Profesionalizam ili beskrupuloznost
U petak je kao što je bilo najavljeno za novog ministra unutarnjih poslova imenovan Tomislav Karamarko. Pri tome nitko u Saboru nije postavio pitanje što je dojučerašnji ravnatelj Protuobavještajne agencije - čija je zadaća "prikupljanje, analiziranje, obrađivanje i ocjenjivanje podataka o djelovanju stranih obavještajnih službi kao i o djelovanju pojedinih osoba, skupina i organizacija na teritoriju Republike Hrvatske koja su usmjerena protiv nacionalne sigurnosti" - učinio na polju borbe protiv organiziranog kriminala, a zbog čega je po tvrdnjama svih vodećih političara ugrožena sigurnost u državi. Ali su zato mediji i neki opozicijski političari natjecali prošli tjedan oko isticanja visoke profesionalnosti Tomislava Karamarka, uz naglasak na nasušnu potrebu da ima odriješene ruke u kadrovskim pitanjima. Sam Karamarko istaknuo je kako u policijskim redovima "nitko tko se ne će uklapati u koncepciju profesionalnog pristupa svom poslu ne će moći opstati". A što to zapravo znači, vjerojatno se htjelo pokazati odmah na početku izborom prvog i najvažnijeg suradnika. Naime, za ravnatelja policije upravo na Karamarkovo insistiranje došao je - Vladimir Faber.
O Vladimiru Faberu napisano članaka i članaka. Mnogi su se bavili frapantnim pojedinostima iz njegove karijere, kao i načinom na koji je radio svoj posao. Neovisno o tome, Vladimir Faber svaki put bi ostao neokrznut. Primjerice, u jednom podužem tekstu objavljenom ovih dana u Jutarnjem listu mogli smo pročitati pravu odu slavi Vladimira Fabera, a posebno istaknuto mjesto dobila je tvrdnja kako se radi o čovjeku koji je uspješno riješio u samo dvije godine desetak osječkih ubojstava osoba srpske nacionalnosti. A što i kako je riješio Vladimir Faber u Osijeku pisali smo i mi podosta na ovom Portalu, pa nam nije jasno je li se ovdje govori o istim osobama.
Prvo, što je to točno riješio Vladimir Faber u Osijeku? Je li sudski postupak okončan i donesena pravomoćna presuda? Nije. Baš obrnuto, sudski postupak prekinut je u rujnu i morat će krenuti ispočetka. Toliko su valjda bili čvrsti i uvjerljivi dokazi koje je prikupio Vladimir Faber.
A način na koji je Vladimir Faber prikupljao dokaze i razrješavao osječka zbivanja iz Domovinskog rata bilo je ono što smo na ovom Portalu smatrali nevjerojatnim za demokratski poredak. Ovom prilikom ćemo se samo prisjetiti našeg komentara "Mlada pravnica protiv svih naših demona", odnosno zbivanja s Anom Marijom Getoš. Dakle, ured suđenja za slučajeve "Selotejp" i Garaža" Vladimir Faber, koji je vodio istražni postupak, sastao se s Anom Marijom Getoš, sestrom optužene Gordane Getoš-Magdić. I nudio joj za sestru, kao član državne Komisije za pomilovanje, slobodu ako će ona biti voljna teretiti Branimira Glavaša, odnosno prijetio teškim posljedicama ako odbije ovakvu suradnju. No, Ana Marija Getoš bila je dovoljno sabrana i cijeli susret s Vladimirom Faberom snimila. Iako Vladimir Faber u demokratskim zemljama poslije ovoga ne bi vjerojatno više mogao raditi u policiji ni dana, na kraju nije snosio nikakve sankcije. Štoviše, kako vidimo, napredovao je do samoga vrha.
Iz svega rečenog je jasno zašto isticanje profesionalizma u policijskim redovima novog ministra unutarnjih poslova Tomislava Karamarka zvuči potpuno neuvjerljivo. U slučaju njegovog prvog izbora - Vladimira Fabera - prvenstveno bi se moglo govoriti o beskrupuloznosti, nego o bilo čemu drugome. I nije baš da vjerujemo da je za sve kriv neprofesionalizam u redovima policije. Dojma smo prije kako policija neke slučajeve smije a neke ne smije riješiti. I da će upravo tako s Tomislavom Karamarkom kao novim ministrom ostati.
M. M.
{mxc}