O intervjuu s Oreškovićem u Večernjem listu
U petak i subotu prošlog tjedna dva najveća mainstream tiskana medija Jutarnji list i Večernji list predstavili su svojim čitateljima premijera Tihomira Oreškovića pod svojim medijskim reflektorima, nakon 100 dana djelovanja, ali to nije bilo naglašeno, U njima smo odčitali, u Jutarnjaku temeljnu ključnu riječ o klimavosti Vlade, a u Večernjaku o turbulentnim političkim zbivanjima, stalnim prijeporima, sukobima s HDZ-om, novim izborima...
Vladi nije dano 100 dana, a premijer to nije niti tražio, ni očekivao. Tako se i dogodilo. Jutarnjakov dvojac intervjuista bio je malone vrhunski u redakcijskoj hijerarhiji, a Večernjakov dvojac u sastavu - s jedne strane pratitelj zbivanja u SDP-u, a s druge pratiteljica rada i djelovanja HDZ. O dojmovima iz intervjuu premijera Jutarnjem listu pisali smo u nedavnom postu, a sada se osvrćemo, i to ne detaljno, na Večernjakov intervju.
Ključne stavove koje smo naveli potvrđuje i redakcijska obrada objavljenog teksta gdje zapažen naglasak dobivaju aktualni medijski spinovi i spekulacije (jer druge nije moguće saznati), igrokaz u prozi oko reinstalacije i instalacije novog prvog čovjeka tajnih službi i sl. Od strane novinara često se koristi izraz – sukobi. On je valjda i najjednostavniji, ali i najdramatičniji koji aktualnu političku situaciju treba pretvoriti u dramu, a zaključak čitatelja bi trebao vjerojatno biti kakao je situacija toliko sukobljena da prijeti dramatično pucanje. Našalimo se – drama s pucanjem. Koga ili čega.
U pitanjima je dotaknuto gotovo sve što se može pročitati, pogledati i čuti u svim vrstama medija – tiskanih, audiovizualnih, radio postaja, portala, društvenih mreža, o tomu smo ionako preinformirani pretjeranom uporabom senzacionalističkih informacija, u kojoj su novinari pokazali da izvrsno vladaju informativnim prostorom, a koliko u njegovom formuliranju kao stavotvorci sudjeluju to samo oni znaju.
Preuzimanje odgovornosti
Stoga ćemo se suprotno očekivanjima da će nas zanimati ponavljanje deja vu spinova, spekulacija i proizvodnje činjenica uz reagiranja na njih zadržati samo na onim novostima koje zanimaju nas, a to su odgovori premijera, IzboriZanimljiv je bio i odgovor na „crtanje“ prijevremenih izbora na zidu, gdje je premijer naglasio da Vlada ima puno za raditi i svi su fokusirani na reforme, a on kao predsjednik Vlade odradit će posao uvjeren da će i on i Vlada imati rezultat. Glede prijevremenih izbora uzvratio je pitateljima da on o tomu može pitati njih, jer ima puno spinova i scenarija, teorija urote, tenzija, čime se ne želi baviti, kao teoretskim mogućnostima.točnije njegovi stavovi i naglasci. Priznanje Večernjaku da je, ali iz svojih razloga, intervju naslovio: „TIHOMIR OREŠKOVIĆ: Ja odgovaram za Vladu i ne mogu mi govoriti što da radim“. Je li to potvrda da premijer ima „svoju glavu“, ili da se na njega vrše pritisci? Odgovorit će na ovo pitanje svaki čitatelj sam sebi.
Prema njegovim riječima – preuzeo je odgovornost i on je taj koji donosi odluke. O tomu kako mu je sjediti u Vladi odgovara da ne bi rekao da je teško, ali apsolutno ima izazova, kojih je bilo u njegovoj bivšoj tvrtki. Vrijedi citirati:“ Bilo bi mi čudno doći na posao i sve je bajka. Ovo nije bajka, tu su ozbiljne odluke u pitanju, a iako se iz vana čini da su odnosi u Vladi turbulentni, kada vidimo o kojim se reformama odlučuje, zdravo je imati malo žešće diskusije“.
Zanimljiv je bio i odgovor na „crtanje“ prijevremenih izbora na zidu, gdje je premijer naglasio da Vlada ima puno za raditi i svi su fokusirani na reforme, a on kao predsjednik Vlade odradit će posao uvjeren da će i on i Vlada imati rezultat. Glede prijevremenih izbora uzvratio je pitateljima da on o tomu može pitati njih, jer ima puno spinova i scenarija, teorija urote, tenzija, čime se ne želi baviti, kao teoretskim mogućnostima.
Zapitan za politički aspekt u mnogim situacijama o narušenosti odnosa ocijenio je to fazom za koju kaže da je ona iza njih i imamo dovoljno posla koji trebamo zajedno odraditi, jer inače posao ne ćemo moći odraditi. Naglasio je: “Ovo su naše reforme, i gospodina Petrova, i gospodina Karamarka, i Mostovih, i HDZ-ovih ministara. Planove koje smo obećali možemo ispuniti samo ako smo zajedno...“. I za još jedan citat glede pitanja o kadrovskim promjenama u Vladi za koje ne vidi potrebu: “Naš plan je zajednički rad, rezultati, i da sutra bude bolje svima nama“.
O Planu 21 se pozitivno pisalo
I još nešto glede Vlade izvan intervjua, ali u istom broju Večernjaka. U Večernjakovom Obzoru, rubrici izabranih izjava i njihova ocjenjivanja strjelicom - gore, kao odgovarajućom autorici, i strjelicom - dolje kao neodgovarajućom, strjelicu gore zaslužio je Ivan Kovačić, zastupnik iz Omiša. Ocjenjivačica naslovljava: „IVAN KOVAČIĆ: Nakon naših vlada, morali smo angažirati stečajnog upravitelja; i nastavlja: Jedan od osnivača Mosta koji je objasnio da je šef Vlade zapravo – stečajni upravitelj. - I jedni i drugi državu su doveli do stečaja pa smo morali angažirati stečajnog upravitelja jer nismo je mogli povjeriti ni jednoj ni drugoj strani – kaže Kovačić. Njegovi iz Mosta ipak još pokušavaju“.
Zaključno, u Večernjakovu intervjuu je bilo malo riječi o reformama i njihovu sadržaju, te načinu provođenja. O Planu 21 prije četiri godine puno se pisalo, i pozitivno i kao potpora. Sada takav pristup izostaje. Očito još nije formulirana vrsta i status reformskih novinara, kojima bi to bio posao, ako se Vlada ne bude do kraja rasklimala u turbulentnim zbivanjima, što ih vide mediji i predstavljaju čitateljstvu. Ostali novinari su previše preokupirani, ispolitizirani, štoviše i preispolitizirani politikom i sadržajima koje ona u svojem najizražajnijem dijelu nosi, što prenose na svoje „potrošače“.
DRAN