Hoće li se Eurozona raspasti prije nego što mi u njoj utopimo kunu?
I dok se mitu o blagodatima Europske Unije u Hrvatskoj još dugo ništa vjerojatno ne bi dogodilo čak i da Europska unija ovog časa nestane, u Eurozoni se ipak događaju ozbiljni potresi koji prijete samom opstanku zajedničke europske valute. Barem tako procjenjuju neki analitičari, ali se slična razmišljanja daju čuti i iz usta značajnijih europskih političara. Uostalom, i sama njemačka kancelarka, na čiju zemlju svi gledaju kada treba pokriti nečije dugove, izjavila je sredinom svibnja - "Ako euro bude ugrožen, ne će biti ugrožena samo valuta, već puno više od toga, u pitanje će doći Europa i ideja o Europskoj uniji". Ova izjava bila je potaknuta financijskom krizom u Grčkoj i željom Njemačke da se čvršćom i odgovornijom monetarnom politikom u članicama Europske unije stabilizira euro, kao europska valuta iz koje bi njemačka ekonomija kao najjača u Europi po prirodi stvari trebala imati i najviše koristi.
No, da loše vijesti ne dolaze same pokazuju i najnovija zbivanja u više članica Europske unije, koje jedna za drugom iznose priznanja da su suočene s velikim financijskim problemima. Američka formula po kojoj država poseže u džep poreznih obveznika da bi namirila astronomske dugove u financijskom sektoru u Europi ima nešto drugačiji vid novčanog toka. Tu porezni obveznici članica Europske unije koje bolje stoje pokrivaju i pomažu u saniranju dugova članica Unije koje stoje loše. U ovakvoj podjeli stvari ostaje nejasnim zašto se truditi biti u financijskom smislu boljom članicom Europske unije kada to znači ujedno odljev novaca? Nije li bolje živjeti na kredit kada će dugove netko drugi u svrhu viših političkih interesa i nadnacionalnih ideja Europske unije sve pokriti? No, dobro, ovu temu možemo ostavimo i za drugi puta.
Vratimo se stoga ekonomskim problemima nekih europskih zemalja kako bi saznali da su se u društvu Grčke, osim Španjolske i Portugala kojima neki već duže vremena navještavaju katastrofu, našle pod zadnje Mađarska i - Velika Britanija. Ova posljednja zemlja nije u Eurozoni, već Britanci imaju svoju valutu - britansku funtu. Njezin tečaj naspram dolara u stalnom je padu od početka godine. Više podrobnosti o ovoj temi može se pročitati u članku kojeg u nastavku donosimo u našem prijevodu. Točnije, informacija je preuzeta iz britanskog dnevnika The Independent, a ne iz nekoga hrvatskog visokotiražnog dnevnika, budući da naši mediji vjerojatno procjenjuju kako nema smisla nepotrebnim problemima i lošim vijestima izvan regije opterećivati naš europski san.
M. M.
Agencija upozorava na 'zastrašujući fiskalni izazov'
Nadzorna agencija Fitch upozorila je danas da se Ujedinjeno Kraljevstvo suočava sa "zastrašujućim" izazovom popravljanja izmučenih javnih financija.
Dodala je da je ogroman iznos projiciranog deficita za 2011. - trenutna procjena travanjskog broja časopisa Budget je 163 milijardi funti - djelovao je zapanjujuće u usporedbi sa sve većim naporima stezanja remena u drugim europskim državama.
Upozorenje je nagrizlo vrijednost funte u odnosu na dolar i dolazi u vrijeme kad premijer David Cameron objavljuje "bolno" rezanje potrošnje koje će utjecati na način života svih u Britaniji u godinama koje dolaze.
"Razina fiskalnog izazova za Ujedinjeno Kraljevstvo je zastrašujuća i zahtijeva jaku srednjoročnu strategiju konsolidacije - uključujući brži tempo smanjenja deficita od onog određenog Proračunom iz travnja 2010.", tvrdi agencija Fitch.
Oči međunarodnih tržišta, kao i kućanstava u Ujedinjenom Kraljevstvu bit će uprte u žurni Proračun kojeg će objaviti ministar financija George Osborne za dva tjedna, kao i u detaljni pregled potrošnje koji će se objaviti kasnije tijekom godine.
Agencija Fitch upozorava da nedavna kriza u svezi državnog duga Grčke - kao i zabrinutost u svezi Španjolske i Portugala - naglašava potrebu za vjerodostojnijim planovima oporavka, i ukazuje na gubitak zlatnog AAA fiskalnog rejtinga Ujedinjenog Kraljevstva ako se ne poduzmu daljnje mjere.
Rečeno je da su Španjolska, Portugal i Italija nedavno najavile dodatne mjere štednje u iznosu između 1% i 2% BDP-a do 2011., kao odgovor na sve veći pritisak tržišta, što ostavlja Ujedinjeno Kraljevstvo potencijalno ranjivim.
Agencija tvrdi da "postoji rizik da sadašnji ciljevi smanjivanja deficita Ujedinjenog Kraljevstva počinju izgledati izrazito slabima u usporedbi s onima navedenih država".
Deficit će, isto tako, ostati mnogo veći ako novoosnovani Ured za proračunsku odgovornost (Office for Budget Responsibility) smanji procjene rasta za iduću godinu - koje je objavilo Ministarstvo financija u travnju u iznosu od 3,25%, što izgleda optimističnom procjenom.
Smanjena prognoza rasta BDP-a Ujedinjenog Kraljevstva zatalasat će javne financije, utjecati na prihode od poreza i povećati potrošnju, smatra agencija Fitch.
Ako bi rast bio 1% manji od prognoze za 2011., deficit bi mogao biti oko 2% BDP-a veći od sadašnjih predviđanja do kraja planiranog razdoblja od strane koalicijskog Parlamenta, a koje završava 2015., dodala je agencija Fitch.
Glasnogovornik Ministarstva financija rekao je da "Fitchov izvještaj pojašnjava potrebu za ubrzavanjem smanjenja deficita, posebice u svjetlu događaja na tržištu državnih dugova u euro-zoni u posljednjim mjesecima".
"Vlada se slaže i naglašava da je to razlog zbog kojeg je posvećena značajnom ubrzavanju smanjenja strukturalnog deficita."
Press Association
D. J. L.