Udruga Žene u Domovinskom ratu izrazile radom DORH-a i nadležnih ministarstava

Udruga Žene u Domovinskom ratu izrazila je nezadovoljstvo radom Državnog odvjetništva i nadležnih ministarstava u procesuiranju ratnih zločina seksualnog zlostavljanja. Pojedine žene, tvrde, dobile su status žrtve, ali im nije omogućeno korištenje pripadajućih prava.

Posebno ističu problem žrtava seksualnog zlostavljanja koje su se iz BiH doselile u Hrvatsku, a svoja prava ne Maljak Pankasmogu ostvariti ni u jednoj ni u drugoj državi. U Studiju 4 gostovale su Snježana Maljak i Đurđica Pankas - žrtve silovanja tijekom Domovinskog rata u Vukovaru i članice Udruge žena u Domovinskom ratu. Snježana Maljak ispričala je kako je proces protiv njezinih silovatelja trajao više od 12 godina. Krivci su osuđeni na 6 godina zatvora. No obojica su prije donošenja presude pobjegli u Srbiju.

Ni jedna institucija za nas nije napravila ništa. Jedna privatna osoba je za nas napravila sve ono što institucije nisu, rekla je Đurđica Pankas misleći pri tome na Mariju Slišković, predsjednicu udruge. Pozvale su Ministarstvo unutarnjih poslova da istraži tko je organizirao klevetnički napad na udrugu Žene u Domovinskom ratu, preko njene predsjednice, koja je pokrenula javni govor o žrtvama.

Izrazile su i nezadovoljstvo suradnjom s Ministarstvom branitelja, te posebno s radom Povjerenstva za žrtve seksualnog nasilja koje radi pri ministarstvu. Kad osobe dođu na saslušanje, oni se podsmjehuju pogotovo kada su žrtve muškarci. Njima je smiješno što su muškarci proživjeli. To ne mora biti samo silovanje. Seksualni zločin su i udarci u genitalije, diranje ili prisiljavanje na seksualne perverzije rekla je Snježana Maljak i rekla kako je povjerenstvo u posljednjih godina dana odbilo 73 predmeta zbog nedostatka dokaza.

Kritizirale su i rad nekih civilnih udruga. Smatraju da je njihov odnos prema žrtvama neprimjeren. Žrtvi treba prići i pokazati povjerenje. Žrtva se neće otvoriti ako vi ne pokažete povjerenje. Žrtvu treba ohrabriti. Da nije bilo drugih žena, možda ni ja ne bih progovorila, istaknula je Đurđica Pankas. Prema njihovim podacima, do sada je 200-njak osoba (uglavnom žena) prijavilo silovanje u ratu. No broj je zasigurno mnogo veći.

hkv

Pon, 21-04-2025, 22:59:42

Potpora

Svoju članarinu ili potporu za Portal HKV-a
možete uplatiti i skeniranjem koda.

Otvorite svoje mobilno bankarstvo i skenirajte kod. Unesite željeni novčani iznos. U opisu plaćanja navedite je li riječ o članarini ili donaciji za Portal HKV-a.

barkod hkv

Komentirajte

Zadnji komentari

Telefon

Radi dogovora o prilozima, Portal je moguće kontaktirati putem Davora Dijanovića, radnim danom od 17 do 19 sati na broj +385-95-909-7746.

AKT

Poveznice

Snalaženje

Kako se snaći?Svi članci na Portalu su smješteni ovisno o sadržaju po rubrikama. Njima se pristupa preko glavnoga izbornika na vrhu stranice. Ako se članci ne mogu tako naći, i tekst i slike na Portalu mogu se pretraživati i preko Googlea uz upit (upit treba upisati bez navodnika): „traženi_pojam site:hkv.hr".

Administriranje

Pretraži hkv.hr

Kontakti

KONTAKTI

Telefon

Telefon Tajništva
+385 (0)91/728-7044

Elektronička pošta Tajništva
Elektronička pošta Tajništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

 

Elektronička pošta UredništvaElektronička pošta Uredništva
Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

Copyright © 2025 Portal Hrvatskoga kulturnog vijeća. Svi sadržaji na ovom Portalu mogu se slobodno preuzeti uz navođenje autora i izvora,
gdje je izvor ujedno formatiran i kao poveznica na izvorni članak na www.hkv.hr.
Joomla! je slobodan softver objavljen pod GNU Općom javnom licencom.

Naš portal rabi kolačiće radi funkcionalnosti i integracije s vanjskim sadržajima. Nastavljajući samo pristajete na tehnologiju kolačića, ali ne i na razmjenu osobnih podataka.