Srbija između EU i "majčice" Rusije
Srbija u Europskoj uniji (EU)? Pitanje koje se često postavlja, a utrka u davanju potpore Srbiji na njenom europskom putu ne prestaje, a u njoj prednjače hrvatski dužnosnici. Ulazak u NATO savez ogroman je korak prema članstvu u Europskoj uniji. Od kako je počeo proces proširenja EU dosadašnje iskustvo je pokazalo da su nove država članice prvo postale član NATO saveza i da su svoj teritorij otvorile za NATO baze. Kada će Srbija na svom europskom putu postati članica NATO saveza teško je procijeniti, ali je zato sigurno sudjelovanje srbijanskih vojnika 9. svibnja u mimohodu u Moskvišto je u suprotnosti s vanjskom politikom Europske unije.
Kada u Srbiji donesu odluku u suprotnosti s vanjskom politikom Europske unije tada netko od ministara poslije nekoliko dane priopći javnosti da se predsjednik Srbije Tomislav Nikolić nije konzultovao sa premijerom Srbije Aleksandrom Vučićom prilikom donošenja odluke, tako je bilo i kod odluke o sudjelovanju Vojske Srbije u mimohodu u Moskvi, 9. svibnja.
Je li ovo igrokaz za međunarodnu i domaću javnost u kojem će ruske interese zastupati jedna institucija, a europske interese druga institucija? Sama činjenica da je srbijanski ministar obrane Gašić tim povodom boravio u Moskvi navodi na konstaciju o usklađenoj vanjskoj politici predsjednika Nikolića i Vlade. A tom odlukom se pogodovalo i desno orijentiranim izvanparlamentarnim stranaka koje su prosvjedovali protiv rada srbijanske Vlade, ali i onom dijelu u vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci koji vide spas od teške ekonomske situacije u „majci" Rusiji.
Za nesreću je kriva posada?
Politička elita u Srbiji taj status je stekla raznim promidžbenim trikovima u obraćanju biračkom tijelu: predsjednik Nikolić igrao je kola i pekao rakiju, premijer Vučić je za šivaćom mašinom pripadnicama ljepšeg pola pokazao da i muškarci znaju šiti, bivši predsjednik Tadić je mazio june, a da za njima nebi zaostajao ministar Vulin je u svinjcu pokazao da i ministri znaju raditi sve poslove... Neki su otišli korak dalje zlorabeći u promidžbene svrhe nesreće u kojima se nalazio mali čovjek, sve do trenutka dok se nije dogodila nesreća u neposrednoj blizini surčinskog aerodroma pokraj Beograda 13. ožujka, kada je u padu vojnog helikoptera poginulo sedam osoba: jedna beba, dvojica liječnika i četiri vojnika-članova posade.
U pripravi spašavanja petomjesčne bebe angažirane su osim vojnog helikoptera i televizijske ekipe koje su sletanje trebale pratiti, a osim lilječničke ekipe na prihvatu djeteta trebali su biti nazočni srbijanski ministar UsklađenostSama činjenica da je srbijanski ministar obrane Gašić tim povodom boravio u Moskvi navodi na konstaciju o usklađenoj vanjskoj politici predsjednika Nikolića i Vlade. A tom odlukom se pogodovalo i desno orijentiranim izvanparlamentarnim stranaka koje su prosvjedovali protiv rada srbijanske Vlade, ali i onom dijelu u vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci koji vide spas od teške ekonomske situacije u „majci" Rusiji.zdravlja Lončar i ministar obrane Gašić. Neke novinske agencije su u svom izvješću rekle da je akcija uspješno izvedena.Nesreća se te večeri dogodila vjerojatno u 22,31 sati. Oko 23. sata javnost je obaviještena da je helikopter sletio i spasio bebu. Zadržana je vijest o nesreći i imenima žrtava i ujutro je priopćeno da je helikopter ipak pao. Za njom informacija da nema preživjelih.
A nekoliko sati kasnije premijer srbijanske Vlade Aleksandar Vučić je na tiskovnoj konferenciji priopćio o nesreći i imena žrtava. Premijer vlade tada je novinarima rekao prije nego što su bili poznati bilo kakvi rezultati istrage da njegovi ministri sigurno nisu odgovorni za nesreću i da ih „ne daje", te je odgovornost ministara preuzeo na sebe. Treba napomeniti da je helikopterska jedinica MUP-a Srbije odbila taj zadatak, jer nisu postojali uvjeti da se izvrši, što je potvrdio i ministar policije Stefanović.
Od nesreće je prošlo mjesec dana i sada postoje dva izvješća tužiteljstva i ministarstva obrane da su za pad prije svih odgovorni upravo članovi posade. U izvješću ministarstva obrane je napisano: "Osnovni uzrok udesa je ljudski faktor koji se ogleda u neadekvatnom upravljanju zrakoplovom u složenim meteorološkim uvjetima noću prilikom prilaza na alternativni aerodrom. Posada je najvjerojatnije doživjela prostornu dezorijentaciju kao posljedicu zamora, emocionalne prenapregnutosti i kompromitirane značajke pažnje uslijed čega ne uspijeva odrediti položaj zrakoplova u prostoru pomoću instrumenata. Pristustvo alkohola kod vođe posade i letača-tehničara pojačava prethodne manifestacije".
Zaoštravanja političkih odnosa u AP Vojvodini
Da bi skrenuli pozornost javnosti svezi nesreće poslije koje se očekavalo da će ministar obrane koji je jedan od najbližih suradnika premijera srbijanske vlade Vučića i načelnik generaštaba podnijeti ostavke, slušali smo o međunarodnoj zavjeri Haaškog tužitelstva protiv srbijanske Vlade, o oporbi koja je kriva za sadašnju gospodarsku situaciju kao i o nesposobnoj i kriminalnoj vlasti u AP Vojvodini.
Tri godine je prošlo od lokalnih izbora u Srbiji i isto toliko vremena svjedočimo da dolazi do promjene vlasti u općinama i gradovima koja neodgovara izbornoj volji. Poslije konstituiranja vlasti na republičkoj razini pokušava se uskladiti vlast u općinama i gradovima da bude preslika vlasti na republičkoj razini. Neki vijećnici su za vrijema svoga mandata više puta mijenjali člansvo u strankama, neke stranke sada imaju vijećnike iako na tim izborima nisu prošle izborni prag i sudjeluju u vlasti. Svjedočimo vrlo često o fizičkim obračunima između članova stranaka, otmicama vijećnika, a događa se da pred sjednicu parlamenta stranke svoje vijećnike odvode u karantenu te ih autobusom dovode na samu sjednicu gradskog ili općinskog parlamenta. Što dovodi do zaoštravanja političkih odnosa u Srbiji i u AP Vojvodini.
Osim prosvjeda izvan parlamentarnih stranaka protiv rada srbijanske Vlade, vodeća oporbena stranka Demokratska stranka(DS) 25. travanja u Beogradu organizira prosvjed protiv srbijanske Vlade, a oporba je u Skupštini Srbije tražila smjenu predsjednika države Tomislava Nikolića poslije prijetnji koje je uputio tužitelju za ratne zločine zbog otvaranja istrage protiv načelnika generaštaba vojske Ljubiše Dikovića svezi zločina počinjenih na Kosovu. Smjenu traže i predsjednice srbijanskog parlamenta Maje Gojković jer provodi "represiju" prema njima, kako trve da je postala neizdrživa te im ne dozvoljava iznošenje stavova o točkama na dnevnom redu u parlamentu.
Početak rješavanja statusa Vojvodine?
Za vladajuće stranke zahjevi i prosvjedi oporbe nemaju značaj jer im je prioritet da Beograd dobije grandiozan projekt "Beograd na vodi" vrijedan 3,1 milijardu dolara, MitingNa sve veće nezadovoljsvo koje vlada u AP Vojvodini, i na prosvjede oprbe vladajuća Srpska napredna stranka planira u Novom Sadu organizirati veliki miting podrške onome što radi njihov predsjednik i predsjednik vlade Vučić, kako tvrde je jedan vrlo težak i naporan pokušaj da se država izvuče iz jedne sveopće krize, prije svega ekonomske i financijske ali i na taj način vršeći pritisak da se raspišu prijevremeni pokrajinski izbori.dok je ostatak Srbije u blatu i u klizištima, a dug prema AP Vojvodini raste, a vojvođani koji imaju naplodnije poljoprivredno zemljište u Europi, su na granici siromaštva. Tako se probudio se iz zimskog sna predsjednik Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Nenad Čanak koji je izjavio da je trenutni dug Republike Srbije prema proračunu Autonomne pokrajine Vojvodine, na temelju nepoštivanja ustavne odredbe od sedam posto, prešao milijardu eura. Čanak je ocijenioda će taj dug biti teško vratiti, ali da ako se na tome ne bude inzistiralo to će biti nemoguće. Prema njegovim riječima, oni koji su bili za ovakav Ustav Republike Srbije sada ne poštuju njegove odredbe.
Vojvođanska partija je za razliku od ostalih autonomaških stranaka uljučujući i Čankovu Ligu socijaldemokrata Vojvodine (LSV) koje se samo deklarativno zalažu za promjenu statusa pokrajine do sada je prikupila više od 40.000 potpisa građana za peticiju kojom se traži donošenje novog Ustava Srbije, po kojem bi AP Vojvodina bila definirana kao republika unutar složene države Srbije. Ta stranka je u priopćenju za javnost navela da će akcija prikupljanja potpisa biti nastavljenai narednih tjedana u svim vojvođanskim općinama. Vojvođanska partija je ocijenila da bi Vojvodina republika u složenoj državi Srbiji značilo uspostavljanje novog državnog uređenja koje bi Vojvodini osiguralo politički, ekonomski i svaki drugi subjektivitet.
Ustavom iz 1974. godine, Vojvodina je bila definirana kao jedna od osam konstituenata federacije, što implicira da je danas, 25 godine nakon raspada SFRJ Vojvodina jedini entitet SFRJ, čiji ustavno-pravni položaj nikada nije formalno riješen.
Na sve veće nezadovoljsvo koje vlada u AP Vojvodini, i na prosvjede oprbe vladajuća Srpska napredna stranka planira u Novom Sadu organizirati veliki miting podrške onome što radi njihov predsjednik i predsjednik vlade Vučić, kako tvrde je jedan vrlo težak i naporan pokušaj da se država izvuče iz jedne sveopće krize, prije svega ekonomske i financijske ali i na taj način vršeći pritisak da se raspišu prijevremeni pokrajinski izbori.
Zlatko Ifković
Prilog je dio programskoga sadržaja "Događaji i stavovi", sufinanciranoga u dijelu sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.