Populizam

Evo nas u izbornom Zagrebu, u okružju očekivanog političkog „bombardmana“ u kojem Izboriće kandidati za gradonačelnika iskakati iz televizora i računalnih zaslona u našim stanovima, slušat ćemo ih na radiju, i prosijavat će sa svojim fotografijama koje, svaka od njih, govore s 1000 riječi i dodavati svoje daljnje tisuće riječi u govorima iz tiskanih medija. Gledat će nas sa postera, stupova gradske rasvjete, u tramvajima, autobusima, na stajalištima i gdje sve ne... Jednostavno rečeno, političarke i političarke se obraćaju narodu, demokratski rečeno demosu. Demokracija u riječi, slici i na djelu.

Pitanje je kola li demokracijom i predizbornim eterom općepoznati virus/etiketa pod kodnim imenom populizam?

Političke stranke koje su okrenute narodu, a latinski se to kaže populus nama laicima poznate su kao Upitniknarodne, narodnjačke stranke, a članstvo - narodnjaci pučani i sl., ukoliko svojom djelatnošću odražavaju djelovanje u korist naroda. Ali i ako ne. Takvo djelovanje u političkoj terminologiji naziva se populizam.

Političke stranke kao narodne i članstvo kao narodnjaci odražavaju djelovanje u korist naroda?

Pogledajmo što o tomu kaže B. Klajić. „Populizam je pravac u književnosti koja nastoji da prikaže život i njegove probleme“. Dakle, od politike ništa. U vrijeme sastavljanja njegovog vrijednog rječnika sredinom prošlog stoljeća ali i ranije, taj se izraz nije politički vezivao uz političko djelovanje političara prema narodu ili pučanima. Očito je da se radi o novijem političkom izrazu u razvoju, o značenju i primjeni (kao primjerice TV development story) koji s trajanjem u političkom jeziku i izražavanju dobiva sve novija značenja.

Na svojem FB profilu obratio sam se svojim prijateljicama i prijateljima s pitanjem: Što je to populizam? Jer kao politički antitalent i amater držim da je to zajednički pojam za djelatnost politike i političara u korist naroda.

Moj fb prijatelj: Populizam je vrlo opasan jer poštuje mišljenje većine, odnosno demokraciju

E, nije. Doduše nitko od mojih više od 400 FB prijateljica i prijatelja, a i nisam popularan, nije odgovorio na moje pitanje, a bilo je svega 11 lajkova. To bi se moglo tumačiti da svi čitatelji, ako ih je bilo, znaju što je FBpopulizam, ili ne znaju što znači ta riječ, ali im se, nekima, sviđa na koji sam način otvorio to pitanje, ili ignoriraju, tj. ne žele znati. Ima vjerojatno i drugih interpretacija.

Slobodan sam ovdje iznijeti stav jednog mojeg PopulizamDa je populizam u fokusu političke misli i djelovanja pokazuju i aktualna međunarodna kretanja u što se ne bi upuštali, ali bi istakli da su se europski pučani nedavno sastali i formulirali stav, koji je u našim medijima od strane jednog od sudionika objašnjen, ali i osobni stav, kao „...bliskost s građanima, ali ne sa ciljem manipuliranja njihovih osjećaja. U demokraciji vlast proizlazi iz zajednice slobodnih i ravnopravnih državljana, kako to definira i hrvatski Ustav. Kao izabrani političar, kao zastupnik u Hrvatskom saboru koji odlučuje o uređivanju političkih, pravnih, i gospodarskih odnosa u našoj zemlji, dužan sam biti blizak narodu...“.respektabilnog FB prijatelja, koji nije reagirao na moj post nego samostalno, kao svoj post, iznio svoje mišljenje: „Populizam je vrlo opasan jer poštuje mišljenje većine, odnosno demokraciju“.

Zato posižemo za novijim i novim izvorima jer nam politološke znanstvene publikacije nisu na raspolaganju, a i da jesu, znanje koje bi stekli bilo bi preveliko i „preteško“ za predviđeni opseg ovog članka. Nekoliko klikova i evo nas u Wikipediji, koja navodi: “Populizam (od latinskog: populus = narod) označava način politike koji prikazuje "istaknutu bliskost narodu" i instrumentalizira nezadovoljstvo, strahove i aktualne sukobe za vlastite potrebe. Apelira na instinkte i nudi jednostavna rješenja pri čemu se aspekti praktične izvedivosti uvelike zanemaruju. Blaćenje političkih protivnika, stanja u državi i kritike bez konstruktivnih elemenata su također neki od elemenata klasičnog populizma.

Plodna okolina za populizam – brzina društvenih promjena i karizmatične osobe

Populistički pokreti nastaju u fazama, a ponekad su vezani uz karizmatične osobe.

Osnovna komponenta takvih strategija je korištenje senzibilnosti društva za materijalnu egzistenciju, te Populizammorala ili ekonomskih pitanja, koji su dio svijesti većine stanovništva i stoga ne zahtijevaju raspravu ili obrazloženje takve politike...“.

Da je populizam u fokusu političke misli i djelovanja pokazuju i aktualna međunarodna kretanja u što se ne bi upuštali, ali bi istakli da su se europski pučani nedavno sastali i formulirali stav, koji je u našim medijima od strane jednog od sudionika objašnjen, ali i osobni stav, kao „...bliskost s građanima, ali ne sa ciljem manipuliranja njihovih osjećaja. U demokraciji vlast proizlazi iz zajednice slobodnih i ravnopravnih državljana, kako to definira i hrvatski Ustav. Kao izabrani političar, kao zastupnik u Hrvatskom saboru koji odlučuje o uređivanju političkih, pravnih, i gospodarskih odnosa u našoj zemlji, dužan sam biti blizak narodu...“.

Što drugo nego poštovati izrečen i napisan stav.

Populizam usredotočen na socijalne skupine u nepovoljnom položaju

Populizam je usredotočen na socijalne slojeve i društvene skupine, koje se u postojećem društvenom, Populizam2ekonomskom i političkom poretku, nalaze u nepovoljnom položaju“.

Ima i drugih stavova, kao potvrda navedenom, pa opet kratko posegnimo za Wikipedijom gdje piše: „Po mišljenju nekih znanstvenika, politički populizam se ne smatra načinom politike s nerealnim i popularnim obećanjima kojima se kratkoročno pokušavaju privući birači, nego to definiraju kao oportunizam. Populizam je usredotočen uglavnom na socijalne slojeve i društvene skupine, koje se u postojećem društvenom, ekonomskom i političkom poretku, nalaze u nepovoljnom položaju“.

Jesmo li nakon ovoga pametniji? Čitatelj neka odgovori sam sebi kako će razlikovati dobar populizam od onog drugoga. Ne možemo izbjeći dojam da je ovdje vrlo teško razlikovati dobro od ne dobrog. Obećavaju svi u svojim predizbornim govorima. U demokratskom sustavu koji je označen dometom, festivalom štoviše, demokracije u nedavnom turskom referendumu narod (populus 51 posto i sitno) se ne samo tamo, nego i RezultatiTreba slušati što govore političari i populisti među njima, ali gledati što rade i s kakvim rezultatom. U interesu naroda (populusa). Problem je u tome što često govore ono što narod želi čuti, a kada budu izabrani rade ono što oni žele i hoće pod egidom – vi ste nas izabrali, dobili smo vaš mandat i sada u mandatu radimo ono što ćemo raditi...drugdje, sve više uživljava u tu vrstu političkog djelovanja i predvidljivih i očekivanih rezultata. Populizametra nema.

Populizametra nema - za sada - osim vlastitog - mentalnog

Treba slušati što govore političari i populisti među njima, ali gledati što rade i s kakvim rezultatom. U interesu naroda (populusa). Problem je u tome što često govore ono što narod želi čuti, a kada budu izabrani rade ono što oni žele i hoće pod egidom – vi ste nas izabrali, dobili smo vaš mandat i sada u mandatu radimo ono što ćemo raditi...

Za populizam se može reći da to može biti i etiketa/naljepnica kako bi političari označili, ili se oprali da to nisu oni, kao dobri i pravi, nego netko drugi, bljak... Po univerzalnom zokxlexu ta dvojba se rješava izborom u dvojbi – Mi ili Oni... Evo, kako to izgleda u kolonijalističko/populističkoj praxi u starom ali isto tako univerzalnom vicu: Kolonijalističko/politički miting održavao se u jednoj afričkoj koloniji. Najvažniji govornik stalno obećava sve i sva, a kolonizirani na svaku rečenicu odgovararu - ZUMBA, ZUMBA... U žaru obećavanja najvažnijem populistu u jednom trenutku spadnu hlače, a kako je bilo vruće, nije imao donjeg rublja i pokaže se u svoj svojoj muškosti. A Ngala u zadnjem redu mitingaša šapne prijatelju M'buji – čuj, moj brat ima puno veći ZUMBA nego on...

Zumba, zumba, zumba

Svaki životni izbor i izbori, pa i politički, su lutrija, u kojoj uvijek dobiva Casanova, koji ju je izmislio i počeo prakticirati u Veneciji. U interesu Venecijanaca...? Malo morgen... u svojem... populuseee...

DRAN

Uto, 17-09-2024, 16:45:29

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.