Sveta Šušanik

Šušanik (oko 440. - 475.) je kći poznatoga armenskoga vojskovođe Vardana Mamikonjana (oko 388. - 26. svibnja 451.) (Vardan Mamikonjan - legendarni junak armenskoga naroda). Pravo je njezino ime Vardanduht (nazvana u čast otca), a umiljenica od imena Šušan (Susanna) - Šušanik. Šušanik je supruga pitiahša (vladara) južnoga Kartlija (povijesno-zemljopisno područje Gruzije) Varskena. Njezin je životopis poznat iz djela “Mučeništvo svete kraljice Šušanik” (prvi sačuvani spomenik gruzijske književnosti) koji je sastavio Šušanikov osobni ispovjednik Iakob Curtaveli, gruzijski književnik konca 5. st.

 Susanik1 1

Mihael Sabinin, sveta Šušanik, 1882.

Njezin suprug Varsken zbog političkih razloga odrekao se je Krista i otputovao 466. god. u Perziju šahu Peroziju (458. - 484.). Radi saveza sa šahom obratio se je na zoroastrizam, monoteističku religiju sasanidske Perzije. U Perziji se je oženio po drugi put kćerkom perzijskoga šaha. Saznavši za to Šušanik odlazi u ćeliju gdje se danonoćno moli. Razljućen vladar isprva uz pomoć nagovarenja, a zatim se je prisiljavanjem pokušao vratiti Šušanik u dvorac. Šušanik, ne želeći krvoprolića, na nagovar rodbine se je vratila u dvorac. Za dva dana Varsken je priredio gozbu na kojoj je pokušao nagovoriti ženu da se odrekne Krista. Ona je odbila Varskenovo i rodbinsko nagovaranje. Tada je Varsken žestoko izbio ženu, bacio u okove i zatvorio u jednu od dvorskih soba.

 Susanik1 3

Sveta Šušanik (Susanna Ranska ili Gruzijska), gruzijska ikona

Tijekom korizmenoga posta Varsken je krenuo u pohod protiv Huna, a Šušanik se je oslobodila iz zatočištva i ponovno je otišla u ćeliju blizu crkve. Vrativši se nakon rata Varsken je shvatio da Šušanik nije promijenila svoju kršćansku vjeru. Tada ju je Varsken počeo bezdušno mučiti, ali nije dobio od nje odreknuće od Krista. Godine 469. god. naložio je da ju bace na vječna vremena u tamnicu utvrde. Tijekom šest godina zatvora u tamnicu je dolazilo mnoštvo ljudi i svatko je dobivao uz Šušanikinu molitvu ono što mu je trebalo: bezdjetni - djecu, bolesni - izlječenje, slijepi - vid.

 Susanik1 4

Metehijska crkva (crkva Uznesenja Presvete Bogorodice), Tbilisi

Prije smrti ju je posjetio u tamnici gruzijski katolikos-biskup Samuil I. (474. - 502.), biskup Ivan i duhovni otac Iakob Curtaveli. Moći mučenice Šušanik s počastima su pokopali isprva u crkvi grada Cortaga, a zatim za vrijeme gruzijskoga katolikosa Samuila IV. (582. -591.) preneseni su u Tbilisi, u crkvu Metehi (crkvu Uznesenja Presvete Bogorodice). Njezine zadnje riječi su bile: “Blagoslovi Gospodine Bože moj, jer je s mirom i legla i zaspala”.

 Susanik1 6

Moćnik sv. Šušanik u Metehijskoj crkvi, Tbilisi

Sveta mučenica Šušanik (Susanna Ranska ili Gruzijska) je svetica Gruzijske pravoslavne crkve, Armenske apostolske crkve, Armenske katoličke crkve i Ruske pravoslavne crkve.

Pripremio: Artur Bagdasarov

 

Uto, 15-10-2024, 02:15:01

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.