Vrijeme je da se nuklearka Krško isključi
Članak objavljen 21. travnja 2011. na portalu index.hr donosi diskusiju na okruglom stolu: „Potresi nisu opasnost za nuklearke u blizini Hrvatske". Navodno su gospodin Hrvoje Perharić, član uprave Nuklearne Elektrane Krško (NEK) i mađarski kolega Mikos Horvat iz Nuklearne Elektrane Pakš (NEP) davali čudne lakomislene izjave. Elektrane Krško i Pakš su izuzetno sigurne i svake godine povećavaju razinu sigurnosti svojih postrojenja. Tko bi se osjećao sve sigurnijim u automobilu starom više od 30 godina. Ne radi se o vinu nego o materijalu koji se staranjem zamara, pogotovu kroz stalno bombardiranje neutronima iz raspada urana.
Gosp. Perharić nije ni najmanje zabrinut što se NEK nalazi na području izraženih seizmičkih aktivnosti, jer u Fukushima, prema Perhariću, štete na strukturi nuklearke i visoke radijacije nisu prouzrokovane potresom nego tsunamijem. Glede potresa njegov kolega Horvat nije tako siguran pa naglašava da je uz ostalo sigurnost NEP-a za razliku od NEK-a dodatno dana, budući da je NEP izgrađen na teritoriju na kojem nema izraženijih seizmičkih aktivnosti. Perharić parira izjavom da je NEK jedna od najrobusnijih nuklearki u Europi, mada poslije NEK-a postoje dvije generacije, kako se kaže, još sigurnijih nuklearnih reaktora. NEK tip nije siguran ni ako padne na njega sportski zrakoplov, a kamoli u terorističkom napadu! Sve te izjave podsjećaju na tvrdnje prije nesreće Černobila pa do nedavnih izjava nepouzdanog poduzeća TELCO, vlasnika elektrana u Fukushima.
Sad dolazi tvrdnja gospodina Perharića koja je notorna neistina: "NE Krško je rađeno prema američkim regulativama". Možda on misli na južnoameričke regulative! Zato preporučam gospodinu Perhariću da pročita znanstveni izvještaj Amila Agarwala u znanstvenom časopisu Nature Vol.279 7. lipnja 1979. gdje se kritiziraju reaktori u Trećem svijetu koji nisu regulirani kao oni na Zapadu!
U članku dr. Morris Rosen, predstavnik IAEA (Internacionalna agencija za Atomsku energiju u Beču), eksplicitno kritizira nuklearku Krško. NEK je kopija Westinghousove 626 MW NE Angra-1 u Brazilu. Ona je opet kopija američke nuklearke za Porto Rico koja nikad nije bila sagrađena zbog mogućih nezadovoljavanja US regulativa! Nadalje barem 1979. nije postajala obavezna neovisna kontrolna ustanova za NEK!
Takve izmišljotine člana Uprave NEK-a moraju zastrašiti svakog u Hrvatskoj i okolici, a osobito građane Zagreba koji se nalaze unutar radijusa 40 kilometara od NEK-a! Izgleda da na gospodina Perharića događaji u Fukushima nisu ostavili utiska. Čak u Francuskoj predsjednik politički neovisne ASN-e (agencija za sigurnost nuklearki) Amdré Claude Lacoste diskutira o isključenju starijih nesigurnih nuklearki u Francuskoj i moratoriju za daljinu gradnju treće generacije (EPR) reaktora Flamanville3. Naime, preko 50 % Francuza je protiv gradnje. Mislim da je došlo vrijeme da se NE Krško isključi!
Dr. sc. Ivo Derado
(emeritus Max Planck Instituta za fiziku, München)