Zašto ne u Splitu?
Kao ZV (zagrebačko-velesajamskog) nostalgičara posebno me je zainteresirala najava Večernjeg lista od prošle srijede u kojoj je autorica Tanja Božić naglasila da će se ovog vikenda, a danas (nedjelja) je zadnji vikendaški dan, u Splitu okupiti svi koji nešto znače u svijetu vinarstva na „Dalmacija Wine Expo 2015." Radi se, saznali smo, o šestom po redu, festivalu vina i gastronomije u hotelu Radisson Blu gdje će, prema najavi, nastupiti vodeći proizvođači vina, delikatesa i maslinovih ulja, predstavnici vrhunskih restorana, vrhunski chefovi i kritičari.
Želja organizatora je, kako je navedeno umrežavanje proizvođača vina, vinskih stručnjaka, akademske zajednice, novinara, distributera i ugostitelja s održavanjem niza zanimljivih radionica, usporednog kušanja katalonskih i dalmatinskih vina, radionica o internacionalnim sortama u dalmatinskom terroiru, Master class o potencijalima top plavca iz berbe 2012., predavanja o arhitekturi i vinu, te vođena degustacija najboljih vina Srbije, itd. Dakle vjerojatno sve što piše, pa i šire u najavnim prospektima i press materijalima. Očekivalo se čak 120 izlagača.
Danas smo prelistali Večernjim, ali o sajmu nije bilo objave. Na to će očito trebati pričekati dok se srede dojmovi i rezultati.
Da je Dalmacija Wine Expo 2015 bio u tijeku mogli smo vidjeti Na Facebooku, iz fotke jednog od FB prijatelja kako, blaženog i nježnog pogleda, priopćava o teškoćama i odgovornosti posla ocjenjivanja kako se sljubljuju jelo i vino.
Zašto smo ZV nostalgičari? Zato jer smo propagandu i informacije te mega sajamske organizacije vodili do 1982. godine, kada je ZV, koji je nedavno obilježio 100-godišnjicu djelovanja, još bio velika sajamska organizacija, s nespornim ugledom i u Međunarodnoj sajamskoj organizaciji UFI, i poslovnom svijetu. A danas to više nije tako. Sajamska organizacija u Splitu potvrdila je neke naše vizije koje smo objavili u Gospodarskoj rubrici Vjesnika 6. travnja 1993. godine pod naslovom POMIRBA KOD DIOKLECIJANA. Osvrt je nastao kao reakcija ne ondašnje teškoće oko mogućnosti nalaženja kompromisa oko organizacije hrvatskog međunarodnog sajma vina – u pokušavanju pronalaženja nacionalnog sporazum. Regionalni interesi pokazali su se raznolikoma i različitima. I prevladavajućima.
Split – idealan za vinski sajam
Osobni stav, zamisao, bio je pokušati u takvoj situaciji naći i predložiti rješenje u kojem bi sve regije našle svoj interes, a hrvatska vina našla mjesto na kojem će se zajedno prikazati i u međunarodnoj konkurenciji, uz sudjelovanje organizirane potražnje s cjelokupnog turističkog područja u kojem bi Split bio u središtu. Dodatno je stimulativno bilo što su se baš u to vrijeme otkopavali neki novi podrumi i prostori u Dioklecijanovoj palači, pa nam je i ta povezanost vina i podruma bila zanimljiva i ZamisaoOsobni stav, zamisao, bio je pokušati u takvoj situaciji naći i predložiti rješenje u kojem bi sve regije našle svoj interes, a hrvatska vina našla mjesto na kojem će se zajedno prikazati i u međunarodnoj konkurenciji, uz sudjelovanje organizirane potražnje s cjelokupnog turističkog područja u kojem bi Split bio u središtu. Dodatno je stimulativno bilo što su se baš u to vrijeme otkopavali neki novi podrumi i prostori u Dioklecijanovoj palači, pa nam je i ta povezanost vina i podruma bila zanimljiva i atraktivna.atraktivna. S druge strane Zagrebački velesajam imao je razvijenu mobilnu organizaciju sajamskih priredbi i izvan Zagreba, pa je mogao u zajednici sa Splićanima ući u organizaciju jednog velikog sajma vina, koji bi bio i velika turistička atrakcija.
Međutim razvoj je išao u drugom pravcu, regionalnim izložbama, predstavljanjima, u čemu je trebalo poštovati gospodarske regijske želje, ako su bile u gospodarskom interesu. Da je to tako govori i činjenica da se drugi FB prijatelj javio s viješću iz Dubrovnika gdje se istodobno sa splitskom priredbom održavao Drugi regijski festival plemenite kapljice Dubrovnik FestiWine 2015.i donio i te kakav razlog za slavlje Andru i Petru Crviku iz Konavala, te Branimiru Cebalu iz Lumbarde na Korčuli. Crvikov Plavac mali, selekcija Pomet 2012. ukupni je šampion Dubrovnik FestiWinea! Dok je taj zlatni uzorak prvak među crnjacima, dotle je Cebalov Grk 2013., također dakako zlatni, s neznatno manje bodova, pobjednik u kategoriji bijelih vina. Prateći na FB poznate vinoljupce, zaključujemo da ima puno takvih priredbi i čini se da takva vinska promocija i praksa sada zadovoljava zainteresirane.
Međutim, uporno ostajemo na stajalištu da bi Split, sada s već razvijenom tradicijom u organizaciji uspješnih sajamskim priredbi, a naša ideja je stara već dvadeset dvije godine bio, sa svojim prostorima, pogotovo u staroj jezgri i Dioklecijanovim podrumima, koje bi se vjerojatno moglo odgovarajuće urediti, bio savršeno za jedan atraktivan vinski sajam u kojem bi svaka vinorodna regija mogla moguće dobiti svoj vinski podrum. A da se o mogućnostima degustacija u razvijenom splitskom ugostiteljstvu i ne govori. Ako Splićani znaju sajmovati s jahtama onda bi (će) znati i s vinima europskog juga.
Prilažemo scan osvrta iz 2003. godine.
Bilo bi zanimljivo što o ideji nacionalnog vinskog sajma u Splitu ideji misle vinoljupci?
Antun Drndelić