Iako je do predsjedničkih izbora ostalo još puno vremena, buru koju je pokrenula već sama najava da bi se prof. dr. Miroslav Tuđman mogao pojaviti kao jedan od kandidata se ne stišava. Nakon komentara u svezi s Miroslavom Tuđmanom, uslijedile su i kalkulacije s trenutnim premijerom Ivom Sanaderom, isto kao jednim od potencijalnih kandidata. Osim glasina, krenule su i prve ankete, manje i više ozbiljne. Jednu manje ozbiljnu našli smo na Portalu Javno.hr i prenosimo je na kraju ovog teksta prvenstveno zbog duhovitog komentara čitatelja koji ide uz nju - malo smijeha nikom ne će škoditi. Mi se ovdje pak podrobnije osvrćemo na anketu Udruge branitelja, invalida i udovica Domovinskog rata Podravka (UBIUDR) u kojoj su se branitelji između ostaloga izjašnjavali o tome tko ima najviše šanse postati budući predsjednik Republike? Treba ovdje reći kako se spomenuta braniteljska udruga izdvaja i inače svojim aktivnostima, i kako si je već i prije dala truda kroz ankete sakupiti mišljenja branitelja i onda to prezentirati široj javnosti.
Dakle, što se branitelja obuhvaćenih anketom UBIUDR-a tiče, a radi se o uzorku od 500 osoba na području pet hrvatskih županija (Istarskoj, Osječko-baranjskoj, Splitsko – dalmatinskoj, Vukovarsko-srijemskoj i Zagrebačkoj) jedina dva kandidata s izglednom prednošću su uprava ona dva zbog kojih se trenutno najviše troši tinte u našim novinama. Točnije, kao kandidata s najviše šanse da postane sljedeći predsjednik Republike 44% ispitanika u anketi UBIUDR-a vidi trenutnog premijera Sanadera, dok 35% vidi Miroslava Tuđmana. Osim Jadranke Kosor s 11% glasova, ostali kandidati prikupili su vrlo mali broj glasova. Naravno, braniteljska populacija je specifična i više osjetljiva na nacionalne vrijednosti, pa ankete na njoj ne održavaju stanje u cijelom društvu. No, treba spomenuti kako je uz pitanje u svezi predsjedničkih izbora braniteljima u anketi UBIUDR-a bilo postavljeno i pitanje u svezi s parlamentarnim izborima. U ovom drugom slučaju, u kojem stranačka pripadnost dolazi više do izražaja, branitelji su pokazali kako u svoj politički spektar uključuju i primjerice SDP. Naime, njih 21% smatra kako bi nakon predsjednički i parlamentarnih izbora Zoran Milanović trebao biti na mjestu predsjednika Vlade.
Bilo kako bilo, rezultat koji je Miroslav Tuđman gotovo bez ikakve medijske zastupljenosti postigao kod branitelja samom najavom da bi se možda kandidirao za predsjednika jasno pokazuje koliko ovaj dio populacije želi promjene u Hrvatskoj. Budući da promjene ne žele naravno samo branitelji, jasno je kako bi bilo koji ozbiljan predsjednički kandidat spreman krenuti u smjeru tih promjena mogao polučiti izbornu pobjedu. To ujedno objašnjava pomalo panične reakcije danas vladajućih političara i medija koje su uslijedile nakon što je javnost saznala za inicijativu akademika Aralice i nekih drugih hrvatskih nezavisnih intelektualaca u tom smjeru. Dakako, još je puno prerano govoriti o tome što će se događati na predstojećim predsjedničkim izborima, jer za početak ni Sanader ni Tuđman nisu potvrdili da će na njima sudjelovati, ali je već sada jasno kako je se u Hrvatskoj skupila kritična masa za promjene. No, kritična masa sama po sebi nije dovoljna, i tko god će preuzeti odgovornost da te promjene pokuša provesti u djelo morat će se vrlo ozbiljno pozabaviti i onim napornim terenskim radom koje svaka kampanja zahtjeva.
Kandidat onih koji su za promjene je u tom smislu i u posebno nepovoljnom položaju, budući da nema na raspolaganju nikakvu logistiku kakvu pružaju stranke. Naime, sve veće stranke čvrsto su danas pod kontrolom onih koji su doveli Hrvatsku do današnjeg najnižeg stanja i kojima ne pada na pamet sada dozvoliti nekome koji dolazi sa strane ugroziti njihov položaj. Oni mogu ostati pri vlasti samo ako je Hrvatska tu gdje je. O mogućnosti fer zastupljenosti u medijima također ne treba ni sanjati, pa se primjetna nazočnost u medijima može ostvariti samo preko plaćenih oglasa - za što naravno treba prikupiti dosta novaca. No, od kandidata koji pretendira na mjesto predsjednika Republike Hrvatske, i koji nudi istinske promjene, građani s pravom i očekuju da je u stanju prikupiti ozbiljnija financijska sredstva i time unaprijed pokazati svoju ozbiljnost.
M. M.
Sanader predsjednik? Od deset, sedmero - za
Ivo Sanader kao novi hrvatski predsjednik, ideja je koja je zazvučala dobro u ušima mnogih Hrvata. Uglavnom je riječ o ljudima u najboljim godinama koji kažu da je on sposoban čovjek koji bi se dobro snašao i na mjestu predsjednika države. Kažu kako bi podržali njegovu kandidaturu, a našlo se i onih koji bi tada glasovali za njega. S druge su strane mladi koji nisu uvjereni da je Sanader na mjestu predsjednika najbolje rješenje. Zamjeraju mu dosadašnji stil vladanja, a pribojavaju se da bi nastavio jednako i na novom položaju.
- Sanader bi sigurno bio dobar autokrat, ali dobar predsjednik države nažalost ne - rekao je Mario, djelatnik jedne televizije. Mnogi su se složili da sadašnji predsjednik Republike Stjepan Mesić nije najbolji izbor za premijera države, ponajviše zbog svojih godina. Savjetuju mu da nakon kraja tekućeg mandata ode u mirovinu i malo se odmori.
- Godine su tu. Ja vidim po sebi, čovjek više ne može sve što je mogao ranije - kaže Olga Paljevec kojoj je Stjepan Mesić jako simpatičan. Katarina Budimir nada se da će Mesić postati premijer, jer je dosad bio jako pravedan. Sanader je najprije kazao da kao i svaki političar ima ambiciju za predsjedničku kandidaturu, a dan kasnije iz svojih je ambicija izbacio kandidaturu. Ako se ponovno predomisli, čini se da može računati na velik broj glasova.
Gorana Banjeglav
Javno.hr
Komentar čitatelja volimdinamo: "briljantno seciranje... gorana banjeglav u maniri vrhunskog analitičara uočava problem, potom se poput tigrice baca na njega i secira ga kirurškom preciznošću...iz mora konfuzije donosi jednostavnost, oplemenjenu glasom običnog puka...rijetko kvalitetan uradak sa naznakama fikcije, ali bez trunka hiperbole. ova novinarka je zaista zaslužila pohvale, što vi mislite, oj ostali forumaši, čitatelji ovog portala".
{mxc}