Slučaj Jagodnjak - epilog - malo po zakonu, a malo ne
Slučaj Jagodnjak na portalu Hrvatskoga kulturnog vijeća počeli smo pratiti još negdje u studenom prošle godine, objavivši niz priloga članova naše udruge i čitatelja portala. Objavili smo također više tekstova članova redakcije, a i Hrvoje Hitrec kao predsjednik HKV-a napisao je na ovu temu dva komentara. Hrvatsko kulturno vijeće u svezi sa zbivanjima u Jagodnjaku uputilo je otvoreno pismo Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa, zatim je izdalo posebno priopćenje, i na kraju organiziralo konferenciju za tisak s roditeljima djece kojoj je uskraćeno školovanje na hrvatskom jeziku. Negdje u tjednu između najave same konferencije i njezinog održavanja ministar znanosti obrazovanja i športa Dragan Primorac uputio se u Jagodnjak i najavio rješenje cijeloga slučaja. A prema zadnjim informacijama objavljenim u utorak u dnevnom tisku, reklo bi se da je slučaj Jagodnjak napokon dobio nekakav epilog koji se ne kosi napokon u potpunosti sa zakonima i Ustavom Republike Hrvatske.
Dnevne tiskovine izvijestile su tako da u skladu s obećanjima ministra Primorca organizirana nastava za šestoro učenika petog razreda, a vraćen je i dio nastavnika koje je otpustio sada bivši ravnatelj Milovan Ležaja (o kojima se točno nastavnicima radi još uvijek iz raspoloživih podataka nije jasno). Ikonografija u samoj školi kojom je dominirao Vuk Stefanović Karadžić dobila je "multikulturalni" ton postavljanjem slika "Dragutina Tadijanovića, Miroslava Krleže i ostalih", kako piše u novinskim izvještajima. Nadalje, saznaje se da su predstavnici roditelja koji su htjeli da njihova djeca pohađaju nastavu na hrvatskom jeziku zadovoljna rješenjima koja je provelo Ministarstvo znanosti obrazovanja i športa.
Ipak, ostaje činjenica da se slučaj Jagodnjak rastegnuo kroz četiri mjeseca, iako je od početka bilo jasno kako je Milovan Ležaja prekršio osnovne pravne akte propisane u Republici Hrvatskoj. Štoviše, Ležaja je ostao zaposlen u sustavu školstva Republike Hrvatske kao ni više ni manje nego pedagog u Osnovnoj školi Jagodnjak. Čak ni njegov ispad pred televizijskim kamerama koje su pratile posjet ministra Primorca školi u Jagodnjaku, pri čemu se krenuo i fizički obračunavati, nisu bile dovoljne da mu se uruči po hitnom postupku otkaz, a da ne govorimo o ispadima pred djecom koji su prethodili ministrovom posjetu a nisu zabilježile televizijske kamere. Da si je sve ovo dozvolio neki drugi ravnatelj, da ne kažemo ravnatelj hrvatske nacionalnosti, sumnjamo da ne bi izletio iz škole po hitnom postupku. No, očigledno, zakoni Republike Hrvatske i dalje vrijede za neke više, a za neke malo ili gotovo nimalo.
Upornost roditelja na koncu je dovela do toga da se njihova djeca školuju na službenom jeziku koji je propisan u Republici Hrvatskoj. Da oni nisu bili tako uporni, od svega ne bi bilo ništa. O tome bi se trebali zamisliti mnogi.
M. M.
{mxc}