Frank Matić (1935. – 2015.)
poznati australski vozač automobilskih utrka, višestruki pobjednik, graditelj športskih automobila

U hrvatskom iseljeništvu ponikao je velik broj športaša u raznolikim kategorijama. Oveći broj njih postigao je svjetsku slavu, ali ipak nisu poznati (ili vrlo šturo) u domovini svojih predaka. Frank MatichJedan od njih je i Frank Matich/Matić, nekoć poznati vozač trkaćih automobila.

Korijeni

Frank je rođen u predgrađu Sydneyja 25. siječnja 1935. godine. Otac mu Branko Matić, po nadimku Bagić (rođen 1908.) iz rodnoga sela Teskera, pokraj Ljubuškoga, otplovio je u Australiju u drugoj polovici 1920-ih godina, tražeći posla i kruha na tom dalekom kontinentu. Frankova majka bila je Australka engleskoga podrijetla.

Vrstan vozač i majstor

Frank je učio za mehaničara i u mladim godinama počeo se utrkivati u brdskim usponima. Ali njegova strast nije bila samo brza vožnja i utrke, nego i izgradnja vlastitih automobila koje bi na utrkama vozio.

Do sredine 1960-ih postao je poznat vozač i natjecao se s tadašnjim najboljim vozačima utrka u Australiji. Profesionalno se bavio utrkama od 1964. do 1974. godine. Prvi put sudjeluje u poznatoj australskoj utrci automobila, Tasman Series, 1965. godine i od tada njegovo ime i slava bili su među najvećima u Australiji i Novom Zelandu. Među najvažnije njegove utrke spadaju: Tasman Series (pet put), Australian Tourist Trophy (pobjeda 4 puta), Australian Sports Car Championship, Australski Grand Prix (1970. i 1971.), Novozelandski Grand Prix (1970.), Australian Drivers' Championship (1972.) i niz drugih naslova australskih moto-utrka. Osim pobjeda, nekoliko poznatih vrsta trkaćih automobila nosi ime „Matich”. Frank Matich Na primjer, poznati Matich SR3, Matich SR4, Matich F500, Matich A50, A51 i A52. Mnogi su smatrali da je Matich bio najbolji australski svestrani vozač utrka, s iznimnim darom za inženjerske i vozačke vještine.

Njegovo ime i uspjesi bili su zapaženi u svijetu, i bilo mu je ponuđeno sudjelovati na više inozemnih utrka, uključujući F1, ali Matich je ostao vjeran sebi i svojim sponzorima u Australiji i Novom Zelandu. Ostao je „veliki krokodil u maloj lokvi“. Još važnije, ostao je doma radi svoje supruge Joan i njihovih četvero djece.

Frank je bio i uspješan poslovni čovjek. Među ostalim, bio je imenovan (1970.) direktorom tvrtke Lambretta (Australasia) Pty Ltd.

Iznenadan kraj karijere

Nikad ne znamo kada i što će nas u životu zateći. Obično se vozačima trkaćih automobila dogode nesreće tijekom vožnje, a Matića umalo nije usmrtila (1974.) električna struja na brodu. Ostao je živ, ali to je okončalo njegovu natjecateljsku karijeru. Nakon tjelesnoga oporavka, slijedila je uspješna poslovna karijera, ribolov i obiteljski život.

Frank Matich umro je 11. svibnja 2015. godine. Supruga Joan umrla je od raka 2001. godine. Iza njih ostalo je četvero odrasle djece (Kris, Kim, Katrina i Lee) i njihove obitelji. Njegov sin Kris Matich postao je vodeći vozač Formule Ford u Sydneyju tijekom kasnih 1980-ih godina.

dr. Ante Čuvalo 

Pet, 17-01-2025, 05:39:02

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.