S neistomišljenicima u ludnicu, znanstveno i civilizirano
Donedavno je montirao papine božićne čestitke i telefonske razgovore s Vukovarom 1991., vodio je HRT-ove Dnevnike, a sada mu je, izgleda, zatrebala pod hitno doza medijske pozornosti, pa je odlučio biti osobito dosjetljiv i kreativan pri zagovaranju prava jedne od navodno neravnopravnih manjina u hrvatskom društvu. Već i iz prve rečenice je sigurno svima jasno o kojem se voditelju radi, a o kojoj se ugroženoj manjini u "ustaškom", "homofobnom", "ognjištarskom", "nazadnom", "klerikalnom", "retrogradnom", "nacionalističkom", i kako se sve još etiketira, hrvatskom društvu radi, možda ne će svima biti lako iz prve pogoditi, pa ćemo to ipak napomenuti - ovaj put se radi o tzv. LGBT zajednici.
Osjećaj razdraganosti
Daklem, donedavni HRT-ov voditelj Dnevnika izazvao je divljenje i brojne uzdahe oduševljenja svojih ideološki bliskih poklonika držeći Ustav Republike Hrvatske i izuzetno duhovito i pronicljivo sugerirajući onima koji se ne slažu s njim da su duševni bolesnici koji se mogu izliječiti. U aktivističkom spotu, koji su također kao i njegovu novinarsku karijeru vrlo vjerojatno platili građani Republike Hrvatske, donedavni HRT-ov voditelj Dnevnika, mora se zaista priznati, doslovno briljira s pažljivo uzgojenom bradicom za svoj novi look.
Ipak, bojimo se da ćemo morati malo pokvariti ovaj osjećaj razdraganosti, i primijetiti kako ideja s psihijatrijskim tretmanom neistomišljenika i nije tako originalna. Ovakvi tretmani bili su osobito popularni i prakticirani već u vrijeme Josifa Visarionoviča Staljina, kad su se odstupanja od savršenog društva izravnavala, pogotovo ako se radilo o intelektualcima, slanjem na posebne specijalizirane psihijatrijske odjele. Jer, onaj kome je bila dijagnosticirana skepsa prema obećanoj svijetloj budućnosti, i pored toga još bio ujedno i intelektualac, mogao je jedino biti lud, zar ne?
Otočna terapija
Za možebitni dodatni očaj donedavnoga HRT-ovog voditelja Dnevnika i njegovih obožavatelja, a pomalo i na naš (jer smo poslovično slabi na sve LudnicaNe treba imati ni dvojbi oko toga na koga donedavni HRT-ov voditelj Dnevnika misli kad drži u ruci Ustav Republike Hrvatske, odnosno tko bi po njemu trebali u hrvatskoj izvedbi otočne terapije biti doktori, a tko pacijenti. Uostalom, on to nikad nije ni skrivao, pa se možemo opravdano pitati nismo li mi ipak, upravo kako nam to i govore, zaista za ludnicu, kad to sve skupa uredno trpimo i plaćamo godinama.izvorno hrvatsko i tu nema pomoći), morat ćemo još k tome primijetiti kako se pojava originalnosti donedavnoga HRT-ovog voditelja Dnevnika ovjekovječena u aktivističkom spotu baš vremenski poklapa s prije toga objavljenim idejama u britanskom The Timesu. Stoga, izgleda kako je izvornost donedavnoga HRT-ovog voditelja Dnevnika, osim pada na povijesnom ispitu, zabilježila i pad na dnevnopolitičkom planu. Šteta.
Naime, na stranicama The Timesa upravo je potkraj svibnja znanstvenica Kathleen Taylor, s prestižnog britanskog Oxforda, u kojeg rado zalaze držati predavanja i naši političari poput Sanadera ili Josipovića, objasnila kako se razni fundamentalizmi mogu izliječiti, odnosno, kako se općenito, u širem kontekstu, uvjerenja pojedinca mogu promijeniti na opće zadovoljstvo.
Kako britanska znanstvenica sigurno nije imala sebe u vidu kao prvoga pacijenta pri promicanju liječničkog tretmana ljudskih uvjerenja, iako je to slobodno mogla što se nas tiče, ne treba imati puno dvojbi koji bi svjetonazor u njezinoj psihijatrijskoj ustanovi bio pravovjeran, a koji bi bio izlječiv.
Jednako tako, ne treba imati ni dvojbi oko toga na koga donedavni HRT-ov voditelj Dnevnika misli kad drži u ruci Ustav Republike Hrvatske, odnosno tko bi po njemu trebali u hrvatskoj izvedbi otočne terapije biti doktori, a tko pacijenti. Uostalom, on to nikad nije ni skrivao, pa se možemo opravdano pitati nismo li mi ipak, upravo kako nam to i govore, zaista za ludnicu, kad to sve skupa uredno trpimo i plaćamo godinama.
M.M.