Antonio Surjan - mletački Armenac

Antonio Surjan (Suren ili Antun Armenac) rođen je vjerojatno 1550. god. u Siriji. Dvadesetogodišnji Antonio je došao u Mletke (Veneciju) s Cipra na trgovačkom brodu. Po dolasku u Mletke stupa u mornaricu. Radi isprva kao tesar, a zatim postaje časnik, zahvaljujući dobromu poznavanju plovidbe i inženjerije. Kao vrstan strukovnjak u brodogradnji i plovidbi Antonio se stavlja na raspolaganje mletačkomu duždu. U Mletcima je dobio nadimak “arhitekt” kao strukovnjak s praktičnim prijedlozima. Izradio je sustav porinuća broda u more, stvorio je uređaj za čišćenje morskoga dna od vodenoga bilja u mulju. Njegova inženjerijska nadarenost osobito je došla do izražaja tijekom Lepantske bitke 1571. god. u sklopu Ciparskoga rata (1570. - 1573.). Kršćanska flota Svete lige tada je bila pod zapovjedništvom španjolskoga vojskovođe, admirala don Juana Austrijskoga (1547. - 1578.), polubrata španjolskoga kralja Filipa II. (vladao od 1556. - 1598.). Usput budi rečeno da je u floti bilo i sedam (ili osam) hrvatskih galija: Cres, Krk, Rab, Šibenik, Trogir, Hvar i Kotor. Prema neslužbenim podatcima u bitki je sudjelovalo više od 10.000 Hrvata. Tijekom osmanlijsko-mletačkoga pomorskoga sukoba Antonio je rasporedio topove Svete lige na taj način da su oruđa bez promašaja pogađala cilj. Osmanlijska mornarica je bila potpuno uništena. U toj bitki bilo je potopljeno 107 i zarobljeno 130 osmanlijskih galija, a 45 ih je pobjeglo. Poginulo je do 15.000 osmanlijskih vojnika i mornara, zarobljeno ih je bilo od 300 do 5.000, zauzeto je i 30 osmanlijskih topova. Oslobođeno je 10 - 12 tisuća kršćanskih robova-veslača. Saveznici su izgubili od 13 do 15 galija, a poginulo je i ranjeno oko 16.000 ljudi. Lepantska bitka je postala najveća pomorska bitka 16. stoljeća.

Surjan1
Surjan2

Paolo Veronese, Lepantska bitka, 1572.

Antonio Surjan se je isticao i kao dobar znanstvenik i liječnik. Razradio je i rabio lijek protiv kuge. Ponajprije je uspješno liječio mornare na brodovima, a zatim i cijeli rajon (sestiere) u Mletcima.

 Surjan3

Jedna od uličica u Veneciji nosi ime ovoga mletačkoga Armenca. U njoj se nalazi i hotel Ca'della Corte.

Izvor

Pripremio: Artur Bagdasarov

 

Uto, 15-10-2024, 03:12:25

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2024 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.