I nakon 17 godina Galbraitha izjeda taština
Tvorcu plana Z4, kojim bi se 1995. ozakonila srpska osvajanja i etničko čišćenje nesrpskog stanovništva u Republici Hrvatskoj, zadnja Haaška presuda nije lako pala. Prvo nije imao sreće sa srpskim krajinskim teroristima, jer su oni bili ti koji su njegov plan odbacili, da bi se sada, 17 godina kasnije, upustio u naricanje u srpskim medijima o nepravdi koja se dogodila.
Peter W. Galbraith jednostavno u svojoj taštini nikad nije prežalio to što je prevagu u američkoj politici na prostoru bivše Jugoslavije odnio jedan drugi američki diplomat, Richard Holbrooke, i tako Clintonovoj administraciji osigurao možda i najveći vanjskopolitički uspjeh kroz oba mandata. Naravno, bez blistave i brze vojničke pobjede Hrvatske vojske od tog uspjeha i Daytonskog sporazuma ne bi bilo ništa, no, interesi hrvatske i dijela američke strane su se tada poklopili.
Holbrooke i hrvatska pobjeda
Da ne bi sad sve ostalo na Galbraithovim konstrukcijama duž haaške optužnice o tome da je Hrvatska vojska zaustavljena pred Banja Lukom zbog navodnih Zajednički interesiBez blistave i brze vojničke pobjede Hrvatske vojske od Daytonskog sporazuma ne bi bilo ništa, no, interesi hrvatske i dijela američke strane su se tada poklopilizločina tijekom Oluje, treba jasno reći, kako je se srpska organizirana bježanija iz tzv. Krajine ponavljala pred nastupajućom Hrvatskom vojskom i u zapadnoj Bosni i Hercegovini. Jednom, kad su postali vojno inferiorni, i ne imali posla sa slabo naoružanim domobranima kao primjerice u Bihaću, nego su za protivnika dobili profesionalne postrojbe Hrvatske vojske, srpska bahatost se istopila u trenu. Pa su se organizirali masovni zbjegovi, i ucjenama masama izbjeglica tražio put iz vojnog poraza. I to je na kraju i prevagnulo kod američke strane u slučaju Banja Luke.
A Peter W. Galbraith može sada vječno žaliti i svoje frustracije liječiti u beogradskom tisku. Da je 1995. godine bio manje tašt i ambiciozan sa svojim diplomatskim akrobacijama možda bi danas on bio Glavni, s veliko G, specijalni američki izaslanik za ovo ili ono. Ali, nije. U nastavku radije zato donosimo poveznicu na izvadak iz knjige čovjeka koji je za razumijevanje američke politike, koja je 1995. prevagnula, ipak puno relevantniji.
M. M.
POVEZNICA
Izvadak o "Oluji" iz knjige Richarda Holbrookea "Zaustaviti rat"