Lijepo, ali kratko
Nakon tri tjedna gotovo neprekidnih putovanja, u Republiku Hrvatsku vratio se predsjednik Stjepan Mesić. Podsjećamo, nakon prijateljskog posjeta pukovniku Gadafiju koji vodi Veliku Socijalističku Narodnu Libijsku Arapsku Džamahiriju, Stjepan Mesić uputio se u Japan, pa je nekoliko dana proveo u Vijetnamu, da bi se svjetska turneja završila s posjetom Amanu i razgovorima s jordanskim kraljem Abdullahom II. Osim nezaboravnih trenutaka o kojima ćemo zacijelo imati prilike čitati u memoarima današnjeg predsjednika RH jednom kada budu dovršeni, od predsjednikove turneje veliku korist imali su i građani. Bili su neko vrijeme pošteđeni predsjednikovih izjava. No, kao što se obično kaže, sve što je lijepo, kratko traje.
Već u petak Stjepan Mesić poručio je hrvatskoj javnosti kako je uvjeren da će Haag "utvrditi činjenično stanje i na temelju toga donijeti presudu kojom sigurno ne će biti izrečena ona ocjena da se radi o zločinačkom pothvatu". Na temelju čega je predsjednik RH tako siguran u ishod suđenja ostalo je nejasno. Naime, iz dosadašnjeg načina rada Haaškog suda zna se dobro kako u mnogim prilikama ne samo da činjenično stanje nije utvrđeno, već da je i sve učinjeno da se ono prikrije. Ali predsjedniku Mesiću ovakvi argumenti nisu važni, jednako kao i odvjetniku Nobilu neki dan prije. Pa su njih dvojica jedne od rijetkih osoba na hrvatskoj političkoj sceni koje se mogu naći da i dalje bespogovorno brane način rada Haaškog suda.
Osim o suđenju hrvatskim generalima čuli smo još i to da je od ZERP-a trebalo odustati ranije. U obrazloženju čula se Mesićeva ocjena kako bi tako "možda bi još ubrzali naše pregovore i vjerojatno bismo bili vjerodostojniji". Što ima vjerodostojnoga u tome da smo po četiri puta odgađamo primjenu ZERP-a nije podrobnije objašnjeno. Štoviše, jedina vjerodostojnost koja je po pitanju ZERP-a uočljiva je ona da su hrvatski političari u stanju pojesti četiri puta isto, da ne kažemo što, ako im se tako naloži. No, predsjednik Mesić nije sigurno mislio na tu vjerodostojnost.
Da bi bili pošteni treba isto tako reći da smo čuli i poneku izjavu s kojom bi se lako složili. Mesić sa tako priklonio onima koji smatraju kako treba objaviti Registar branitelja, što naravno ne će nimalo usrećiti njegovu bivšu protukandidatkinju na predsjedničkim izborima Jadranku Kosor. Spomenuo je također problem javne nabave "s kojim bi se riješilo 90% korupcije".
Što se tiče uvoza, predsjednik Mesić na međunarodnom znanstvenom skupu "Inozemni dug Hrvatske - nastanak - stanje - perspektiva - upravljanje" naveo je brojke od čak 32,9 milijardi eura inozemnog duga na kraju 2007., što iznosi 12,5 posto više u odnosu na kraj 2006. S tim u svezi čuli smo kako bi središnja banka "mogla pojačati svoje napore u primjeni mjera kontrole inozemnog zaduživanja", a što smo razumjeli kao poruku guverneru Rohatinskom kojeg je u Saboru u istom kontekstu u srijedu nešto oštrije prozvao i HDZ, i dio oporbe.
Za kraj izdvajamo iz predsjednikovoga obraćanja na spomenutom međunarodnom skupu misao o tome kako bi Hrvatska trebala postaviti prema rastućem deficitu. Misao ide približno ovako - za održavanje vanjske ravnoteže Hrvatske na području konkurentnosti eksternog sektora nužne su nove politike, drugačiji "policy mix", kombinacija fiskalne i monetarne politike, te njihova znatno bolja usklađenost. Nije da smo ovo baš razumjeli, već nikada ne bi uspjeli ovako nešto napisati sami.
M. M.
{mxc}