Krajobrazje
Eucaland Project prezentiran je u Dubrovniku 29. 04. 2009., pa je uvodno predavanje održala Gloria Pungetti (Odjel za zemljopis, Sveučilište u Cambridgeu; "Europska kultura izražena u poljodjelskim krajobrazima"). U projektu (www.eucalandproject.eu) sudjeluje 40 organizacija iz 26 zemalja. Suorganizatori su Austrija, Italija, Španjolska i Hrvatska. Prezentirana će biti i putujuća izložba, a konferencija će se održati 22.-23. 09. 2009. (u organizaciji Corpus Christi Collegea, Cambridge).
Sir Rahman je održao predavanje o Kreti. Na kraju predavanja je konstatirao da je jedna tvrtka (nažalost iz njegove zemlje Britanije) pokušala nametnuti projekt za golf terene na tako lijepom krajobrazu. Međutim, po informacijama s kojima raspolaže, Vrhovni sud u Grčkoj je odbio tu nakanu golfizacije.
Graham Fairclough je održao predavanje "Europski krajobraz, prolaz(ak) vremena i djelovanje ljudi" (www.english-heritage.org.uk). Za Europu (ili da preciziramo: EU) prave se detaljni zemljovidi krajobraza. Međutim, Europsku konvenciju o krajobrazu, Hrvatska je prihvatila u ožujku 2004., a Engleska je to učinila tek 3 godine kasnije, tako da barem taj mali birokratski koračić napredujemo ispred tzv. razvijenije Europe. Između ostalih, iznoseći britanske primjere, upao mi je u oči jedan prikaz dvaju termoelektrana na relativno manjem prostoru ravničarskog krajobraza, te je autor dodao da se nada (jer je takva namjera) da će za 10-20 godina nestati takvog (kraj)obraza u Britaniji. U RH bi se takvi krajobrazi mogli izbjeći u startu, pa da se uopće ne grade atomske i termoelektrane, a ne da kasnije to uklanjamo kao što je to namjera u zapadnoj Europi. Nadam se da taj prikaz ne predstavlja budućnost nekih zemalja u usponu od zaostalosti, već puku prošlost lošeg gospodarenja krajobrazom.
Hrvatska ima veliku šansu da znatnije očuva svoj prirodni krajobraz. Čuvajmo krajobraz od suludih namjera uništavanja lošim projektima, a učeći na tuđim greškama ne činimo vlastite.
Đivo Bašić
{mxc}