Barišić, Lukšić, Pešorda, Cvrtila i Nürnberger o optužnicama iz Beograda
Optužnice koje je srbijansko pravosuđe podignulo protiv 40-ak hrvatskih branitelja, uključujući tu i dopredsjednika Sabora Vladimira Šeksa, predstavljaju ništa drugo nego dosljedno provođenje Memoranduma broj 2, o kojemu smo već pisali na ovome portalu. Riječ je, dakle, o nečemu što smo od strane Srbije – poučeni povijesnim iskustvom – mogli i očekivati.
No, postupak ministra pravosuđa RH Dražena Bošnjakovića koji je mjesec i pol dana optužnice tajio od predsjednice Vlade i dopredsjednika Sabora u svakoj bi normalnoj državi bio čin koji bi doveo do njegove trenutačne ostavke. Tim više nakon što je taj postupak nastojao braniti stupidnom izjavom da je smatrao kako te optužnice nisu „tolike važne", čime je još jednom pokazao svoje državničko „umijeće". Što se skriva iza 40-ak optužnica protiv hrvatskih branitelja, kako uopće protumačiti ovaj potez ministra pravosuđa i kako je jedan takav egzemplar u suverenoj državi uopće moguć upitali smo ugledne osobe iz hrvatskoga akademskog i političkog života.
Preuveličavanje zločina počinjenih u samoobrani
Akademik Slaven Barišić u razgovoru za Portal HKV-a izjavio je kako su optužnice iz Srbije koje nalaze uporište u aktima bivše Jugoslavije samo „refleks politike dvostrukih kriterija koju nameću određene međunarodne strukture. Rijetko se spominju, a kamo li kažnjavaju megazločini načinjeni u ime obrane Jugoslavije, a često se izmišljaju ili preuveličavaju zločini načinjeni u samoobrani, posebno kada se to odnosi na Hrvatsku". U tom se teatru apsurda – dodao je Barišić „mnogi u hrvatskim političkim krugovima ne snalaze, a neki se snalaze predobro". „Jako je teško reći koji su koji i u to se ne bih upuštao, nego bih poručio da se do mira u Jugoistočnoj Europi ne će doći laganjem i podcjenjivanjem Hrvatske, nego dobrim susjedstvom utemeljenim na povijesnoj istini, bila ona 'radikalna' ili ne" – upozorio je akademik u nastavku.
Nedomoljuban čin ministra Bošnjakovića
„Neizvješćivanje optuženih Hrvata na vrijeme o zaprimljenim srbijanskim optužnicama, i neobavješćivanje o njima predsjednice Vlade Republike Hrvatske, dok su o optužnicama bili obaviješteni Josipović i Pupovac, neprofesionalan je i nedomoljuban čin ministra Bošnjakovića" – kazao je razgovoru za Portal prof. dr. Branimir Lukšić. „Njegova isprika, da on nije smatrao da je to tako važno, primjer je cinizma. Za ovakvo se ponašanje ili podnosi ostavka na ministarsku funkciju, ili se s nje biva smijenjen" – rezolutan je bio prof. Lukšić u nastavku.
Uobičajeno ponašanje političke elite
Književnik Damir Pešorda mišljenja je kako je teško „proniknuti u odnose i motive ljudi u vladajućoj stranci". „U sjeni Remetinca s jedne strane i obećanja eunijskih sinekura s druge strane i ti naši čelik-značajevi ponekad se smušeno ponašaju". „Moguće je da ministar Bošnjaković uistinu nije smatrao važnom činjenicu da se u hajku na visokopozicioniranog hadezeovca i četrdesetak branitelja upustilo i srbijansko pravosuđe kad već ionako domaće pravosuđe odavno izdvaja jednog po jednog visokopozicioniranog hadezeovca i šalje ih na 'odmor od politike' u Remetinec, a branitelje pak već godinama otvoreno proganja i domaće i haško pravosuđe" – komentirao je pomalo sarkastično Pešorda u nastavku. Dodao je, međutim, i to kako je moguće „da i je sve to još jedan igrokaz u režiji starog majstora zakulisnih igara kako bi se prikazao žrtvom velikosrpske politike i tako pred izbore koliko-toliko sprao ljagu sa sebe zbog onih slavnih riječi 'locirati, identificirati' itd.". „ Bilo kako bilo, riječ je o ponašanju uobičajenom za našu političku elitu, dakle katastrofalnom po državu" – zaključio je Pešorda na kraju razgovora
Raskinuti ugovor o reciprocitetu izručivanja sa Srbijom
„Ne vjerujem da ministar Bošnjaković nije nikoga obavijestio o optužnicama iz Srbije. Mislim da je Vlada znala za sve, ali da se radilo o političkoj odluci da se stvar drži u ladici do povoljnog trenutka za objavljivanje. Ako će to biti potrebno Vladi, ministar Bošnjaković bit će žrtveno janje" – istaknuo je u razgovoru za Portal Željko Cvrtila, tajnik Akcije za bolju Hrvatsku i stručnjak za područje kriminalistike, te dodao da bi „ovakvo reagiranje DORH-a u pravnoj državi bilo nemoguće, očito je da je DORH pod kontrolom politike, i da sve što čini radi u dogovoru s njom". „Sada, kad je među optuženima i Vladimir Šeks, Vlada pokreće 'akciju", a ništa nije činila u slučaju isto takve optužnice protiv Veljka Marića, koji je po takvoj optužnici i osuđen, kao ni u slučaju drugih optužnica protiv hrvatskih branitelja, na što smo često do sada mi branitelji ukazivali" – dodao je Cvrtila u nastavku.
„Najava nekakvog zakona o ništavnosti i poništavanju takvih optužnica iz Beograda obična je floskula, buduća da Hrvatska nema mogućnosti i ne može anulirati ništa u drugoj državi. Ono što Vlada može učiniti, i što bi morala učiniti, jest raskid ugovora o reciprocitetu izručivanja potpisanog sa Srbijom. Pogotovo je smiješno govoriti o nekakvoj „bivšoj Jugoslaviji", kad ta država više ne postoji. Optužnice nisu došle iz bivše Jugoslavije, došle su iz današnje države Srbije. Najavljene akcije Vlade nisu ništa drugo već samo bacanje prašine ljudima u oči" – zaključio je Cvrtila.
Optužnice vratiti natrag u Beograd
Tomislav Nürnberger, jedan od vodećih hrvatskih i europskih stručnjaka za računalne sustave, publicist i član Velikoga vijeća „Hrasta" u razgovoru za Portal upozorio je kako „svako ministarstvo, svaka institucija, svaki ured, ima bar jednog sabotera", te kako je u „ovoj sabotaži cilj bio uručiti optužnice i time pokrenuti sudske procese". „Nakon toga 'institucije sistema' mogu početi 'procesuirati ratne zločince'". Rješenje ovoga problema prema Nürnbergeru je u tome da se „smijeni ministar i otpusti onaj koji ih je držao u ladici", dok „optuženi ako su primili optužnice, moraju ih vratiti sudovima, a oni ministarstvu". Ministarstvo pak „'optužnice' treba staviti u iste kuverte i poštom natrag vratiti u Beograd".
Kako bilo da bilo, većina se naših sugovornika slaže kako ovakvi postupci srbijanskog pravosuđa ne bi bili mogući kad bi Hrvatska vodila suverenu politiku, dok se u pogledu ministra pravosuđa Bošnjakovića nameće samo jedan zaključak - ostavka. Kako će se čitava ova perverzna farsa dalje razvijati, pokazat će vrijeme koje dolazi.
Davor Dijanović