Nakon američkih izbora
Spektakularni, upravo holivudski povratak Donalda Trumpa u Bijelu kuću, ali i republikansko osvajanje Senata donijeli su jučerašnji izbori u SAD-u. Trump uvjerljivo vodi u svih sedam „swing“ država i nemoguće ga je više dostići. Ostvarenom pobjedom postao je najstarija osoba koja je ikad izabrana za predsjednika SAD-a, no nedavni je trosatni razgovor u podcastu kod Joe Rogana pokazao da mu klikeri i dalje jako dobro rade.
Iako su mediji i ankete stvarali sliku najtješnjih izbora ikada u američkoj povijesti, sada se vidi da su i analitičari i anketari – koji su mahom drukali za Kamalu Harris ponovno podcijenili Trumpa odnosno nastojali su stvoriti sliku koja je išla u prilog Kamale Harris.
Trumpa se tijekom kampanje nazivali siledžijom, rasistom, ženomrscem itd., a isti narativ lijevo-liberali analitičari koriste i nakon što je postalo jasno da će Trump ponovno postati predsjednik SAD-a. Time su zapravo tjerali vodu na mlin od Trumpa jer su mobilizirali bijele muškarce.
Nema nikakve sumnje da je Trump velik dio glasova dobio zahvaljujući kritici migracija, no ključno je uz ideologiju i ekonomsko pitanje. Trumpa se jednostavno smatralo ozbiljnijim i kompetentnijim političarom od Kamale Harris kad je ekonomsko područje u pitanju. Ljudi osjećaju posljedice inflacije, Amerika je postala jako skupa za život, i očekuju se promjene. Prije izbijanje korona-krize Amerika je za vrijeme Trumpa bilježila odlične ekonomske rezultate.
Strah globalističkih struktura
Globalističke strukture jako su strahovale od povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću i putem svojih medija kreirale od njega dežurno strašilo. No Trump je već jednom bio u Bijeloj kući pa se obrisi njegove politike mogu predvidjeti. Istina je da će u novome mandatu biti slobodniji, no većina teza koje se plasiraju o njegovoj budućoj vanjskoj politici su potpuno deplasirane.
Istina je da je Trump znao prijetiti da će SAD napustiti NATO. No to je bio dio njegove strategije kojom je saveznike želio prisiliti na trošenje više sredstava za obranu (2 posto BDP-a). Kad je Emmanuel Macron govorio o „moždanoj smrti NATO-a“ doživio je velike Trumpove kritike.
Nema sumnje da će Trump nastojati postići mirovni sporazum Rusije i Ukrajine. No ne treba zaboraviti da je upravo Trump Ukrajini isporučio teško naoružanje kakvo do tada nije isporučila Obamina administracija. Hoće li se ići prema mirovnim pregovorima ili nekoj vrsti zamrznutog konflikta ostaje za vidjeti.
U odnosu na Kinu – koju je definirao kao ključnoga američkog rivala – Trump je tijekom svoga mandata postavio određene okvire oko kojih danas postoji dvostranački konsenzus na američkoj političkoj sceni. Moglo bi ponovno doći do intenziviranja trgovačkog rata između Washingtona i Pekinga.
Na Bliskom istoku Trump će voditi dosljednu proizraelsku i protuiransku politiku. Tu je zapravo najveća opasnost ako bi došlo do rata s Iranom.
Amerika se pod Trump ne će povući s međunarodne scene, ali će se više baviti unutarnjim nagomilanim problemima kao što su visoka inflacija i masovne migracije.
Na vanjskopolitičkom plan Trump je skloniji bilateralnim, nego multilateralnim dogovorima što će od svih zemalja, pa tako i od Hrvatske zahtijevati proaktivniji pristup.
U Hrvatskoj se mnogi plaše Trumpom jer su, eto, za njega Milorad Dodik i Vojislav Šešelj. No jedno su srbijanska očekivanja i bajke, a drugo politička realnost. Naravno da od političara koji može biti nepredvidljiv u međunarodnim odnosima „revizionistički“ čimbenici imaju svoja očekivanja. No glede Hrvatske ona su vrlo teško ostvarljiva. U odnosu na Hrvatsku politika se ne će bitno mijenjati, no Hrvatskoj se otvara prostor za snažnije lobiranje oko pozicije Hrvata u Bosni i Hercegovini.
Pisac ovih redaka je desetak mjeseci atentata prije najavio da će Trumpa pokušati ubiti. Sada se ta opasnost još više povećava. Mnogi se u Americi ne mire s Trumpovom pobjedom.
Kako bilo, pred Amerikom su vrlo neizvjesni tjedni jer gubitnička strana ne će tek tako prihvatiti poraz.
Trump je daleko idealnog političara, posebno iz pozicije konzervativizma, no njegovim izborom nedvojbeno su smanjeni izgledi za izbijanje globalnog rata, ali i za daljnje širenje nakazne woke ideologije. To je najveći dobitak ovih izbora.
Davor Dijanović