Osvrt na zbirku pjesama "Pjesme izabrane"
Stjepan Šešelj: Pjesme izabrane, „Fotosoft“, Zagreb, 2023.
Stjepan Šešelj pripada starijem naraštaju hrvatskih književnika, stoga je logično što se odlučio javnosti predstaviti knjigom vlastitih izabranih pjesama.
Stjepan Šešelj je poznat kao pjesnik, dramski pisac, prozaik, urednik i organizator književnih i znanstvenih susreta i tribina. Rođen je u Podgradini kod Opuzena 16. lipnja 1947. godine. Diplomirao je na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1971. godine. Radio je kao tajnik Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu od 1984. do 1995., a od 1995. ravnatelj je i urednik, te glavni urednik tjednika za kulturu Hrvatsko slovo. Od 1997. ravnatelj je Hrvatske kulturne zaklade. Urednik je u Galeriji „Stećak“, Klek, Sekciji Društva hrvatskih književnika za proučavanje književnosti u hrvatskom iseljeništvu. Istakao se i kao organizator književno-znanstvenih susreta o povijesti i kulturi neretvanskog kraja.
Kao što piše u bilješci o autoru, Šešelj se javio kao pisac još kao student u Studentskom listu, Telegramu, Republici i Tlu. Pjesme su mu objavljene na njemačkom i španjolskom jeziku.
Zbirka „Pjesme izabrane“ sadrži izabrane pjesme iz sljedećih Šešeljevih objavljenih knjiga: „Škrapa očina dulo“, „S juga glasnik“ i „Riječ o pticama“. Zbirku je vrlo efektno ilustrirala poznata hrvatska umjetnica Nada Žiljak.
Poezija Stjepana Šešelja, u vrijeme kada se pojavila u našoj književnosti, smatrana je hermetičnom i minimalističkom. Riječ je o njegovoj zbirci „Dulo“. Šešelj se u ovoj knjizi vrlo uspješno pjesnički obratio rodnome krajoliku, njegovim ponorima, pukotinama i tajnama. U toj zbirci prevladavaju tamni tonovi opterećeni teretom predaka i mračnim naslijeđem. Kako piše u pogovoru Dubravka Vidak, riječ je o „nijemom kriku“. Navodim kao primjer pjesmu „Riječ“:
Riječ
U muk
Šutnja
U beskraj nam dopire.
Vrlo je potresna pjesma „Laž“. U njoj se nalaze sljedeći mračni stihovi:
Laž
U početku bijaše
Laž
Dok u nedogled bijel širio se snijeg
Trojke
Za sobom
Krvav
Ostavljaju
Trag
Nada Žiljak. Nadahnuće pjesmom „K sebi noćas me poziva“.
Za sobom U zbirci „Očina“ Šešelj se posvećuje ljepoti Zemlje. Na sličan način intonirana je i zbirka „S juga glasnik“, i ona je autoru ovih redaka vrlo simpatična jer je obasjana mediteranskom svjetlošću te miješanju krajeva juga i sjevera, toplog i hladnog. Ističem kao primjer pjesmu „K sebi noćas me poziva“:
K sebi noćas me poziva
I naša je kuća na jednom prepuna svjetlosti
U kojoj bi se predano mogao moliti
Pred licem njezinim
U ovoj zbirci Šešelj u svoju poetiku uvodi kršćanske motive, ali i ženski princip. To je dobro osjetila slikarica Nada Žiljak svojim sjajnim likovnim senzibilitetom.
Svaka od navedenih pjesama u ovoj knjizi zaslužila bi posebno razmišljanje. Za takav pothvat u ovom trenutku nemamo prostora. Stoga smijemo zbirku izabranih pjesama Stjepana Šešelja preporučiti javnosti, ne samo zbog visoke kvalitete uvrštenih stihova, već i zbog visoko estetiziranih likovnih priloga Nade Žiljak.
Nada Žiljak je rođena u Zagrebu 1944. u slikarskoj obitelji Kinert. Završila je Likovnu akademiju u Zagrebu 1967. Radi u mnogim tehnikama: ulje na platnu, akrilik, akvareli, pasteli, suha igla, bakropis, linorez. Radovi su prikazani na osamdesetak samostalnih izložbi u zemlji i inozemstvu: Budimpešta, Kairo, Graz, Kijiv, Pečuh, Pieštany, Bratislava, Pariz, London, Kuala Lumpur, Taipei, Asbach, Bihać, Sarajevo, Pariz, Pittsburgh. Nada Žiljak uvela je u slikarstvo dualnu sliku pod nazivom InfraredArt. Dvije nezavisne slike za vizualni i infracrveni spektar.
Imao sam čast kao hrvatski Veleposlanik, otvoriti njezinu izložbu u Kijevu 1988. godine.
Đuro Vidmarović