George Gordon Byron i armenski jezik

Taj bogati jezik može darežljivo nagraditi onoga
koji se bude prihvatio njegova izučavanja

G. G. Byron

George Gordon Byron (1788. - 1824.) je svjetski poznati engleski pjesnik. Lord Byron je proživio zanimljiv, sadržajan i istodobno težak život. Jedna od epizoda Byronova života povezana je s armenokatoličkim mhitaristima i armenskim jezikom.


Bioron

George Gordon Byron

Godine 1816. pjesnik stiže u mhitaristički samostan na otoku sv. Lazara u Mletcima (Veneciji) radi izučavanja armenske etnolingvokulturne baštine. Kongregacija mhitarista, uzgred budi rečeno, imala je važnu ulogu u armenskoj povijesti. U vrijeme kada je armenski istobit (identitet) u domovini bio u opasnosti i na rubu propasti, kongregacija je postala mjesto gdje se je nastavljalo izučavanje armenske etnolingvokulture i povijesti, i čuvanje starih rukopisa. Njezina je uloga u armenskoj povijesti neprocjenjiva. Uz pomoć samostanskih redovnika pjesnik se aktivno upoznaje s armenskim rukopisima i s velikim oduševljenjem govori o armenskoj kulturi. Otac Arutjun ga je poučavao armenskom jeziku i zajedno su napisali “Gramatiku engleskoga i armenskoga jezika”.

Byron2


Ivan Ajvazovski, Byronov posjet mhitarističkomu samostanu na otoku sv. Lazara u Mletcima (Veneciji), 1880., Armenska umjetnička galerija u Jerevanu

Svoje vježbe iz armenskoga pisma Byron je skupio u knjigu “Lord Byron Armenian Exercises and Poetry”. Pjesnik je pisao o armenskom jeziku: “Naučio sam armenski jezik … da razumijem kako i na kojem su jeziku govorili bogovi… jer armenski jezik je jezik bogova… i Armenija je domovina bogova … i bogovi su rodom iz Araratske doline … Na Zemljinoj kugli nema druge zemlje koja bi tako bila puna čudesa kao armenska zemlja”.

 Byron3

Byron4

Spomen-ploča u mhitarističkom samostanu na otoku sv. Lazara u Mletcima (Veneciji)

U srpnju 1823. lord Byron napušta Italiju da se pridruži grčkim pobunjenicima koji su ratovali za svoju neovisnost protiv Osmanskoga Carstva.

Pripremio: Artur Bagdasarov

 

 

 

 

 

 

Ned, 8-12-2024, 20:08:05

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.