Potreban veliki angažman Srbije

Sporazum između Republike Hrvatske i Republike Srbije o recipročnoj zaštiti prava manjina potpisan je 2004. godine. Međuvladin mješoviti odbor osnovan je temeljem Sporazuma između Republike Hrvatske i Republike Srbije o zaštiti prava manjina s ciljem praćenja provedbe Sporazuma. Zadaća Mješovitog međudržavnog odbora Srbija - Hrvatska je pratiti provedbu Sporazuma o zaštiti prava Srba u Hrvatskoj i Hrvata u Srbiji. Po osnutku mješovitog odbora dogovoreno je da se sjednice trebaju održavati najmanje jednom godišnje, i to naizmjence u Srbiji i u Hrvatskoj.

Članovi izaslanstava su imenovani od vlada Republike Hrvatske i Republike Srbije. Čine ih predstavnici resornih ministarstava (kultura, pravosuđe, obrazovanje, unutarnji poslovi, uprava i dr.). Hrvatska manjinska zajednica je dio srbijanskog izaslanstva, a srpska zajednica hrvatskog. Dogovoreno jeda nijedno pitanje koje je stavljeno na Međuvladin mješoviti odbor, ne može biti skinuto dok se ne riješi.

Šesta sjednica mješovitog Međuvladinog odbora (MMO)

Iako bi se po sporazumu o zaštiti manjina sjednice Međudržavnog mješovitog odbora Srbije i Hrvatske trebale održavati najmanje jednom KatedreSupredsjedatelj sa srbijanske strane Zoran Mašić je izjavio da je prioritet otvaranje katedri hrvatskoga i srpskog jezika na visokoškolskim ustanovama na kojima bi se školovali nastavnici koji će držati nastavu s učenicima u Srbiji na hrvatskom jeziku i u Hrvatskoj na srpskom jeziku.godišnje, one se nisu održale od 2011. godine. Dakle, nakon trogodišnje stanke, sjednica ovog odbora održana je 22. i 23. listopada u Zagrebu i u mjestu Vrhovine u Lici. Od potpisivanja Sporazuma i formiranja to je šesta sjednica mješovitog Međuvladinog odbora između 6 sjednica mmo u zagrebudviju zemalja koja je održana.

Većina članova Odbora, i s hrvatske i sa srbijanske strane su novi članovi. S hrvatske strane to su predstojnica Državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske Darija Krstičević i državni tajnik u Ministarstvu prosvjete, znanosti i tehnološkog razvitka Republike Srbije Zoran Mašić, koji su ujedno bili i supredsjedatelji.

Supredsjedatelj sa srbijanske strane Zoran Mašić je izjavio da je prioritet otvaranje katedri hrvatskoga i srpskog jezika na visokoškolskim ustanovama na kojima bi se školovali nastavnici koji će držati nastavu s učenicima u Srbiji na hrvatskom jeziku i u Hrvatskoj na srpskom jeziku.

Supredsjedateljica sa hrvatske strane, predstojnica Državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Daria Krstičević je istaknula poslije završetka šeste sjednica mješovitog Međuvladinog odbora da je hrvatski prioritet priprema za tiskanje hrvatskih udžbenika, a vjeruje da će se, na temelju odluka, taj posao realizirati vrlo brzo. U vezi s izborom predstavnika hrvatske nacionalne manjine u srbijanski parlament, ocijenila je da je to pitanje koje se ne može riješiti brzo jer je „potreban velik angažman u Srbiji", ali prepoznali su ga „kao nešto što je nužno riješiti i kao nešto na čemu se radi".

Republika Hrvatska je ispoštovala odredbe Sporazuma o zaštiti manjina

Republika Hrvatska je ispoštovala odredbe Sporazuma pa tako Srbi u Hrvatskoj imaju politička prava, to jest zastupljeni su s tri izravna mandata u Hrvatskom saboru. Pripadnicima nacionalnih manjina, HrvatskaPrema Zakonu o sustavu državne uprave u Republici hrvatskoj pripadnicima nacionalnih manjina, pa tako i srpskoj manjini osigurana je zastupljenost u ministarstvima, državnim upravnim organizacijama i središnjim državnim uredima vodeći računa o njihovu ukupnom udjelu u stanovništvu Republike Hrvatske, a u uredima državne uprave u jedinicama područne (regionalne) samouprave vodeći računa o njihovu ukupnom udjelu u stanovništvu županije.pa tako i srpskoj manjini u Republici Hrvatskoj osigurana je zastupljenost u tijelima državne uprave i pravosudnim tijelima sukladno odredbama posebnog zakona i drugih akata o politici zapošljavanja u tim tijelima, vodeći računa o sudjelovanju pripadnika nacionalnih manjina u ukupnom stanovništvu na razini na kojoj je ustrojeno tijelo državne uprave ili pravosudno tijelo i stečenim pravima. U popunjavanju tih mjesta u navedenim tijelima prednost pod istim uvjetima imaju predstavnici nacionalnih manjina.

Prema Zakonu o sustavu državne uprave u Republici hrvatskoj pripadnicima nacionalnih manjina, pa tako i srpskoj manjini osigurana je zastupljenost u ministarstvima, državnim upravnim organizacijama i središnjim državnim uredima vodeći računa o njihovu ukupnom udjelu u stanovništvu Republike Hrvatske, a u uredima državne uprave u jedinicama područne (regionalne) samouprave vodeći računa o njihovu ukupnom udjelu u stanovništvu županije.

Srbija samo iskazuje dobru volju

Srbija gotovo ništa nije uradila za deset godina od potpisanog Sporazuma. Izravnih rezultata nema, na sjednicama mješovitog Međuvladinog odbora, srbijanska strana samo iskazuje dobru volju da SrbijaSrbije gotovo ništa nije uradila za deset godina od potpisanog Sporazuma. Izravnih rezultata nema, na sjednicama mješovitog Međuvladinog odbora, srbijanska strana samo iskazuje dobru volju da se krene u realiziranje onoga što je potpisala.Ono što je do sada urađeno tiče se samo Vojvodine i vojvođanskih vlasti, a ono što se tiče same Srbije, republičkih vlasti u Beogradu, jednostavno ništa nije urađeno.se krene u realiziranje onoga što je potpisala.Ono što je do sada urađeno tiče se samo Vojvodine i vojvođanskih vlasti, a ono što se tiče same Srbije, republičkih vlasti u Beogradu, jednostavno ništa nije urađeno.

Srbijanska strana se nije htjela angažirati oko održavanja sjednica tri godine, zbog neriješenog zastupničkog mjesta u republičkoj Skupštini za hrvatsku zajednicu u Srbiji, tiskanja knjiga na hrvatskom... Na posljednjoj sjednici prije sada održane, od 30 natuknica koje je Međuvladni mješoviti odbor stavio kao probleme, većinu su stavili pripadnici hrvatske manjine, samo su dva skinuta, tj. riješena, svi ostali ostaju za sljedeću etapuneriješeni.

Na sjednice mješovitog Međuvladinog odbora srbijansko izaslanstvo dolaze samo kada žele staviti na dnevni red problem koji nije riješen, a to je pitanje katedre srpskog jezika na visokoškolskim ustanovama u kojima bi se školovali nastavnici koji će držati nastavu u Hrvatskoj na srpskom jeziku.

Osim što ne rješavaju natuknice s Međuvladinog mješovitogodbora, institucije Republike Srbije i dalje otvoreno krše Sporazum odvajajući dio hrvatskog naroda zaokruživanjem stvaranja tzv. bunjevačke nacije. Matica srpska nije prestala potpomagati u standardiziranju bunjevačkog govora, a otišlo se i korak dalje i pitanje je vremena otvaranje katedre na bunjevačkom jeziku za nastavnike na Pedagoškom fakultetu u Somboru. Nažalost nismo čuli da se govorilo o ovome na šestoj sjednici Međuvladinog mješovitog odbora.

Zahtjevi Hrvata u Srbiji mrtvo slovo na papiru

Do naredna sjednica Međudržavnog mješovitog odbora, zahtjevi Hrvata u Srbiji će biti mrtvo slovo na papiru.Oduzeta imovina, poput Hrvatskog doma u Srijemskoj Mitrovici, Rumi..., će biti dio povijesnog pamćenja.Hrvatsko nacionalno vijeće će plaćati tiskanje knjiga hrvatskoj djeci. A, u procesu ulaska Srbije u Europsku uniju, Hrvatska će davati bezuvjetnu potporu.

Zlatko Ifković

 

HKV.hr - tri slova koja čine razlikuAgencija za elektroničke medijePrilog je dio programskoga sadržaja "Događaji i stavovi", sufinanciranoga u dijelu sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija.

 

Sri, 13-11-2024, 10:00:16

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.