Američka politika zaboravila lekciju – ceh ćemo platiti mi
Ovih dana hrvatsko-srpske odnose potresa izuzetno agresivno ponašanje službenog Beograda, kako u retorici, tako i na djelu, sve do uhićivanja hrvatskog državljanina samo zato jer je imenjak branitelja kojega Srbija proganja na osnovu svoga zakona RelativizacijaJoe Biden sletio je na beogradski aerodrom "Nikola Tesla" točno prije sedam dana. “Htio bih izraziti sućut svim obiteljima koje su izgubile svoje voljene u NATO-voj kampanji”, rekao je tom prilikom američki potpredsjednik, relativiziravši time opravdanost tadašnje američke politike i odgovornost srpske za zbivanja iz 1999., kada je Milošević vojno htio od Albanaca očistiti Kosovo. Međutim, američki potpredsjednik se nije na ovom zaustavio univerzalnoj jurisdikciji. Mnogi će se zapitati kako je sada Srbija odjednom dobila takva krila, a odgovor je jednostavan, i nalazi se u prošlotjednom posjetu američkog potpredsjednika Joea Bidena Beogradu.
Vodeća uloga Srbije u jedinstvenoj regiji
Joe Biden sletio je na beogradski aerodrom "Nikola Tesla" točno prije sedam dana. “Htio bih izraziti sućut svim obiteljima koje su izgubile svoje voljene u NATO-voj kampanji”, rekao je tom prilikom američki potpredsjednik, relativiziravši time opravdanost tadašnje američke politike i odgovornost srpske za zbivanja iz 1999., kada je Milošević vojno htio od Albanaca očistiti Kosovo. Međutim, američki potpredsjednik se nije na ovom zaustavio. Naime, na posebnoj zajedničkoj konferenciji za tisak s premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem, Joe Biden Srbiju je prekrstio u ključni politički i ekonomski kamen temeljac za „cijelu regiju”, dodavši kako poštuje “liderstvo Aleksandra Vučića koje je pokazao u važnim situacijama”.
“Prešli ste ogroman put da biste svoju zemlju učinili pobjednikom na mnogim poljima, i predsjednik Obama i ja poštujemo liderstvo koje ste pokazali u mnogim trenucima, posebno u odnosima sa Hrvatskom”, rekao je Biden.“Vidio sam vaše susjede Hrvatsku, Kosovo, Crnu Goru... Bit je da je za cijelu Europu važno da čitava ova regija bude jedinstvena i mirna. Srbija predstavlja ključni kamen temeljac, politički i ekonomski”, prenijele se agencije riječi američkog potpredsjednika.
O ključnom ekonomskom kamenu temeljcu
I dok je uloga ključnog političkog kamena temeljca stvar američke politike koja to može određivati, odnosno pokušati odrediti, ono što je sigurno netočno u riječima američkog potpredsjednika Joe Bidena je tvrdnja da je Srbija može biti bilo kakav ekonomski kamen temeljac u „regiji“. Hrvatski bruto društveni proizvod(BDP) prema podatcima Svjetske banke 2015. iznosio je 48,7 milijardi dolara, a Srbije 36,5. Dakle, Hrvatska sa svojih nešto više BiHElemenata za novi rat u Bosni i Hercegovini i šire ima na svakom koraku. Dodik samo što nije odcijepio etnički očišćenu Republiku srpsku, dok se sarajevska „multikulturalnost“ danas očituje jedino u napisima na arapskom koji dominiraju, kako smo čuli, cijelim ulicama i milijardama arapskog kapitala uloženima u nekretnine. Pridodamo li tu i jaki utjecaj Erdoganove Turske, članice NATO saveza, situacija u Bosni i Hercegovini po složenosti i interesima stranih čimbenika je gora nego devedesetih i usporediva s onom koji je otvorio pakao u Siriji.od 4 milijuna stanovnika imala je prošle godine osjetno veći BDP od Srbije sa svojih nešto više od 7 milijuna stanovnika. Dodajmo li tome da je hrvatski BDP prije krize 2008. iznosio prema istim podatcima Svjetska banke 70,5 milijardi dolara, a da srpski nikada nije prešao 49,3 milijarde dolara jasno je koja od dviju zemalja ima prostora za brzi ekonomski rast. Dakako, ako joj se ne nametne još jedna „najbolja vlada do sad“.
Ako već govorimo o Bidenovoj regiji koja za Europu mora biti „jedinstvena“, onda recimo da je BDP Slovenije također veći od srpskoga. On je 2015. iznosio 42,7 milijardi dolara. Toliko o ekonomskom kamenu temeljcu američkog potpredsjednika, kojega Hrvatska i Slovenija zajedno premašuju za faktor 2,5.
Globalno krivo
U globalnom nadmetanju, naravno, veliki sile definiraju svoje interese, pa je tako mnogim zapadnim čimbenicima u modi dodvoravati se Srbiji radi njezine bliskosti s Rusijom. Kao da nas povijest ništa nije naučila. Posjet Joe Bidena Vučiću podsjeća u mnogočemu na posjet američkog državnog tajnika Jamesa Bakera Miloševiću u lipnju 1991., kada su u Washingtonu procjenjivali kako je Beograd vojni kamen temeljac za mirnu i jedinstvenu Jugoslaviju. Ta je kriva procjena rezultirala je sa stotinama tisuća ubijenih te je rat zaustavljen tek kada su u Washingtonu napokon shvatili da Beograd priznaje jedino vojnu silu.
Snažna Tuđmanova Hrvatska 1995. osigurala je kraj rata u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, i omogućila potpisivanje Daytonskog sporazuma, kao jednog od rijetkih vanjskopolitičkih uspjeha Clintonove administracije. Snažna Hrvatska jedina je sigurna formula mira u regiji, jer se onda agresivne srpske i bošnjačke politike ne isplate. No, izgleda da su ovu lekciju u Washingtonu zaboravili, a svaka nova ovakva lekcija u „mirnoj i jedinstvenoj regiji“ na žalost plaća se krvlju, istina, ne američkom.
A elemenata za novi rat u Bosni i Hercegovini i šire ima na svakom koraku. Dodik samo što nije odcijepio etnički očišćenu Republiku srpsku, dok se sarajevska „multikulturalnost“ danas očituje jedino u napisima na arapskom koji dominiraju, kako smo čuli, cijelim ulicama i milijardama arapskog kapitala uloženima u nekretnine. Pridodamo li tu i jaki utjecaj Erdoganove Turske, članice NATO saveza, situacija u Bosni i Hercegovini po složenosti i interesima stranih čimbenika je gora nego devedesetih i usporediva s onom koji je otvorio pakao u Siriji. Kakav tu Srbija kamen temeljac za mir može biti stvarno je zato potpuno nejasno, prije bi se reklo obrnuto.
Potpuni promašaj
Iz svega navedenoga posjet Joe Bidena Beogradu iz naše perspektive izgleda kao potpuni promašaj. Uostalom, to se već vidi unutar prvog tjedna od odlaska američkog potpredsjednika. Još od devedesetih se nije čula iz usta srpskih visokih dužnosnika sintagma o „povampirenju ustaštva“. No, i to se sad promijenilo. Izrekao ju je predsjednik vlade Srbije Aleksandar Vučić. Hvala američkim prijateljima.
O. Barišić