Samostan Dadivank

Samostan Dadivank (ili Hutavank) je smješten sto kilometara od grada Stepanakerta u Gorskom Karabahu (Arcahu). Sagrađen je u razdoblju od 9. do 13. stoljeća. Prvo ime samostana povezano je s imenom sv. Dadi koji je propovijedao kršćanstvo na zapadu Armenije i bio učenik apostola Tadeja. Prema predaji samostan je sagrađen na groblju sv. Dadija. Drugо ime (Hutavank) samostana proizlazi od armenskoga “hut” (brdo) i “vank” (samostan), tj. samostan na brdu.

Dadivank1

Prvi se spomen samostana odnosi se na 9. stoljeće. U prvoj polovici 13. st. obnovljene su samostanske zgrade koje su porušilе Seldžuci, a uskoro su se pojavile i nove građevine. Godine 1214. supruga kneza Vahtanga Tagavorazna Arzu-hatun Arcruni je naredila da se počne s izgradnjom armenske katedralne crkve. Tada je sagrađena katedrala, velika samostanska blagovaonica i spremište za knjige, a kasnije 1224. god. i kapelica sv. Grgura. Uz crkvu je 1241. god. sagrađeno predvorje (arm. gavit ili žamatun). Do konca 17. st. samostan je bio veliko kulturno-vjersko središte, ali već u tom razdoblju počinje gubiti značaj u tom području. Isprva je samostan napao perzijski kan, a zatim su došli glad i kuga.

Dadivank2

Dadivank3

Freske, 13.st.

Dadivank4

Srednjovjekovni hačkari (kameni križevi) 13. st. u Dadivanku

Koncem 18. st. 300 obitelji je napustilo samostansko selo Hut blizu toga samostana, a drugi dio stanovništva bilo je prisiljenо odseliti se u Perziju. U 19. st. samostan je potpuno ispražnjen. Nakon pripajanja istočne Armenije Rusiji 1830-ih godina armenski crkveni poglavar Bagdasar Hasan-Džalaljan pokrenuo je akciju povrata samostana Crkvi, a početkom 1910-ih godina tbiliski Armenac Levon Ter-Avetikjan pokušao je skupiti novac za obnovu crkve sv. Bogorodice (arm. Surb Astvacacin) u samostanu, ali buknuo je Listopadski prevrat (Oktobarska revolucija). Godine 1994. samostan je ponovno blagoslovila Armenska apostolska crkva. Samostan je obnovljen 2004. - 2006. godine. Samostanski sklop (kompleks) Dadivank sastoji od crkve sv. Bogorodice i drugih crkava, samostanske ćelije, kapelice u predvorju, hostela, zvonika te nusprostorija.

Videoprilog:

Pripremio: Artur Bagdasarov

Uto, 14-01-2025, 07:36:30

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.