Da Hrvatska ide u pogrješnom smjeru, notorna je činjenica, koju u anketama potvrđuje sedamdeset posto hrvatskih građana.
Da današnja politička elita, predvođena ljudima na ključnim položajima u državi, zdušno radi na nesamostalnosti Republike Hrvatske, također je razvidno i čovjeku koji se nesustavno bavi politikom. Međutim, da su od 2000. do danas povučeni mnogi javni i tajni potezi koji su u neskladu s hrvatskim Ustavom, poznato je ipak tek manjem broju ljudi. Niz dokumenata, kao što su oni dijelovi Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju koji se odnose na regiju u koju smo silom gurnuti, zatim Deklaracija o suradnji s Međunarodnim kaznenim sudom u Den Haagu, koja se upravo ruga hrvatskom Ustavu, Sporazum o tzv. novoj CEFTA-i, dakle slobodnoj trgovinskoj zoni na zapadnom Balkanu, te brojni potpisi na zaključke zapadnobalkasnkih skupova - svi ti dokumenti djelomično su ili potpuno u neskladu s Ustavom. A svi su oni, na ovaj ili onaj način, putovi koji vode u Ustavom zabranjenu gospodarsku i političku balkansku svezu, dakle u treću Jugoslaviju.
Da se Hrvati ne bi dosjetili, paukova mreža plela se kroz šira, međunarodna tijela, koja su, poput Pakta o stabilnosti, imala čak 54 subjekta. No, kako je vrijeme odmicalo, a sluganski hrvatski političari pristajali na sve ucjene, gospodari su odlučili pojednostavniti stvari, te stavili jugoslavensku perspektivu u okvir 1996. utemeljenoga Proceasa suradnje u jugoistočnoj Europi, kojemu je Hrvatska pristupila tek 2004.
Trik je sličan kao u slučaju CEFTA-e: uz bivše jugoslavenske republike, dakle Hrvatsku, Makedoniju, Bosnu i Hercegovinu, Srbiju i uskoro Crnu Goru, tu je naravno i Albanija, također predviđena za članstvo u novoj federaciji. Osim navedenih zemalja, u Procesu su još Bugarska i Rumunjska, koje su postale članice Europske unije, tu je još i Grčka, s posebnom zadaćom, te Turska, koja je ionako iz druge priče. Jednostavnije rečeno: treća Jugoslavija kao torta, ostale zemlje kao ukrasi na torti, šareni marcipan koji je lako maknuti. No da, tu je Moldova, koja služi kao smokvin list, baš kao i u novoj CEFTA - i.
Taj i takav Proces suradnje u jugoistočnoj Europi pun je lijepih riječi i po Hrvatsku kobnih ciljeva. Sve do sada naziva se neinstitucionaliziranim procesom, čiji je stil, doduše multilateralan, a ne bilateralan.
Sada se, danas, usred Zagreba, taj status bitno i opasno mijenja i zato smo sada ovdje da upozorimo hrvatsku javnost da se u okrilju Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi bezočno, suprotno volji hrvatskoga naroda, stvaraju institucije, koje potvrđuju da projekt treće Jugoslavije ulazi u završnu fazu.
Te institucije su Regionalno vijeće, tajnik i tajništvo, te glavni grad buduće političke tvorevine, a izrečeni su već i prijedlozi o sjedištu zajedničkoga parlamenta. I posve je jasno da se ne radi o jugoistočnoj Europi, nego jedino i isključivo o zapadnom Balkanu, dakle o novoj konfederaciji, odnosno budućoj jugoslavenskoj federaciji.
Gospođe i gospodo, Hrvatsko kulturno vijeće već dvije godine, iz tribine u tribinu, iz deklaracije u deklaraciju, upozorava hrvatsku javnost što se događa i koji su krajnji ciljevi ove prljave priče. Upozorava da su na vlasti, od 2000, godine do danas besramni političari, koji su izdali hrvatske interese i kojima je Ustav Republike Hrvatske bezvrijedna hrpa papira.
Hrvatsko kulturno vijeće jučer je predalo Ustavnom sudu prijedlog za ocjenu ustavnosti Odluke Vlade Republike Hrvatske o pristupanju Procesu suradnje u jugoistočnoj Europi. Taj naš prijedlog bit će pročitan na svršetku današnjeg, prosvjednog skupa.
Osim toga, i što je najvažnije, mogu najaviti da će se za desetak dana javnosti prezentirati novi politički organizam, u kojemu su ljudi kojima je na srcu Hrvatska, i koji imaju dovoljno snage da vrate Hrvatsku na pravi put. Dok nitkovi pričaju da nema alternative, mi ćemo ponuditi onu jednu i jedinu, jednostavnu i provjerenu alternativu: da Hrvatska sama odlučuje o svojoj sudbini, da Hrvati ne ponavljaju povijesne tragedije i da se opet jednom, kao u Tuđmanovo doba, osove na noge i pokažu svijetu kako se ponaša malobrojan ali ponosan narod, svjestan da je jedino samostalna država jamac naše slobode.
Hrvoje Hitrec
{mxc}