Politička situacija u Rijeci
Ovaj komentar (priča) sastoji se od dvije usko povezane teme. Da se nije dogodila nesreća u liječenju moje supruge, vjerojatno nikada ne bih živio u Rijeci niti bi taj grad upoznao na način na koji ga sada vidim.
Nakon tri mjeseca boravka u Rijeci, gdje se Janja liječila, vratili smo se u voljeni Zagreb. Janja se sada liječi u KBC-u Zagrebu, gdje konačno dobiva potrebnu pozornost i adekvatnu terapiju za njezinu tešku bolest. Radi se o žalosnoj i tragičnoj priči, koja je podignuta na vrlo visoku institucijsku, političku i liječničku razinu. Međutim, to nije kraj. Nastavak slijedi u doglednoj budućnosti.
Za sada izražavamo duboku zahvalnost vodstvu i liječnicima u središnjoj bolnici u Hrvatskoj na preuzetoj brizi za osobu koja Hrvatsku i danas voli više od sebe i nikako nije zaslužila takav nehumani odnos od strane liječnika koji je na vrlo neodgovoran i nemaran način, osim zakona, prekršio i Hiporatovu zakletvu.
Janja i ja smo u Rijeku došli u posebno teškim okolnostima i stanju duboke iscrpljenosti izazvane višemjesečnim neljudskim, nestručnim i neprofesionalnim odnosom, na početku Janjinog liječenja, od strane jednog tzv. uglednog ginekologa - onkologa u Zagrebu, što nam je kasnije potvrdio veći broj njegovih kolega. Nažalost, u krivom su nas smjeru odveli i laboratorijski nalazi u bolnici u kojoj je Janja operirana, pa smo tri jeseca tražili lijek, koji na kraju nije bio presudan za liječenje Janjine teške bolesti. Umjesto najviše tri tjedna do prve mandatorne kemoterapije, Janja je bila priseljena čekati više od tri mjeseca tj. sto i četiri dana.
Osim, u trenutku nužne potrebe u kojoj smo se našli, jer Janja u Zagrebu nije mogla dobiti lijek koji je bio na raspolaganju u Rijeci, taj je primorski grad za mene bio RijekaU Rijeci sam upoznao i veći broj samosvjesnih i neustrašivih hrvatskih domoljuba koji žive u neprijateljskom (protuhrvatskom) političkom, društvenom, poslovnom i privatnom okruženju. To sam izravno osjetio i na vlastitoj koži kad me je planirano i namjerno tijekom prosvjeda Udruge dragovoljaca Rijeke fizički napao stanoviti Zdravko Santini. Hrvatski domoljubi u Rijeci osjećaju se zapostavljeni od ostatka Hrvatske. Bez njih Rijeka bi bila grad u Hrvatskoj, ali ne i hrvatski grad.zadnje mjesto u Hrvatskoj o kojem bi prije Janjine bolesti razmišljao kao o destinaciji gdje bi mogli zatražiti zdravstvenu pomoć, a posebno ne zato što je Janja bila dugogodišnja suradnica ratnog ministra Gojka Šuška, koji sigurno u crvenoj Rijeci nije bio omiljen. Naime, još iz vremena života u Australiji i nakon spoznaje da je djelatnik Udbe iz Rijeke pokojni Ivan Cetinić bio zadužen za moje praćenje, o Rijeci i gotovo svim riječanima imao sam vrlo snažne (političke) predrasude.
Kako to često u životu biva, moram priznati da sam neke moje predrasude o stanovnicima tog grada nešto ublažio. Kao prvo, u Rijeci smo stekli određeni broj prijatelja i poznanika koji su u mnogočemu značajno olakšali naš boravak u tom gradu. Budući da ih ima puno, ne mogu ovdje pojedinačno navesti sva imena. Ovim putem im šaljem duboku i iskrenu zahvalu u Janjino i moje ime. Međutim, posebnu zahvalu upućujem medicinskom osoblju u KBC-u Rijeka, Domu zdravlja Rijeka i Thalassotherapiju (Opatiji) na njihovom ljudskom i profesionalnom odnosu prema Janji i meni.
Kao drugo, u Rijeci sam upoznao i veći broj samosvjesnih i neustrašivih hrvatskih domoljuba koji žive u neprijateljskom (protuhrvatskom) političkom, društvenom, poslovnom i privatnom okruženju. To sam izravno osjetio i na vlastitoj koži kad me je planirano i namjerno tijekom prosvjeda Udruge dragovoljaca Rijeke fizički napao stanoviti Zdravko Santini. Hrvatski domoljubi u Rijeci osjećaju se zapostavljeni od ostatka Hrvatske. Bez njih Rijeka bi bila grad u Hrvatskoj, ali ne i hrvatski grad.
Četiri strane nacionalizma u Rijeci
Tijekom mojeg relativno kratkog boravka u Rijeci zaključio sam kako u tom gradu dominiraju dvije političke tj. nacionalističke ideologije. Ona jugoslavenska (iako Jugoslavija kao država više ne postoji) koja se prvenstveno oslanja na komunizam i “bratstvo i jedinstvo”. Za jugoslavenskim nacionalizmom tj. fašizmom u Rijeci puno ne zaostaje ni talijanština, koja nije nikada prestala biti opasnost za očuvanje hrvatske slobode i suvereniteta, pogotovo uz hrvatsku obalu Jadrana. Ona se kroz povijest pojavljuje u valovima i u vremenima velikih europskih tj. svjetskih kriza, kao što je ova današnja. Kad god je u ne tako davnoj prošlosti dozilo do približavanja ili potpisivanja značajnih sporazuma između Svete Stolice (Vatikana) i Beograda u tome su svoje prste duboko imale i talijanske vlasti.
Treće, ali ne i beznačajno, nacionalističko uporište u Rijeci je velikosrpsko. Tomu smo zadnjih godinu dana svjedočili kroz nevjerojatno drsku i prokativnu političku agresiju na Hrvatsku i hrvatski narod kao politički narod u VelikosrbiTreće, ali ne i beznačajno, nacionalističko uporište u Rijeci je velikosrpsko. Tomu smo zadnjih godinu dana svjedočili kroz nevjerojatno drsku i prokativnu političku agresiju na Hrvatsku i hrvatski narod kao politički narod u HNK Rijeci, koju je, uz svesrdnu pomoć i potporu gradonačelnika Rijeke Vojka Obersnela, potpredsjednice Vlade Vesne Pusić, vođu četništva u Hrvatskoj Milorada Pupovca i petokolonašicu Vesnu Teršelič, provodio sada malo utihnuli Oliver Frljić. Pitanje je do kada će šutjeli?HNK Rijeci, koju je, uz svesrdnu pomoć i potporu gradonačelnika Rijeke Vojka Obersnela, potpredsjednice Vlade Vesne Pusić, vođu četništva u Hrvatskoj Milorada Pupovca i petokolonašicu Vesnu Teršelič, provodio sada malo utihnuli Oliver Frljić. Pitanje je do kada će šutjeli?
Mogući rast radikalnog islama
Četvrti vjerski nacionalizam koji treba osobito motriti je onaj islamski. U ovom trenutku Muslimani u Rijeci su pozitivno vezivno tkivo riječkog društva. Međutim, veliko je pitanje hoće li se, ne samo riječki Muslimani, nego i Muslimani diljem Hrvatske, moći oduprijeti radikalima koji će se pojaviti u njihovim sredinama ukoliko ISIL i radikalni islam nastave nizati uspjehe ne samo na Bliskom istoku nego i u drugim dijelovima svijeta, a posebno u Europi. Ukoliko se sadašnje masovno usljevanja azilanata i migranata iz islamskog svijeta u Europu ne zaustavi prije nego što bude kasno, nitko ne može garantirati kojim će putem krenuti sudbina čovječanstva. Hrvatska će u tome biti mali igrač, ali i veliki tragičar, ako ne budemo sposobni adaptirati i mijenjati naše nacionalne interese, kao što to redovno čine velike i jake zemlje.
U zaključku, što se tiče Rijeke i njezinog značenja za sigurnosnu, stratešku i političku sigurnost hrvatske države u ovom ključnom trenutku povijesti hrvatska država mora povesti računa i poduzeti posebne korake da se društvena i politička situacija u Rijeci što žurnije promijeni demokratskim putem. Nažalost, Hrvati u Rijeci uvijek su se osjećali kao manjina i zapostavljeni od središnje vlasti u Zagrebu, koja je bila okupirana drugim "važnijim" problemima ili su pak njezini vodeći dužnosnici više razmišljali kojoj će stranoj kompaniji prodati neko od većih i strateških važnih državnih poduzeća za milijuna eura mita.
U vrijeme diktature treba preživjeti
Ono što u Rijeci posebno zabrinjava, a što je neosporna činjenica, je to da se zbog vječnog vladanja komunista u tom gradu i hrvatska manjina, koja se osjeća domoljubno, ponaša kao hrvatski članovi Komunističke partije u vrijeme Jugoslavije - oportunistički. Jednostavno treba preživjeti i surađivati i "sa crnim vragom samo da se preživi". Pa zato nije čudo što u Rijeci ne postoji jednako snažna politička tenzija između HDZ-a i SDP-a kao što je to slučaj u ostalim dijelovima Hrvatske. Nadam se da će se to promijeniti tijekom predizborne kampanje. Pitanje je samo koliko će to biti uvjerljivo za glasače na terenu, koji sve to vide.
Fatalna decentralizacija Hrvatske u scenariju IDS-a
Stoga, u vrijeme kad Istra i IDS pokazuju sve snažniju tendenciju (političkim ucjenama prije parlamentarnih izbora) za fatalnu političku i gospodarsku decentralizaciju Hrvatske (po uzoru na Kataloniju i druge regije u europskim zemljama), kao preduvjet za buduće osamostaljenje Istre, te namjere nikako ne smiju imati velikog i moćnog saveznika u Rijeci i Primorsko-goranskoj županiji. Malo je za vjerovati da će na dolazećim parlamentarnim izborima domoljubna koalicija pobijediti u Rijeci i u PGŽ. Ono što je ipak moguće je značajno poboljšanje rezultata hrvatske državotvorne opcije na izborima u Rijeci i u PGŽ. Nakon toga, pod uvjetom da domoljubna koalicija pobijedi, kao što se očekuje, na državnoj razini, Zagreb će dobiti zadnju priliku da u Rijeci u u PGŽ konačno popravi sve ono što su upropstile sve hrvatske vlasti od 1991. do danas.
Antun Babić