Keramičar David Oganesjan iz Kütahye

Nakon 1915. god. tri obitelji armenskih majstora keramike, na čelu s poznatim slikarom-keramičarom Davidom Oganesjanom, napustile su tursku Kütahyu (arm. Kutina) i preselile su se 1918. god. u Jeruzalem na poziv udruge "Pro-Jeruzalem" za obnavljanje jeruzalemske džamije Kupole na stijeni. David Oganesjan je u Jeruzalemu organizirao keramičku radionicu, ali kasnije su se 1922. god. lončar Nšan Baljan (1882. - 1964.) i slikar Mkrtyč Karakašjan (1895. - 1963.) odvojili od Oganesjana i osnovali vlastitu radionicu pod nazivom "Palestinska keramika" koja je nastavila armenske tradicije kutinske škole (A. Bagdasarov: Armenska kutinska srednjovjekovna keramika).


Oganesjan1 1

Armenski keramički tanjur, Kristovo rođenje, Jeruzalem

David Oganesjan (1884. - 1953.) smatra se utemeljiteljem armenskoga keramičarskoga obrta u Jeruzalemu. On je prvi otvorio radionicu za izradbu keramičkih radova u jeruzalemskom Starom gradu. Ovaj obrt je donio iz Kütahye. U Kütahyi je ukrašavao zgrade, mihrabe (niše u zidu) džamija, bavio se je obnavljanjem keramičkoga uređenja velikih džamija, grobnica i dvoraca. Narudžbe je dobivao iz Burse, Carigrada, Damaska, Kaira i Mekke. Njegovi su se radovi izvozili u Englesku i Francusku. Godine 1910. odlikovan je zlatnom medaljom na trgovačkoj izložbi u Bursi.

 Oganesjan1 2

David Oganesjan sa ženom Viktorijom, 1925.

Oganesjan1 4
Rad Davida Oganesjana, Jeruzalem

Oganesjan1 5

David Oganesjan, Zid uz vodoskok, Rockefellerov arheološki muzej, Jeruzalem

Njegova unuka, američka istraživačica Sato Mugaljan (Sato Moughalian), objavila je knjigu o svojem djedu pod nazivom "Svečanost pepela: Život i umjetnost Davida Oganesjana".

Oganesjan1 6
Rad Davida Oganesjana u Jeruzalemu

David Oganesjan je odgojio puno učenika (među njima su bila i siročad), ukrasio je mnoge građevine u Jeruzalemu gdje je radio trideset godina, od 1918. do 1948. godine. Napustio je Jeruzalem 1948. i nakon četiri godine preminuo je u Beirutu. Njegovi su radovi sačuvani u mnogim gradovima Bliskoga istoka, Europe, SAD-a i u privatnim kolekcijama.

Izvor

Pripremio: Artur Bagdasarov

 

 

 

 

 

 

 

Pon, 21-04-2025, 20:27:36

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.