toga što je Hrvatska uvijek ucjenjivana s raznim neopravdanim razlozima, svima nama dobro EU putovnicaAko je moja država nitko, a postaje netko tek ulaskom u EU, jesam li i ja sada nitko a postajem netko s eventualnom EU putovnicom?poznatima.
Ostala sam zatečena. Ako je moja država nitko, a postaje netko tek ulaskom u EU, jesam li i ja sada nitko a postajem netko s eventualnom EU putovnicom?
Smatra li predsjednik države, usprkos izvođenju njegovih glazbenih djela u cijelom svijetu, da postaje netko tek nakon ulaska RH-e u EU? Jesu li za „nitko" krive sve vlade nakon 2000. jer su svojom politikom srušile ponos i ugled RH-e?
Mi nismo 'nitko'
Moji prijatelji, obitelj i ja se ne smatramo da smo „nitko". Svatko je na svoj način netko i doprinosi ugledu svoje zemlje, a prije svega u sredini u kojoj živi. Kroz stoljeća smo svojom kulturom, književnošću, športašima, borbenošću za opstanak i zastupljenošću naših stručnjaka i umjetnika u svim državama svijeta dokazali naše vrijednosti.
Mnogi pripadnici srednje intelektualne klase u EU nas isto pitaju samo na malo izravniji način: „ Jeste li poludjeli? Zbog čega želite u EU? Mi bi željeli izići."
Predsjedniku bi bila veoma zahvalna, ako nas prime nakon svih obveza koje još moramo ispuniti, kada bi odgovorio na slijedeća pitanja:
Koliko moramo godišnje uplatiti u zajednički EU fond?
Moramo li dodatno uplatiti za pokriće iznosa koji Engleska ne uplaćuje?
„Ako" nas prime, je li pokušao postići odgodu plaćanja zbog duboke recesije?
Hoćemo li morati uzimati kredit za uplatu prvog polugodišnjeg iznosa?
Koliko je RH i njezini mali poduzetnici dobila nepovratnih sredstava i trebamo li ih, ako ne uđemo u EU, vratiti bez obzira na to što su nepovratna?
Koliko je RH dobila zajmova, koje bi morala vratiti ukoliko ne uđemo u EU? (I Nikolić prijeti da ako zaslužimo ulazak u EU, onda će i on prema nama biti?)
Koja prava ili učinak na odluke EU imaju naši predstavnici s dobrim plaćama, pa i on sam, koji su zastupljeni u svim vladajućim tijelima EU?
Predsjednik Josipović bi trebao pročitati, premda je agnostik, knjigu pape Josepha Ratzingera „Kršćanstvo i kriza kultura" u EU.
Možda će doći do novih saznanja vrjednijih od savjeta njegovih savjetnika.
Narode smiješi se, zaboravi nezaposlenost, glad i nesigurnost, jer vode te mudri i iskusni političari. Sve će biti dobro, samo čekaj čudo iz EU i šuti. Ne diži bunu na ulici, jer ništa ne ćeš postići, kao niti građani u mnogim državama EU, samo moli Boga da banke ne ukinu dozvoljene minuse na tekućim računima.
Mira Ivanišević